Bešamel omaka

snezna  

član od: 7.12.2003

sporočila: 13

tema odprta - 22. dec 2003 20:35 | ogledi: 22.156 | odgovori: 6

Zdravo!Sem sele začetnica v kuhinji, zato mi tale stran še kako pride prav. Mi lahko kdo napiše kako se naredi bešamel omako?

Hvala in lp

snežna kokelj

živica  

član od: 28.11.2002

sporočila: 307

22. dec 2003 21:50

Sama pripravljam bešamel tako: malo olivnega olja segrejem, na njem popražim malo mokice in počasi zalivam s hladnim mlekom. Začinim s soljo in ščepom sladkorja. Količine prilagodim potrebam - včasih skuham gostejši, včasih redkejši bešamel. Pomembno pa je, da vseskozi mešaš, najbolje z metlico!! Na začetku ti mogoče ne bo uspelo, vendar ne obupaj. Tudi sama nisem! :)

maurina  

član od: 20.10.2003

sporočila: 58

23. dec 2003 8:50

jaz pa jo pripravljam s surovim maslom (namesto olja). Sladkorja ne dodajam, raje muskatni oresek, ce besamel potrebujem za gratiniranje in podobno. Mesam pa s kuhalnico, pa nikoli se ni zgodilo, da ne bi ratalo. Lp

iri  

član od: 12.11.2001

sporočila: 247

23. dec 2003 8:52

še en recept: Žlico masla stopiš na šibkem ognju, dodaš zvrhano žlico moke, malo prepražiš-ne sme porjaveti-odstaviš z ognja in počasi prilivaš pol litra mleka, mešaš z metlico, dodaš sol in muškatni orešek in kuhaš na šibkem ognju do zaželene gostote. Srečno!

snezna  

član od: 7.12.2003

sporočila: 13

23. dec 2003 14:02

O tako enostavno je to! Najlepša hvala! To omako namreč potrebujem kot preliv čez špinačno lazanjo. Kupila sem "testo" od Žita.Sicer še ne vem točno, kako jo bom pripravila, tako da če ima kdo kakšno idejo, naj mi jo prosim zaupa. Hvala! Snezna

karmenslo  

član od: 12.2.2002

sporočila: 87

23. dec 2003 14:38

Lep pozdrav Snezna. Sicer si napisala, da boš pripravila špinačno lazanjo ampak ti vseeno napišem, moj recept za zelenjavno lazanjo. Sicer ajz špinačno pripavljam tako, da med špinačo dam malo skute in kisle smetane in dosti sira. Vsi pri nas obožujejo to zelenjavno lazanjo, je sicer nekaj dela ampak se splača. Potrebuješ: testenine bešamel omako paradižnikovo omako na liste narezane bučke, jajčevce rdečo papriko (ne tisto preveč mesnato) čebulo parmezan ali drug sir začimbe: baziliko Jaz najprej skuham bešamel, ter si pripravim paradižnikovo omako v katero dam bazilko. Nato na olivnem olju na hitro popečem rezine bučk, jajčevcev. Papriko narežem na rezance ter jo prepražim, da uveni. Čebulo narežem na malo širše koleščke in jo prav tako prepražim. Evo vse sestavine izmenično nalagaš dokler jih porabiš. Prvo dobro namažem pekač z olivnim oljem dam na dno malo bešamela ter na to liste testa. Na to prvo paradiž. omako, potem vso zelenjavo (vsega po malo) čez to bešamel ter sir. Zadnja plast je testo, katerega kar obilno prelij z bešamelom, ter posuj s sirom. Pečeš odvisno ali imaš surove testenine ali že kuhane. Če so surove najmanj 30-40 min. Če so kuhane pa manj. Pazi le edino, da imaš pri suhih testeninah dovolj tekočine v sami lazanji, ker testo popije da postane mehko.Če je presuha dodaš 1 malo zajemalko vode ali pa razrečen bešamel ali pa paradižnikovo omako. Upam, da te nisem odvrnila od tvoje špinačine lazanje, katera je tudi odlična. Karmen Karmen

snezna  

član od: 7.12.2003

sporočila: 13

24. dec 2003 15:07

Karmen, najlepša hvala! Fantu bom najprej pripravila špinačno lazanjo, ki si jo tako želi, potem pa bom poskusila tudi tvojo zelenjavno. Zanima me še to - ali je potrebno testo za lazanje (od Žita) kaj skuhati? Na ovitku piše sicer brez kuhanja. Ampak sigurno jih je potrebno z nečim navlažiti al kaj podobnega. Sicer nisem ravno natančno prebrala ovitka, kar bi ne bilo slabo.:) LP Snezna snežna kokelj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti