Brezglutenska mora

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

tema odprta - 23. dec 2011 11:27 | ogledi: 10.169 | odgovori: 13

Pozdravljeni. Poleg pečenke bi naredila štruklje iz vzhajanega testa. Nisem se še odločila, ali bom dodala skuto, ali jih naredila samo iz testa, vsekakor pa bom uporabila brezglutensko moko. Zanima me, če jih je kdo že delal in če se ta moka kako drugače "obnaša"kot navadna. Kak namig, nasvet? Najlepša hvala že vnaprej.

mejačka

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

23. dec 2011 11:29

Oprostite, lapsus lingua. Seveda sem hotela napisat BREZGLUTENSKA MOKA.

mejačka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

23. dec 2011 14:06

Tole je bil bolj "lapsus calami" - spodrsljaj v pisavi. "Lapsus linguae" je pa spodrsljaj v govoru. Pa ne zameri, prosim! O brezglutenski moki ti pa, na žalost, ne vem nič povedat.

lp

cervus

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

23. dec 2011 15:38

Elaphus, tudi jaz ne. O latinščini pa tudi bolj malo, ampak važno da se razumemo, kajne. Nikakor pa ti ne zamerim in želim ti en lep dan še naprej, pa čeprav meglen kot je tu.

mejačka

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

23. dec 2011 16:32

Če ti bo kaj od navedenega v pomoč ...

Jaz sem do zdaj delala samo krompirjeve svaljke, kjer ni veliko BG-moke noter in niti ne vzhaja, in so bili čisto ok.

Če sklepam po kruhu s taisto moko, boš morala dat malo več tekočine, sicer bi rekla, da bi znali prav lepo uspeti. Pa preklinjala boš, ko se vse na roke prime in zlepa ne gre dol :))

Mimogrede, biskvit se lepo naredi iz riževe moke, je tudi manj pacast kot z brezglutensko. 

Mimogrede št. 2, ko delaš palačnike, je fino, da daš nekioliko manj moke, kot se ti zdi, da bi je bilo treba, in testo malo pustiš, ker se testo z bg-moko precej bolj zgosti.

rag_doll

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

23. dec 2011 17:05

rag_doll je napisal/a:

Pa preklinjala boš, ko se vse na roke prime in zlepa ne gre dol :))

rag_doll

Torej ni bil noben lapsus, mejačka, res je brezglutenska mora!!!

lp

cervus

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

23. dec 2011 18:42

Haha, ja, definitivno je mora :D

rag_doll

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

23. dec 2011 19:40

rag_doll je napisal/a:

. Pa preklinjala boš, ko se vse na roke prime in zlepa ne gre dol :))
rag_doll

Kadar imam podobne težave s testom, si na dlani kapnem nekaj kapljic olja in dobro zdrgnem. Če ni dovolj, postopek ponovim. Gre hitreje in bolj temeljito, kot z vodo, pa še koža ostane lepo voljna.

 

 

Cila

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

23. dec 2011 19:41

Hahaha Elaphus, prav imaš. Rag_doll, veš, sem se kar malo premislila. Ne bom pacala s tole moko, temveč bom pripravila že preizkušene zadeve. Hvala obema

mejačka

motovilčica  

član od: 29.12.2009

sporočila: 231

24. dec 2011 13:59

Čeprav je odločitev že padla, vseeno odgovorim še jaz. Ja, brezglutenska moka zna biti tudi morasta, predvsem pa se obnaša malo drugače kot pšenična. Če uporabiš Schärovo mix C, je za začetek daj cca. petino manj kot je navedeno v receptu za navadno moko, potem pa raje postopoma dodajaj po potrebi. Ta moka je namreč malo bolj "suha" in bolj škrobasta, zato jo daš manj ali pa dodajaš vodo. Prva možnost mi je bolj všeč, ker sicer pride po mojem precej "mokast" okus.

Sicer se pa po mojih izkušnjah kot brezglutenski nadomestek pšenične moke najbolje obnese mešanica polovice čičerikine in polovice riževe moke. Uporabiš enako količino te mešanice, kot je navedena za belo moko, se ne paca, pa še lepo rumenkasto barvo da jedem, kar ni zanemarljivo, če tako kot moj nečak ne smeš uživati niti jajc. Morda je treba biti le malenkost bolj vztrajen pri gnetenju testa, da ne razpada. Za zdaj sem to mešanico uporabila za pecivo, piškote, njoke, palačinke in ocvrtke in je bilo vse OK. Moram pa enkrat poskusiti narediti tudi kvašeno testo s to moko.

motovilčica

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

24. dec 2011 20:00

Madona, koliko alergij imajo današnji otročki. Naši starši skoraj niso imeli kaj jesti, danes ko je vsega v izobilju, pa ne smemo marsičesa. Motovilčica, dobra ideja za mešanico mok, če pa se boš kdaj okorajžila za kvašeno testo, pa le javi, lepo prosim.

mejačka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti