Jeklena (kovana) ponev

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

11. feb 2012 19:32

Joj, 666, pa kako se ti ljubi s tem ukvarjat? Pokni ponev stran pa si kupi nekaj manj kompliciranega, če te tista praska tako skrbi. Če se nimaš s čim drugim ukvarjat v teh zimskih popoldnevih in večerih? Pod toplo odjeo v objemu svoje deklice?

 

 

mamamia

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

11. feb 2012 19:35

mamamia:

ežoj

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

12. feb 2012 7:56

ravno komplicirane stvari dajo zivljenju car , poleg tega - zakaj bi enostavno, ce lahko zakomplicirano

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

HejHoj  

član od: 14.2.2008

sporočila: 135

12. feb 2012 9:26

Če je odpovedalo vse drugo, ti še vedno preostane, da prebereš priložena navodila za uporabo. 

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

12. feb 2012 22:54

Ker je odpovedalo vse drugo, sem potunkal ponev za kratek čas še v kis in - voilà! Bleščeča ponev.  Kar sem zdrgnil dol, je širilo prijeten vonj po avtomehanični delavnici. Tistega, kjer se rja, šmir, kovina in švic zlijejo v aromatično celoto. Tako verjetno smrdi, kadar se userje robot

mamamia in ežoj: zdaj vemo, zakaj sta že dve "deklici" obupali nad mano. Prav imata; če bi vsi počenjali take neumnosti kot jaz, potem bi človek prav gotovo še vedno nekje v neki jami objemal svojo deklico pod toplo odejo.

 

Naprej z vprašanji, na katera verjetno ne bo odgovora:

Glede na to, da je tole črno zadevo razjedel kis, ugibam, da je šlo za FeO oz. magnetit (ang. black rust) - lahko kdo to potrdi ali ovrže?

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

13. feb 2012 16:23

666, deklici nista bili pravi. Ko pride prava, bo ostala, ne glede kaj počneš.

 

naor

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

13. feb 2012 16:37

Lahko.

Magnetit ni FeO, pod imenom "black rust" pa si vsak predstavlja nekaj svojega. Eni pod tem razumejo sol, ki nastane pri reakciji taninske kisline z železom, drugi pa verjamejo, da ti na ponvi raste magnetit, čeprav gre  za mešanico različnih ne vedno ravno najbolj kristaliničnih železovih oksidov.  Nikoli pa nisem razmišljala o tem, kako daleč od Potočke zijalke te tako razglabljanje lahko pripelje.

Nasvet: poišči si metalurginjo. 

Sonja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

13. feb 2012 16:50

limnol je napisal/a:

Lahko.

Magnetit ni FeO, pod imenom "black rust" pa si vsak predstavlja nekaj svojega. Eni pod tem razumejo sol, ki nastane pri reakciji taninske kisline z železom, drugi pa verjamejo, da ti na ponvi raste magnetit, čeprav gre  za mešanico različnih ne vedno ravno najbolj kristaliničnih železovih oksidov.  Nikoli pa nisem razmišljala o tem, kako daleč od Potočke zijalke te tako razglabljanje lahko pripelje.

Nasvet: poišči si metalurginjo. 



Sonja

 

mamamia

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

13. feb 2012 17:54

Hehe, hvala  Res sem površno prebral tisto, kar sem sam pripel.

Mene ni sram priznati, da ne vem prav dosti o kemiji, nikakor pa na to nisem ponosen. Sram bi me najbrž bilo, če bi se ponosno posmehoval nekomu, ki ga kemija (ali kar koli drugega) zanima. 

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

14. feb 2012 9:57

Ali sol kaj vpliva na tvorbo patine? Ali obstaja kaka druga snov, ki deluje kot katalizator? Kakšna, ki tako ali drugače povečuje hitrost in/ali učinkovitost patine? Ki ima vpliv na obstojnost nastale patine?

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti