Domače diši drugače :)

barbii  

član od: 12.1.2012

sporočila: 42

tema odprta - 12. jan 2012 10:48 | ogledi: 9.483 | odgovori: 17

Živjo!

Mene pa zanima ali v kuhinji kaj uporabljate domačo smetano, domačo skuto ipd?

je sploh kaj povpraševanja po teh izdelkih?

 

Lp Barbii

barbii

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

12. jan 2012 10:55

jaz bi uporabljala, če bi jo imela toliko na dosegu roke, da ne bi morala zaradi tega nekam ekstra hodit iskat oz. da bi lahko vzela kje spotoma.

 

Enkrat se moram spravit na kakšno vaško tržnico, ki jih ima zdaj že kar nekaj krajev.

rag_doll

biba  

član od: 26.10.2004

sporočila: 542

12. jan 2012 11:09

Pri nas uporabljamo, ker imamo mleko doma. Smetano pobiramo iz mleka in jo imam vedno shranjeno v hladilniku. Porabim jo pri zrezkih v omaki, za kakšne štruklje, štrudelj, cmočke.

Kadar se smetana ne porabi, naredimo maslo.

Skuto pa naredimo tam enkrat na mesec...bi jo lahko večkrat.

biba

barbii  

član od: 12.1.2012

sporočila: 42

12. jan 2012 11:48

Tudi pri nas imamo mleko doma in sem ravnokar naredila nekaj skute. Mi jo potem ponavadi damo v skrinjo in porabimo kolikor se da v kuhi. Izdelujemo pa tudi sir (1x ali 2x na leto), ponavadi okoli novega leta, potem ga uporabljamo kot mladi sir, kot sir za žar,... nekaj ga damo da se posuši z dimom, nekaj pa ga posušimo na zraku.

morm rečt da so te stvari zelo dobre, pa še veš kaj ješ.

ker pa sem bila ravno sedaj pri tem delu s skuto in smetano, sem razmišlala ali ljudje kaj prisegajo na take "specialitete".

 

Biba, tole z maslom se mi zelo dopade! mi zaupaš kako ga naredite?

Pri nas je namreč smetane ogromno. Kar se da jo sicer porabimo za štruklje, štrudelj, omake, pa tudi za piškote... nekaj pa jo razdelimo med znance.

barbii

osiris  

član od: 14.6.2010

sporočila: 48

12. jan 2012 12:11

Mi smo tudi z dežele, tako, da imamo svoje mleko, sami delamo skuto, smetano, jogurt, občasno tudi maslo in potem iz tega razne sladice in druge jedi. Drugače pri nas nekega povpraševanja po teh stvareh ni, ker so vsi nekako navajeni na mleko, skuto in ostale stvari iz trgovine, ker ima domače nekak "drugačen okus". Vsaj takšni so komentarji, če komu ponudimo npr. skuto, če pa ponudimo že gotov skutni zavitek pa vsi rečejo kako je dobro ker je domače... Je pa res, da ko pridejo na obisk sorodniki iz večjih mest, pa vedno povprašujejo po teh domačih stvareh :)


Barbii: mi domače maslo delamo tako, da kislo smetano stepaš tako dolgo, da se zgosti in nastane maslo.

 

Sporočilo je spremenil(a) osiris dne 12. 2012 12:17

pirnica  

član od: 21.3.2011

sporočila: 689

12. jan 2012 14:10

Jaz pač kupim mleko, potem pa naredim skuto. Ne maram kisle, kakršno imajo v trgovinah, tudi na tržnici nekatere branjevke. Skuta mora biti sladka, potem so štruklji dobri. Če pa delaš zavitek, pa ni treba dodati veliko sladkorja.

Imam pa tudi rada domačo smetano z zavretega mleka. Posebno še, če se malo zapeče v pečici, da je rahlo rjavkasta. Štruklji z dodatkom take smetane so božanski. Tudi zavitek močno izboljša.

Sama ne morem nabrati te smetane, oz. jo lahko malo. Bi potrebovala preveč mleka, potem pa z vso skuto nimam kam. No, bi že imela kam, ampak se je treba že malo nazaj držati.

Seveda bi tako smetano z veseljem kupila, ampak imam slabe izkušnje z branjevkami. Sem kupila smetano, na vrhu lepa. Ko sem jo doma stresla iz posodice, pa samo malo bolj gosto mleko. Je pa cena previsoka za tako kakovost.

pirnica

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

12. jan 2012 14:27

v glavnem sicer kupujem, se pa sem in tja na poti iz službe ustavim pri kmetu po par litrov "domačega" in potem naredim skuto (pa seveda smetano kot stranski produkt). Sicer pa se da oboje prav lepo narediti iz mleka z mlekomata. Ker sem zrasla kot mestni otrok, se mi je seveda domače mleko na začetku zdelo "čudno" - ampak zdaj pa ne morem več piti mlekarniškega, ker se mi zdi kot obarvana voda, isto velja za kupljeno kislo mleko in jogurt. Je že tako, da s smetano mleku vzemeš tudi kar precej duše. 

Sonja

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

12. jan 2012 18:01

Jaz dajem smetano z mleka v male posodice in v skrinjo - porabim kot smetano za kuhanje, v zavitkih, štrukljih ... Skuto sicer naredim, a redko. Le takrat, ko ostane kaj mleka.

 

Barbii, kako pa naredite sir?

Atina

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

12. jan 2012 18:27

Mi tudi uporabljamo domačo smetano in skuto. Predvsem za pecivo in priloge. Sta malo bolj kisli od industrijske, ampak mi smo na kmečki kuhinji gor zrasli, tako da nam okus ustreza. Pa skutni namaz z mleto rdečo papriko smo tudi velikokrat delali. In prekajene skutne pogače. Dobri stari časi...

yulchi

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

12. jan 2012 18:30

yulchi je napisal/a:

 In prekajene skutne pogače.

yulchi

Nam poveš kaj o njih, prosim.

rimljanka

catcat  

član od: 23.7.2011

sporočila: 148

12. jan 2012 18:48

moja stara mama je uporabljala domačo skuto, nam pa prijatelji včasih prinesejo polnozrnato moko iz tržnice, iz nje delam žemlje in palačinke

catcat

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti