Jedilniki za alergike

Monika7  

član od: 22.8.2010

sporočila: 201

21. jan 2012 10:54

Najenostavneje je kupiti vrečko vanilijevega pudinga brez glutena (kupujem sparovega Free From in mi je daleč najboljši) kupiš pa lahko tudi mleko brez laktoze (ceneje kot sojino) le da daš v pung zmes eno žlico sladkorja manj kot navadno zato ker je to mleko bolj sladko.

 

Drugače pa je ta najbolj enostavna:

VANILIJEVA KREMA
4 cela jajca oz. 8 rumenjakov
175 g mletega sladkorja
zavitek vaniljevega sladkorja
60 g moke
0,5 l mleka

zmešamo jajca oz. rumenjake, sladkor, vaniljev sladkor in penasto umešamo. Dodamo (počasi) moko in postopoma vrelo mleko in mešamo na majhnem ognju, dokler se ne zgosti; potem odstavimo in mešamo, dokler se ne shladi; do uporabe hranimo na hladnem...

Zamenjaš mleko in imaš kremo. :) Ta recept je od članice kulinarične slo ampak ker ne vem točno od katere, sem ti pripopala cel recept.

 

Poizkusila ga že 100x in vedno uspe-tudi s tem mlekom.

 

Monika7

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

21. jan 2012 18:33

Mleko brez laktoze ni primerno za alergike na mleko! Res pa bi verjetno krema uspela tudi s sojinim ali mandljevim mlekom.

Nasja

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

21. jan 2012 21:24

Hvala obema. Kremo bom delala s sojinim mlekom (ga že imam doma). Bom jutri poročala, kako mi bo uspelo.

Nena

Monika7  

član od: 22.8.2010

sporočila: 201

22. jan 2012 10:00

Aja to je treba malo definirat: Laktozna intoleranca ni enako kot alergija na mleko. Jaz sem enostavno sklepala da je laktozna intoleranca...

Monika7

yoy  

član od: 7.1.2008

sporočila: 58

30. jan 2012 20:03

tudi moja hči ima celiakijo in bi rada delila nasvete z vami

 

lara11  

član od: 14.12.2011

sporočila: 15

31. jan 2012 17:03

Tudi meni (dieta na jajca) so svetovali, da v okvirček, ki je zgoraj, napišem minus(-) in pa sestavino, ki je ne žeim v receptu/jedi. 

Poizkusi, morda najdeš kaj primernega ...



lara11

Sporočilo je spremenil(a) lara11 dne 12. 2012 14:07

motovilčica  

član od: 29.12.2009

sporočila: 231

14. feb 2012 12:37

Mojemu nečaku so pa z že tako žalostno kratkega seznama živil, ki jih lahko je, črtali še kvas, vse, kar vsebuje gluten (prej je bila prepovedana samo pšenica), banane, koruzo in čebulo. Tako da je praktično ostal le še na rižu, krompirju, nekaj vrstah zelenjave (bučke, korenček, solata, grah, buča, brokoli, cvetača, pesa) in stročnic, proseni in ajdovi kaši, jabolkih, malinah, marelicah, borovnicah, kakijih ter domačem mesu (piščanec, goveje, zajec). Tole postaja vse zahtevnejši izziv

Od jedilnikov lahko povem, da je imel danes rižoto s piščancem, korenčkom in grahom.

motovilčica

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

14. feb 2012 14:06

Motovilčica, potem bi lahko jedel tudi našo današnjo zloženko: plast polente, plast korenčka, plast brokolija, plast polente, mletega mesa, plast fižolovega pireja, plast polente. Zapečeno v pečici. 

tulka

patka  

član od: 16.8.2008

sporočila: 372

14. feb 2012 16:48

Tulka mislim, da to ne bo šlo, saj je motovilčica napisala, da tudi koruze ne sme.

Res nerodna reč. Prav smili se mi on, pa tudi tisti, ki se mora ukvarjati s kuhanjem.

patka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

14. feb 2012 18:53

Dovolj o smiljenju, otrok pač določene hrane ne sme jesti in pika. In to že od vsega začetka, kar je še veliko lažje kot če ti diagnozo postavijo v že odrasli dobi. In tudi iz nič se da kuhati, samo malo več eksperimentiranja je potrebnega in denarnica bolj trpi, ker so sestavine dražje. Pa še to bi človek vzel v zakup, če bi jih lahko kupil v trgovinah, pa jih ne more. In ti je hudo, ker otroku dotičnih piškotov ne moreš ponuditi, ker jih pač nimaš kje kupiti. To je precej bolj žalostno...

Da se delati čudeže, tudi v kuhinji... Glavno, da so otroci srečni in zdravi.

Ker je ravno čas pusta, prvi nizkoproteinski krofi, pa drugi, tretji so bili trdi kot kamen. Ravno tako buhtlji... Danes se vsemu skupaj samo še smejimo. In fantiček raste v velikega fanta, ki z veseljem razteguje harmoniko in uživa v otroštvu. Vsakič, ko pride, vpraša, kdaj bova pekla njegove kukije, delala njegovo torto...

 

Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti