Tatarski biftek iz svinjske "male ribice"

Tiaja  

član od: 4.10.2006

sporočila: 66

tema odprta - 30. dec 2011 20:33 | ogledi: 19.423 | odgovori: 37

Spoštovani!

Na vas se obračam z eno veliko prošnjo. Zanima me namreč ali je možno, da se dela tatarc iz male ribice - svinjsko meso? Vsi pri hiši - od tašče, tasta itd. me imajo za mal mahnjeno, češ da še tgega nisem čula. Pri nas smo tatarc vedno delali iz pljučne - goveje. Zdaj pa smo imeli koline in mala ribica OBVEZNO za tatarca. torej: jutri ga bi naj naredila iz tega mesa in se mi po pravici povedano - gnjusi.. Plis, plis za vaša mnenja.

 

LP

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

30. dec 2011 20:46

Ma kaj vem, meni je tatarski biftek ta pravi le iz pljučne goveje.

Imam predsodek glede toplotno neobdelane svinjine (izjema so seveda pršut in suhomesni izdelki), enako glede perutnine.

Res pa še nisem slišala za tatrca iz svinjske ribice. Je veliko bojših načinov za uporabo tega dela mesa.

Mamamia

mamamia

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

31. dec 2011 2:07

Tiaja , prav imaš . Tatarski biftek se dela iz plučne - govedine . Vse ostalo je imitacija .

  LP

manca51

GOGICA  

član od: 26.12.2009

sporočila: 120

31. dec 2011 8:08

Nikoli v življenju nisem slišala za svinski tatarski biftek, ti ta tvojima starima kar serviraj pa naj se nažirata, res pa je da sta kar onadva precej MAHNJENA

Tatarc je vedno iz finega govejega mesa,ta starima kar naredi svinskega pa naj se ga kar nažreta, ti pa se ga raje ne poslužuj, ker je svinsko meso surovo zelo nevarno za kakšno salmonelo.

 

Lepo praznuj

GOGICA

anibas  

član od: 21.12.2006

sporočila: 497

31. dec 2011 8:57

jaz ga tudi nebi delala it svinjine-mora biti goveje meso,ni pa nujno da je ravno pljučna lahko je tudi stegno ki prej odleži čez noč v mleku ali olju

anibas

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

31. dec 2011 9:01

GOGICA je napisal/a:

Nikoli v življenju nisem slišala za svinski tatarski biftek, ti ta tvojima starima kar serviraj pa naj se nažirata, res pa je da sta kar onadva precej MAHNJENA

GOGICA

Koliko sovražnosti v nekaj besedah o ljudeh, ki jih sploh ne poznaš.

rimljanka

menola  

član od: 30.8.2010

sporočila: 126

31. dec 2011 9:04

Svinjsko meso v primerjavi z govejim je zaradi svoje sestave veliko bolj pokvarljivo, vsebuje več maščob ,hitreje se začne proces gnitja poleg tega pa svinjsko meso lahko vsebuje veliko parazitov od trakulje do drugih vrst glist. Po nekih virih prenašajo 70 različnih vrst bolezni. Kadar se meso termično obdela se v glavem te patogene faktorje uniči. Svinja tudi v sodobni reji še vedno je svoje in drugih izmečke...

Pa dober tek.

menola

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

31. dec 2011 9:15

menola je napisal/a:

Svinjsko meso v primerjavi z govejim je zaradi svoje sestave veliko bolj pokvarljivo, vsebuje več maščob ,hitreje se začne proces gnitja poleg tega pa svinjsko meso lahko vsebuje veliko parazitov od trakulje do drugih vrst glist. Po nekih virih prenašajo 70 različnih vrst bolezni. Kadar se meso termično obdela se v glavem te patogene faktorje uniči. Svinja tudi v sodobni reji še vedno je svoje in drugih izmečke...
menola

1. O količini maščob v enem in drugem mesu se da razpravljati, sodobne sorte prašičev imajo pogosto manj mastno meso kot je goveje, sploh, ker je govora o ribici.

2. Procesa gnitja pač v nobenem mesu ne bo, če je korektno pripravljeno in shranjeno, sploh zdaj, pozimi.

3. O katerih virih ti to, ne vem, mi je pa povsem jasno, da nakladaš. Če bi prašiči imeli/prenašali 70 različnih bolezni, jih gotovo ne bi jedli, veš.

4. Prašičje meso iz današnje reje pač NE vsebuje trakulj in glist, sicer pa trakkulje NE sodijo med gliste ampak, enako kot metljaji, med ploske črve.

5. Salkame, slanina, pršut, .....niso termično obdelani in bi enako kot surova ribica bili vir vseh teh grozot, o katerih pišeš.

6. O svojih in druhih izvlečkih pa kdaj drugič. Slph veš, kako teliček pride do nujno potrebnih bakterij (in še česa) v svojem prebavilu?

Saj vem, da nsiem napisala niti besede tatarcu iz svinjskega mesa, a ti tudi ne, menola. Sem se pa mporala oglasiti, ker navajaš "kr neke" navedbe. Aja, pozabila si navest, kaj vse pa govedo prenaša (bakterije, trakulje, gliste, pa...ah ne bom.......)

Še tole: a veš, koliko vrst bolezni prenaša človek,

rimljanka

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

31. dec 2011 9:30

Menola to si pa tako lepo, že kar slikovito opisala. Še en dokaz, kako nekateri svoja prepričanja in trditve, ki so jih nekje prebrali, na hitro ponudijo ljudem kot edino resnico. Tole je bilo precej neokusno, žal.

No jaz sem ravnokar pripravila za peko mrežno pečenko, bomo reskirali, kaj čmo.

zeta

menola  

član od: 30.8.2010

sporočila: 126

31. dec 2011 14:53

Hallo, dragi moji, surovo meso je vedno rizično in ne izključujem govejega, da ne govorim o perutnini ....

V primerjavi goveje in svinjsko surovo meso je (pač na splošno zaradi zgodovinskih ali pa tudi današnjih lastnosti vsakega mesa ) manj rizično goveje. V svinjskem bi teoretično lahko bilo toliko več patogenih faktorjev od črvov, glist, zametkov, ličink in bakterij ali pa prionov.... Pa nočem in nisem definitivno znanstvena, a vsako meso je hitreje svinjarija kot zelenjava. Gnile zelenjave ne jemo, kdaj pa uporabljamo meso, ki je že začelo gniti je pa vprašanje.

A nočem žaliti in posploševati , seveda so danes pogoji vzgoje, reje prasca drugačni od včeraj, a še vedno prasec je svoje govno.

menola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti