Koliko denarja za gospodinjstvo

Aljo  

član od: 19.10.2005

sporočila: 90

tema odprta - 6. jan 2012 7:14 | ogledi: 25.148 | odgovori: 109

Z možem sva lansko leto (2011) celo leto pisala stroške in na koncu leta prišla do žalostne ugotovitve, da damo preveč denarja za gospodinjstvo - da ne bo pomote vključeni so tudi stroški za čistila oziroma vse kar paše pod gospodinjstvo. Do konca leta sva uspela priti na 500-600 €, pa bova morala še konkretno zmanjšati.

Kako je pri vas?

MI smo trije. Jaz kosim doma skupaj s sinom, ko pridem in skuham, mož, ki ima daljšo službo, in ga cel dan ni od doma, pa v mestu.

Sem iskala, če je ta tema že bila, žal nisem našla, tako da temo lahko premestite kamor je treba.

 

Aljo

laik  

član od: 10.10.2008

sporočila: 156

6. jan 2012 7:24

 

Tudi mi smo trije in za gospodinjstvo (tudi čistila, pralni prašek, kozmetika,...) porabim mesečno cca 250 EUR. Vsak dam jemo kosilo skupaj. Kruh večinoma pečem doma, meso, jajca, mleko in skuto kupujem pri kmetih.Doma imam vrt in zelenjava je na poleti in jeseni vrtu.

Da sem se zdisciplinirala sem potrebovala kar precej časa, vendra mi je uspelo. Nakupujem 1x mesečno, nekaj Hofer-Lidl, Mueller, večino Spar. Akcije me ne prepričajo, če zadeve ne potrebujem. Zelenjavo pozimi kupim tudi zmrznjeno, solata - zelena je v tem času na jedilniku 2x tedensko, ostalo pa kislo zelej, repa, pesa. Če kaj ostane od kosila npr.: danes ima mož naslednji dan za malico ali pa mi za kosilo (če se da porabiti). Npr.: kuhana govedina iz juhe - porabim ali za solato, ali omako ali pa napolnim listato testo in dam v skrinjo.

Sokov ne kupujem - kuhamo čaj (domač - nabiram čez leto) in ga sladkamo ali z medom, sirupom (domačim: bezeg, meta, lipa,..) in to pije vsa družina.

Nismo komplicirani jedci in vedno je v hladilniku nekaj za pojes. Je pa res, da naš otrok ni mahnjen na sladkarije.

Dejstvo je, da je se da prihranit pri gospodinjstvu največ, ne da bi bili lačni, le navade je potrebno spremeniti.

lp

laik

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

6. jan 2012 7:42

V novembru sem si zanalašč zapisovala vse izdatke za hrano in čistila, ker me je zanimalo, na katerih postavkah največ porabim. Rezultat:  360 EUR za dve osebi. Seveda se je izdatek za hrano v decembru močno povečal, saj je bilo dosti peke in praznikov.

Kuhamo doma, nimamo vrta, kupujemo v glavnem v Sparu, tudi Hofer in Lidl včasih. V trgovino vedno hodim z nakupovalnim listkom in se seznama držim. Mislim, da ob najinih  prehranjevalnih navadah in ob dejstvu, da moram vso hrano kupovati, ne bi mogla več prišparati.

Sweetie

urska79  

član od: 24.5.2009

sporočila: 105

6. jan 2012 11:57

Aljo 500-600 evrov na mesec ali leto?  Če si v celem letu dala samo toliko takoj podpišem.Pri nas smo štirjr ( 2 otroka -v plenicah) imamo večino zelenjave doma pa jemo zmeraj doma (občasno za roj. dan v gostilni) pa so stroški za hrano in čistila + plenice 300 evrov+ položnice.

urska79

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

6. jan 2012 12:10

Urška, kake pa maš? Kako naj pa pride družina s 500-600  evri čez leto za hrano in čistila, pa še kaj. 600 evrov je kvečjemu, dovolj za enga mucka. za njegovo hrano, brikete, pesek, na leto. Samo za enga mucka, ki si pa čistila za stranišček pucat od nas sposodi.

zeta

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

7. jan 2012 11:29

Aljo, ne vem kaj naj ti svetujem. Lahko ti sicer recem da je to normalen znesek, ali pa da pravzaprava porabite se malo, pa ti to ne bo veliko v pomoc. Ce isces nasvete kako znizati stroske je to spet tezko svetovat, saj ima vsak od nas drugacen stil zivljenja. Razlika je tudi ali imas vrt, hiso ali pa samo stanovanje. Glede na to, da ste ze zapisovali stroske dobro ves, kaj so vasi najvecji "grehi" oz. kje se da varcevat.

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1236

Ali lahko moz kdaj vzame hrano s seboj, namesto da je zunaj?

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=7911 

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=4977

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1614 pa se kaj bi se naslo.

Ce porabite veliko jogurtov razmisli o njegovi izdelavi (ali pa kefirju - zanj potrebujes gobico, ki pa jo tudi lahko dobis, samo vprast moras).

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1379

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=5610

Veliko nasvetov je dala tudi laik.

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. jan 2012 15:29

Podobno  kot rebecci se mi mota po glavi. Za nekoga je 500, 600 evrov na mesec za gospodinjstvo preveč, za drugega komaj dovolj, za nekoga spet komaj omembe vreden znesek. Odvinso od številnih okoliščin.

Se pa strinjam, da vsaj dvo ali tri mesečno zapisovanje stroškov in potem analiza porabljenega lahko prispevata k smotrenjši porabi. Sem tudi sama to že naredila in bila sama nad sabo presenečena, brez koliko drobnarij bi zmogla ... In še zmorem, se pa zato kje drugje plus pozna.

Kak mali grehec pa itak sodi  zraven ...

mamamia

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

7. jan 2012 15:42

Tole od Veri se mi zdi tako zlata vredno, da bom kar prekopirala:

Veri je napisal/a:
Ko sva bila še študenta, sem morala seveda precej bolj gledat, koliko kaka hrana stane, zdaj pa si lahko privoščiva tudi kako ekstra zadevo (recimo zadnjič jagenčje stegno, ali kdaj kake školjke, rakce, kak "boljši" sir...), ker je pač to tudi hobi in ker rada eksperimentirava z različnimi jedmi, načini priprave, kulinarikami,...

Mi je pa še vedno svojevrsten izziv naredit čisto poceni kosilo in včasih mi je prav luštno zračunat, tako na približno, kako poceni sva jedla;) Da imaš dober občutek: enkrat si privoščiva nekaj posebnega, potem pa dvakrat jeva nekaj zelo poceni, pa jeva lahko ves čas super.

Najbolj poceni je, če lahko izkoristiš kaj, kar od kod dobiš, če imaš kake strastne nabiralce v družini (ali sama rad/a nabirata): gobe, kostanj, borovnice, robidnice, gozdne jagode, kake fige na samotni plaži, ringlo skoraj vedno pustijo tudi na obljudenih lokacijah,... ali pa če je kak ribič kje v bližini, seveda lahko porabiš ribe oz. karkoli pač ujame in je kolikortoliko užitno;), (seveda mora met dovoljenje za lovit, da ne boste rekli,d a vas kaj napeljujem - ampak te karte ne štejem v ceno kosila;)

POtem je množica jedi iz moke in vode, pa včasih še kako jajce sem in tja: torej raznorazne testenine, kruhki, pica, vlivanci, tortilje, angleški mafini, palačinke, močnik... raznorazni zvitki iz domačega vlečenega testa (to je tako poceni,d a se ne splača niti računat, ker bo računalnik medtem več porabil;), sploh burek, recimo, ker je tudi skuta dokaj poceni, če jo pa narediš iz mleka, ki bo glihkar hin, pa sploh;)

Potem so tu ostanki, torej vse, kar se valja po hladilniku ali pa je ostalo od prejšnjega kosila/večerje. To lahko porabiš v nadevih za raviole, slanih mafinih, daš na pico,... Pa seveda paziš, da gre čim manj proč (idealno je nič;)

Potem pa moram seveda omenit še jedi iz zelo poceni surovin, da ne bojo slučajno užaljene: torej jedi iz krompirja, fižola, zelja, repe,čebule, rdeče pese... To so recimo njoki, pečen krompir, pire krompir, pasulj, zeljna juha, tudi kaka mineštra,... burek iz skute sem že omenila, pa rižev narastek,...

Pa sezonska zelenjava (včasih je bila res zelo poceni, letos pa se mi zdi, da jo je veliko pocenjenje obšlo:(, recimo tople bučke s pire krompirjem so zelo dobre, pa kak narastek iz makaronov in zelenjave ali zelenjavni vok iz sezonske zelenjave...

Poleg tega je še ena vrsta "šparanja", ki se ji reče prirejanje receptov: dražje sestavine nadomestiš s cenejšimi (recimo zbrinc namesto parmezana, ali pa kak čisto navaden sir ala jošt namesto ementalca) ali pa jih enostavno vržeš ven (raznorazne dodatke, kot so dimljene ribe, ki jih daš na koncu na kako juho ali kamorkoli že, lahko mirno izpustiš, večinoma lahko tudi brez kake hude katastrofe spustiš kakšno jajce v receptu, če nadomestiš tekočino s čim bolj poceni, seveda) - ni isto, kar pa ne pomeni, da ni dobro... meso lahko kdaj nadomestiš delno ali v celoti s sojinimi kosmiči (če daš polpol, marsikdo sploh ne "porajta"!)

Je pa zelo odvisno od tega, kako ste/so tvoji člani družine navajeni (beri: razvajeni) Praviloma so namreč ljudje z nižjim dohodkom bolj izbirčni, ker poznajo iz otroštva samo nekaj hran in marsikateri drugega nočejo niti probat. Tako imaš seveda manj manevrskega prostora.

Je pa hec, kako se da iz čisto poceni sestavin naredit dobro in "fensi" kosilo: recimo fondi: vzameš 10-20 dag poceni sira, zmešaš z malo jabolčnega soka (lahko kar jabolko stisneš), začiniš in stopiš. Spečeš svež domač kruh in zraven ponudiš domače vložene paprike, olive (če maš takega očeta ko jaz;), narediš hrenovo omako (je tudi poceni), gorčico,... pa zgleda super, pa ni drago...

- juhe na splošno niso drage, sploh so pa poceni tele: čebulna, fižolova, koruzna (iz zmrznjene koruze, ta ni draga, pa vedno jo maš lahko doma), iz kislega zelja,...
- domači "junkfood": pica, burek, hotdog (hrenovke so nekatere res poceni), pice prepognjenke in ostali žepki, empanadosi z zelenjvanimi nadevi,...
- glavne jedi: testenine s paradižnikovo omako iz vloženih paradižnikov (to je res strašno poceni), rizi-bizi (ala rižota z grahom), tople kumare s pire krompirjem, pečen krompir z zelenjavo v pečici, sardelice s kruhom, pašteta iz kakih poceni jetrc tudi z domačim kruom, pasulj, prebranac, njoki s sirovo omako, tudi ajdova kaša z gobami ni tako draga, ker je ne poješ veliko, je nasitna, pečena polenta z zelenjavo,...
- sladko: slivovi cmoki iz krompirjevega testa, mlečni riž ali mlečna prosena kaša, rižev narastek, pečene palačinke s skuto...
- sladice: sadna torta iz baze je poceni, če vzameš sezonsko sadje

Veri

tulka

vitaminka  

član od: 6.1.2012

sporočila: 4

7. jan 2012 16:06

Sama v gospodinjstvu varčujem na ta način:

- perem in likam ob vikendih (poceni elektrika)

- prašek kupim blagovno znamko spar ali merkator, ker je ravno tako kvaliteten kot npr. Persil, ki je občutno dražji

-hrane ne mečem stran, vedno porabim in šele potem grem v trgovino.

- kupujem sezonsko sadje in zelenjavo, ker je cenejše in tudi bolj zdravo. Ne kupujem vnaprej pripravljene hrane, raje sama skuha.

- po stanovanju imam varčne žarnice ter večino bele tehnike a varčnega razreda

- ne kadim, prijatelje povabim k sebi na kavico.

Sem samska pa me zanima kako drugi samski gospodinjite. Zdi se mi, da je v pari lažje gospodarit kot pa sam. Na srečo nimam kredita za stanovanje in imam solidno plačo. Da tega ne bi bilo verjetno ne bi bila na svojem, ampak bi se za vedno držala mame za kiklo:)

Se vam zdi, da je danes lažje preživet samski ali v partnerstvu?

Lp

 

 

 

vitaminka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. jan 2012 19:25

Se vam zdi, da je danes lažje preživet samski ali v partnerstvu?


Odvinso. Če si delita stroške, je morda lajže v partnerstvu, a so tudi stroški, vsaj nekateri, višji.

Če se pa komu kdo uspe prilepit na način, da ne plačuje stroškov, ampak koristi ugodnosti partnerstva, potem je lažje v partnerstvu, hehe

mamamia

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

7. jan 2012 19:36

Draga Vitaminka,

če je tvoje zadnje vprašanje mišljeno v denarnem smislu, potem ne vem, zakaj sploh sprašuješ, saj si z najbolj osnovnošolsko matematiko lahko zračunaš, kaj je manj (namreč ali deliš stroške z 1 ali 2 ali n). Z vseh ostalih nematerialnih plati pa - kakor komu. Eni ne morejo živeti sami, eni v svoji okolici ne morejo prenesti nikogar drugega, eni bi radi življenje delili še s kom, pa ne morejo, eni še sami sebe ne prenašajo.... če nisi sposoben potegniti dobrih stvari iz vsake življenjske situacije, ti je tako ali tako v vsakem primeru težko. Zato se moraš o teh stvareh pomeniti predvsem in edino sama s sabo. 

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti