Štajerska kisla juha

Jessie  

član od: 10.6.2002

sporočila: 106

tema odprta - 5. jan 2012 19:25 | ogledi: 19.990 | odgovori: 33

Pozdravljeni.

 

Iščem čim več različic štajerske kisle juhe. Na internetu najdem cel kup različic, take s paradižnikovo mezgo in vinom, pa tako brez paradižnika in s kisom, pa s papriko, pa brez paprike... Predvsem me zanima, kaj zagotovo gre v štajersko kislo juho (sv.rep, nogice, glava), kaj od zelenjave in začimb, se jo v originalu okisa s kisom ali z vinom? Se danes juha še kuha le ob kolinah (oz. ko se dobijo ustrezni deli svinjine) ali jo kuhate kar iz sv. mesa in iz katerega dela? Štajerke, prosim, pomagajte.

Hvala!

zaja  

član od: 7.12.2009

sporočila: 207

5. jan 2012 19:36

Ja, svinjski rep, nogice in glava.To naj bi bila osnova za ta pravo štajersko kislo župo. Notr pa daš celi črni poper, česen,sol in , ko je to mehko, podmetaš z ostro moko in zakisaš. Zraven se postreže celi olupljeni krompir kuhan v osoljeni pokuminani vodi.Takšno smo jedli doma, ko so bile koline.

zaja

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

5. jan 2012 19:46

Ne vem, ali res obstaja ena in edina štajerska kisla juha. Verjetno je v vsaki vasi in vsaki hiši malo drugačna (tako kot štruklji, potica in vse ostalo). Obe moji babici sta bili Štajerki, njune kisle juhe pa nikoli enake. Meni je zelo všeč in jo kuham kadar koli, pa tudi prej ni bilo neke posebne prilike, da bi morala (ali ne smela) biti na mizi. 

Zanesljivo lahko gredo v juho nogice, rep in glava, lahko pa tudi kaj od notranjosti pujsa, recimo kaj malega pljučk (ampak te bolj v manjšini). Meni repi niso preveč všeč., ker je tam okoli sama koža in maščoba, najraje imam nogice. Od zelenjave se da jušna zelenjava, se pravi, na vsak način korenje, peteršilj (list in koren), zelena (list in koren), čebula, česen, potem pa kar pač imaš (rumena repa, kocen cvetače, por...). Od začimb obvezno lovor, poper, timijan, lahko malo majarona. 

Nogice (presekane) itd. daš kuhat v mrzlo vodo, jaz jih zmehčam v ekonom loncu, potem pa dodam zelenjavo in začimbe in kuham naprej. Potem dalje je pa vse opcijsko. Lahko zelenjavo vzameš ven, jo (vsaj en del) sesekljaš in vržeš nazaj v juho. Lahko jo zgostiš s kislo smetano, lahko dodaš vino ali kis, kar ti bolj ustreza. Pri nas imamo radi v njej malo zakuhane ribane kaše, čeprav je to menda skrunitev kisle juhe - ampak iz nje potem postane malo bolj močna samostojna jed, ki je je dovolj za kosilo.  In potem seveda lahko eksperimentiraš naprej.

verjetno bodo druge Štajerke napisale kaj drugega. 

 

Dober tek!

 

Sonja

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

6. jan 2012 9:25

Jaz pa nisem Štajerka, poznam pa gospo, ki je in mi je dala recept za štajersko kislo župo. Tako jo kuham vedno. Svinjske nogice, jušno zelenjavo, cel poper, lorbar, kis, podmet iz moke. Velikokrat je rekla, da mora biti juha bela. Torej nič paprike in paradajza. Tako ima moj dragi najrajši in sicer zato, ker drugačne ne pozna.  Najbrž je pa res, kolikor kuharic, toliko receptov. Zdaj je pravi čas za tako juho.

 

 

 

naor

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 930

6. jan 2012 10:45

Mene pa zanima ali so nogice, rep in glava sveži ali prekajeni.

hvala

reza

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

6. jan 2012 10:53

Sveži.

zeta

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

6. jan 2012 11:40

Obvezno sveži.

Sonja

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

6. jan 2012 12:31

Pozabila sem na krompir, tudi krompir na kocke narezan in seveda sol. In res so najboljše samo nogice, pa tudi zdrava je taka juha, za po prepiti noči ali pa za tiste, ki imajo težave s kostmi, zaradi želatine. No, kot sem kupila, tako sem prodala.

 

naor

Lejla13  

član od: 21.1.2008

sporočila: 390

6. jan 2012 13:06

Ali je štajerska juha nekaj podobnega kot na Gorenjskem šara?  Noter gredo podobne sestavine, samo jaz je ne okisam.

Jessie  

član od: 10.6.2002

sporočila: 106

6. jan 2012 13:08

Super ste, punce! Res hvala!

 

pirnica  

član od: 21.3.2011

sporočila: 689

7. jan 2012 18:32

Tako lepo ste opisale tole juhico, da sem si jo prav zeželela. Zanima me, kje dobite svinjske nogice. V mesnicah jih ne vidim. Ali moram mesarja vprašati, če jih ima morda zadaj.

pirnica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti