Čapati

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

tema odprta - 11. feb 2012 12:22 | ogledi: 7.796 | odgovori: 8

Strokovnjaki za Azijsko prehrani, rabim vašo pomoč.

Je možno delati indijski,tibet.,nepalski kruh tudi iz različnih mok, oz. mešanic mok? Recimo pirina,polnozrnata,ovsena,črna?
Iz ržene pa raje sploj probal ne bi, ker bo kot šperplata trda :D

MBrando

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

11. feb 2012 13:38

Rž je edino krušno žito poleg pšenice - to pomeni, da vsebuje lepek in lahko vzhaja. Torej ne bo trd kot šperplata!

lp

cervus

roža  

član od: 25.5.2005

sporočila: 341

11. feb 2012 13:46

Sicer sem ti odgovorila že v mnenjih recepta, pa mogoče ne bo odveč še dodatna razlaga... V moji shrambi se vedno najde polnozrnata moka, ostale pa le, če imam kakšen trenutni navdih, ko si ogledujem police v našem vaškem mlinu (ali pa če si mož zaželi belega kruha:). Iz polnozrnate moke delam vse - čapatije, tortilje, kruh, torte, lepinje, pite, testenine, krompirjeve žgance, štruklje, piškote... in večinoma vse odlično uspe. 

Če si predstavljaš, kako bi moral določen moknat izdelek izgledati v fazi izdelave, po občutku dodajaš moko, tekočino ali kakšno drugo sestavino in sploh ni problema. Drugače pa lahko prvič poizkusiš z moko, navedeno v receptu, naslednjič - ko veš, kakšen naj bi bil izdelek - pa del (ali vso) zamenjaš z željeno. 

Po mojih izkušnjah lahko belo moko večinoma brez problema nadomestiš s črno ali polnozrnato. Izjema so morda izdelki, ki zahtevajo ostro moko. Čeprav sem tudi npr. svaljke že uspešno naredila iz polnozrnate moke, pa je delo z ostro moko preprostejše, svaljki pa bolj rahli.

Z ostalimi naštetimi mokami pa nimam toliko izkušenj (bom morala zaviti še v kakšen drug mlin).

 

 

roža

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

11. feb 2012 14:04

Uspešno zacumpral. Sem se kar spravil delat in sprobal, saj je to navsezadnje čar vsega. USPEŠNO ZA MANO. Naslednjic bom dal vsekakor manj moke, ko bom valjal testo, saj sem pri prvih 3 pretiraval in se mi je pol moka žgala. Ostali pa so bili perfektni!! Ko enkrat ugotovis foro...hjooo, kak enostavno. Bom večkrat delal te čapate. Sploh ko bom ponovno prebiral ene izmed mnogih alp. knjig naši očetov, ko so še v bazo pod vrhovi hodili po 15 dni in jim je bil to edini vir hrane. PERFEKTNO. Sploh če dodaš kako dobro pikantno omako.
Pa še zdravo po vrhu! Samo moka, voda, sol, začimbe (dal sem cesen in različne zacimbe) in je to to!!!
WUHUUU

 

MBrando

HejHoj  

član od: 14.2.2008

sporočila: 135

11. feb 2012 15:27

Daj, ne nakladaj, tudi danes se v bazni tabor hodi dolgo časa, na hrib pa sploh. In, čapatiji jim niso bili edini vir hrane, ne se bat! Upam, da boš kmalu odkril še tsampo, pa čaj, soljen in z jakovim maslom, pa še kaj. Jedli pa so, seveda, še mnogokaj. In sploh niso bili samo oni, bile so tudi one, veš. 



Sporočilo je spremenil(a) HejHoj dne 11. 2012 15:28

ultranova  

član od: 30.11.2010

sporočila: 529

11. feb 2012 15:28

MB,a nisi na pikniku  , kje je torta

ultranova

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

11. feb 2012 17:53

Mimogrede, nobenega indijskega kruha (ali kruha iz katere od drugih držav9 ne delam iz polnozrnatih mok, vedno in izključno samo iz bele. Tako da ti kakega pametnega napotka ne morem dati.

mamamia

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

12. feb 2012 8:06

Bil, bil na pikniku. Super je bilo! Kruhec in čapatiji zmagali, tortica pa se je prestavila na naslednji teden. Preveč je metalo snegeca, pa daleš sem imel za hoditi. Transport ne bi bil nič kaj ugoden za magično tortico, zatorej bo naslednji teden, ko bo lokacija druženja bližje + pusta hrusta bo!! Perfektno naključje, hihi.

MBrando

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

12. feb 2012 9:22

Aja, a potem ste tudi RD onemu frendu prestavili, a li kaj? Priročno.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti