Štajerska kisla juha

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

7. jan 2012 18:34

naor, kakšno zvezo ima pa želatina s kostmi?

Sicer pa, tudi sama se pripravljam, da kakega mesarja povprašam za te nogice, jih je res redko videti v vitrinah.

rimljanka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

7. jan 2012 18:37

V Ljubljani z nogicami ni problema - vsaj naš lokalni mesar jih ima obvezno enkrat na teden, drugače jih imajo pa mesnice v velikih mercatorjih in intersparih, v leclercu se dobijo že prežagane pakirane. Repki in glava so pa že večja redkost, se je treba zmenit vnaprej. 

Sonja

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

7. jan 2012 18:40

Kolagen, rimjanka, kolagen, ki ga je v nogicah kolikor hočeš. Ko tako juho daš v hladilnik, postane trda kot guma. Za kosti res ni kaj prida, za tisto, kar jih drži skupaj (ali pa ravno prav narazen) pa ga je baje dobro čimvečkrat jesti. 

Sonja

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

7. jan 2012 20:45

Hvala Limnol, točno tako kot si napisala. Rimljanka, mlada si še vidim, hrustanec se ti še ni nič obrabil, naj traja...

naor

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

7. jan 2012 20:46

Zvečer smeškoti pri meni hodijo spat pred mano. naor

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

7. jan 2012 22:51

naor je napisal/a:

Hvala Limnol, točno tako kot si napisala. Rimljanka, mlada si še vidim, hrustanec se ti še ni nič obrabil, naj traja...
naor

No, kite in hrustanci pač niso kosti, tako da, .....sploh pa, kolagen je beljakovina, ki se v prebavi razgradi na amino kisline, te pa potem v naših celicah v nam lastne beljakovine, tudi kolagen. Kolagen iz prebavila, tudi, če bi bil prisoten v tankem črevesu, ne more v stopati v kri in potem v celice.

Torej je povsem vseeno, če pojem zrezek, saj so tam tudi beljakovine. Ob pestri prehrani mora biti tudi vnos vseh 20 amino kislin tolikšen, da ne pride do pomanjkanja glicina in prolina, ki sta med bolj zastopanimi amino kislinami v kolagenu. V kosteh je sicer tudi nekaj kolagena, no.

Tako da, naor, nekaj malega o kolagenu vem, ampak, ne bom jedla žolce zaradi težav s kostmi, pa ne le zato, ker jih nimam, ampak zato, ker žolca ne bi pomagala. Žolco jem iz drugih razlogov, pa omenjeno juho tudi.

Ja, mlada pa seveda sem, kakopak, čeprav že kar nekaj časa tlačim zemljo na tem svetu.
Od variant štajerske kisle juhe je pri nas pa najbolj cenjena ona od "hrtišne", po možnosti na dan kolin, pa kis je čist OK, če ostane pozabljen na polici v shrambi. Poleg mesa še jušna zelenjava in nič drugega.
rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 07. 2012 22:55

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

8. jan 2012 13:39

Jaz se vedno strinjam, rada pa verjamem, da kaj drugega bolj pomaga kot kirurški nož. En kolk imam že umeten, ta drugi me pa že opozarja. Tako goltam kapsule, za katere moj ortoped pravi, da nič ne pomagajo, da on bi že vedel, če bi. Poznam pa ljudi, ki se ravno zaradi teh kapsul uspešno upirajo nožu, čeprav enkrat pride tudi ta na vrsto. Človek pač ni narejen, da bi bil sto let fit in v formi. Zato vsak po svoje. Placebo efekt baje tudi deluje  v mnogih primerih. Saj sem napisala, kot sem kupila, sem vam prodala, vi pa vsak po svoje. Res pa je, da teh nogic premalo pojem, da bi mi nadomestili obrabljen hrustanec.

Čez dobro voljo je pa ni. Zato vam želim eno lepo, sončno popoldne!

 

naor

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

8. jan 2012 19:17

Naor, si že poskusila pomagati kolku s šentjanževim oljem? Menda pomaga pri obnovi hrustanca. Moja mama prisega nanj...

 

lp

robida

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

9. jan 2012 10:15

Robida, hvala za nasvet. Šentjanževo olje zelo cenim, nisem pa vedela, da pomaga tudi pri tej težavi. Seveda bom poskusila z masažo. Vse za ljubo zdravje.

 

naor

limona  

član od: 27.8.2003

sporočila: 231

10. feb 2012 13:32

Je prišla k mesarju gospa, pa ga je vprašala: "Ali imaš svinjske noge?"

"Ja imam!"

"Pol pa si jih umij!"

p.s.

svinjska kisla juha je zelo dobra tudi iz sv. flama s kožo, zelo pa "paše", če narediš podmet z kisom od kislih kumar.

lp

limona

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti