Koliko denarja za gospodinjstvo

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

18. feb 2012 19:29

emina je napisal/a:

Mi smo 5članska družina in na mesec za položnice+hrano+čistila porabimo max 400eurov.



lp!

Elektrika 60€, komunala, voda...60€, ogrevanje 100€, tv, internet in rtv 40€, dva telefona 50€, potem še kakšno zavarovanje prostorov, dodatno zavarovanje...sigurno sem pozabil kakšno stvar.

 

Pa smo trije, 400€ je enostavno laž, druge razumljive razlage ne najdem.

 



Commis débarrasseur

Sporočilo je spremenil(a) zzak1977 dne 18. 2012 19:30

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

18. feb 2012 19:40

Berem že deseto stran razpravljanja o tej zanimivi temi, pa mi še zmeraj ni jasno o katerih stroških govorimo.

Ali so to vseobsegajoči gospodinjski stroški (vključujoč ogrevanje, vodarino, elektriko, najemnino oziroma primerljive investicijske stroške) ali govorimo samo o špezi.

Pa še tu ni jasno ali se pogovarjamo o porabi na osebo ali o stroških prehrane za več ljudi.

Mene , pa očitno še koga to zanima, zato predlagam, da vsi, ki nas to zanima navedemo

1. stroške bivanja (najemnina, davek stroški vzdrževanja)

2. stroški vzdrževanja (kurjava, voda kanalščina, TV in internet)

3. stroški izletov, smučanja, bungie skokov itd.

4. stroški s hrano, izleti izključno v zvezi s hrano

nola

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

18. feb 2012 19:41

Meni se to zdi tudi nemogoče.

Midva sva dva ( občasno imava sicer na kosilu hčeri z otrokoma ), pa komajda prideva skozi mesec z 200 eur, največkrat porabiva še 50,00  do 70, 00 eur več - za hrano, brez čistil.

Samo položnice naju stanejo 160,00 eur, kje je še ogrevanje.

Nič ne jamram, samo 400,00 eur za hrano  + položnice, za 5 ljudi pa... ne kupim tega.

Aja, pa imava majhen vrt, poskušam se obnašati zelo racionalno, ne, ker bi mi manjkalo denarja, ampak zato, ker se mi zdi, da prihajajo čudni časi.

 

rosie

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

18. feb 2012 19:54

nola je napisal/a:

Berem že deseto stran razpravljanja o tej zanimivi temi, pa mi še zmeraj ni jasno o katerih stroških govorimo.

Ali so to vseobsegajoči gospodinjski stroški (vključujoč ogrevanje, vodarino, elektriko, najemnino oziroma primerljive investicijske stroške) ali govorimo samo o špezi.

Pa še tu ni jasno ali se pogovarjamo o porabi na osebo ali o stroških prehrane za več ljudi.

Mene , pa očitno še koga to zanima, zato predlagam, da vsi, ki nas to zanima navedemo

1. stroške bivanja (najemnina, davek stroški vzdrževanja)

2. stroški vzdrževanja (kurjava, voda kanalščina, TV in internet)

3. stroški izletov, smučanja, bungie skokov itd.

4. stroški s hrano, izleti izključno v zvezi s hrano



nola

Se strinjam, če že kdo izpostavi nek znesek, naj ga definira jasno.

Commis débarrasseur

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. feb 2012 22:51

Torej 130 evrov. Kaj pa ogrevanje? Oziroma povprečje na mesec? Pa tudi brez tega - 270 evrov na mesec za hrano in čistila? Kaj pa higienske potrebščine - milo, šamponi, zobna pasta, losioni za telo, krema za obraz, toaletni papir? To je tisto osnovno, kar potrebujemo. Razen čistil seveda. Potem še pijača - vino, pivo, mineralna voda, že brez kakšnih "mehurčkov" in sirupov se nabere. In kakšna sladkarija, čips, čokolada? Malo pomalo, pa se nabere.

 

Pri nas znašajo stroški za položnice nad 200 evrov na mesec, brez ogrevanja (smo v hiši, pa preračunajmo tri tisoč litrov olja na leto). Plus stanarina (s stroški vred) za študentko v Ljubljani. Ki za vse drugo sama zasluži, ker hoče skrbeti sama zase.

 

O hrani je težko pisati. Za razliko od osnovnih stroškov - voda, elektrika, odvoz smeti, telefoni, tv naročnina, internet, ki jim imamo vsi - prihaja po moje pri hrani do še večjih razlik, strošek,  ki si ga privoščimo, je seveda povsem odvisen ne le od navad, pač pa od zmožnosti oziroma dohodkov. Ker nekdo, ki ima plačo ali pokojnino med 500 in 700 evri, bo za hrano težko zapravil 400 ali 500 evrov.

Nola je naštela še nekaj izdatkov, kot nadaljevanje tistega osnovnega, kar moramo imeti vsi: hrana in stanovanje. A pri tistih rečeh prihaja do še večjih razlik kot pri hrani.

 

 

 

mamamia

Aljo  

član od: 19.10.2005

sporočila: 90

19. feb 2012 19:55

Ker sem jaz začela to temo, bom pojasnila o katerih stoških sem govorila: pod gospodinjstvo sem štela vso hrano, vključno s tisto, ki jo enkrat na sto let pojemo v restavraciji, čistila, pralni praški, kar kupim v trgovini, tržnici, sem ne paše: darila, donacije, bencin, parkirnine, pisarniške zadeve, oblačila, obutev, računi, krediti itd.

Tako da mislim, da je zdaj razumljivo.

Vsekakor je, jasno da bo družina, ki vsak vikend je pri starih starših porabila manj, da bodo tisti, ki doma dobijo vso zelenjavo in meso porabili manj, tudi jaz imam vrt in poleti porabim skoraj nič za zelenjavo, žal pa nimam sadovnjaka in porabim veliko za sadje. 

Normalno, vsak porabi glede na zmožnosti, saj zato je smiselno, da situacijo tudi opišemo.

 

Kolikor se kaže, mi bodo zmanjšali plačo, kar pomeni, da bom tudi jaz zmanjšala stroške, bo večkrat krompir itd. 

Moram pa reči, da mi ne jemo ne pri tašči, ne pri moji mami, tako da vse obroke plačamo sami. Imamo vrt in to je to. j

Jemo ogromno sadja in zelenjave, posledično pa prišparamo pri zdravilih.

Sama menim, da je smiselno kupovati slovensko in tako kupujem pri kmetih in na tržnicah, kar malo podraža zadeve, v primerjavi s ceno sadja in zelenjave npr. v Hoferju.

pa mirno noč.

 

Aljo

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

19. feb 2012 21:19

Ne  Aljo, meni ni razumljivo oziroma žal ne razumem. Ali si v svoj račun vštela tudi položnice za ogrevanje, vodo, kamalščino, elektriko, tv in internet? Ali govorimo zgolj in samo o hrani?

Eno in drugo se meni zdi zelo zanimiva tema, samo treba se je dogovoriti o čem razpravljamo.

Veš danes sem šla popoldne do bencinske pumpe, pa sem napolnila rezervoar, ker se vozim z mopedom,l je to stalo manj kot 10 evrov, verjetno bi tebe, če se pripelješ v svojem  Volvu ali nimporta čem stalo desetkrat več.

Pa meni ni dalo in sem kupila še Mladino in še eno od knjig s šalterja(transportna literatura,zelo rada jo kupujem, prebiram na vlaku ali v čakalnicah in jo vedno tam tudi pustim) Po nasvetu mojega zdaj že dolgoletnega sopotnika, ljubeznivega Štajerca na vlaku Pohorje ekspres zdaj na debelo napišem na vsako knjigo da je knjiga prebrana in na voljo vsakemu, ki ga bi utegnila zanimati. Na notranje strani pa še napišem vse nesramnosti, ki so se mi ob branju  posvetile.

nola

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

20. feb 2012 10:31

Škoda, da se ne vozim z vlakom, prav rada bi prebrala kakšno "tvojo" knjigo z vsemi pripombami vred!

 

naor

silvija65  

član od: 30.1.2011

sporočila: 50

28. feb 2012 22:36

Res škoda naor, tudi jaz rada berem, vendar se z valkom nisem vozila že 30 ali več let, čeprav bi mi pasalo, da pred službo preberem vsaj nekaj strani knjige.

Smo 4 članska družina, ena hčerka študira (si sama služi s študentskim delom), ena je osnovnošolka, mož pa je brez službe (nekaj malega poleti šušmari -delo na črno, vendar zelo malo - cca 2.000 EUR/sezono). Imam službo (1.100 EUR neto plače, od tega nekaj kreditov, ki jih seveda plačujem). Za preživetje mi ostane 750 EUR. Od tega zneska plačam elektriko v višini 160 EUR - imam tri termoakumulacijske peči, v kopalnici, otroški in spalnici, v skupnem prostoru pa imamo kamin na drva iz našega gozda. Poleg tega plačujem položnice za vodo (povprečje na mesec 7-9 m3), odvoz odpadkov, TV prispevek, Siol-trio, mobitele (3 x - katere do sedaj mislim, da še nihče ni omenjal). Imam svoj vrt na katerem pridelam skoraj vse. Za zimo vložim kumarce, bučke, peso, delam marmelade (robide, maline, slive...). 

Povedati pa hočem le to, da vseeno preživimo, imamo vsak dan toplo kosilo, če ni denarja, si pač ne moremo privoščiti dopustov in marsičesa drugega.

Včasih pa se vseeno sprašujem, kako mi uspe iz meseca v mesec. Če se potrudiš, pa le gre.

Silvija

 

silvija65

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti