Aleksandrinke

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

tema odprta - 22. dec 2011 13:58 | ogledi: 9.771 | odgovori: 36

Že dolgo časa nisem sedela tako prilepljena ob TV ekran, ampak se je splačalo. Osnovno zgodbo poznam že od prej, tudi izhajam iz primorskega okolja, sicer ne pomnim, da bi kdo kdaj katero osebno omenjal. Ampak bile so... Ženske, ki so odšle od doma s trebuhom za kruhom, za njimi pa so ostale luknje, tako čustvene kot fizične. Koliko solza je bilo pretečenih v vseh teh desetletjih in koliko se jih nikoli ni vrnilo domov. In če so se, se je domače okolje tako spremenilo, da enostavno ni bilo lahko ne njim, ne njihovim domačim.

http://www.rtvslo.si/kultura/film/aleksandrinke-zg

http://www.aleksandrinke.si/slo/

Loni Makaroni

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

22. dec 2011 14:20

Ravno zdajle sem si jo pogledala in me je tako presunila, da že dolgo nobena oddaja ne tako. Osnovno zgodbo sem sicer poznala, ampak čisto drugače se te dotakne, če slišiš vso to žalost od tistih, ki so bili neposredno vpleteni v to. Pretresljivo!

lp

cervus

mamica_V  

član od: 7.10.2009

sporočila: 24

22. dec 2011 14:33

Zelo lepo prikazano, zelo čustveno. Že dolgo se nisem tako zjokala. Mama je prva beseda, ki mi pride na pamet ob omembi tega dokumentarnega filma. Kako čustveno so svoje mame opisali razočarani in prizadeti otroci, ki so ostali brez njih. Pretresljivo.

mamica_V

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. dec 2011 15:14

Sem odgledala včeraj to oddajo, z  velikim zanimanjem, in sem bila pretresena.

Eden boljših  dokumentarcev nacionalke, ni kaj.

mamamia

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

22. dec 2011 16:04

Tudi jaz sem gledala in bila pretresena. Ko sem obiskala danes svojo hčerko, sem jo tako objela in poljubčkala kot že dolgo ne. In potem sva se pogovarjali o teh nesrečnih ljudeh in si želeli, da bi vsi otroci imeli ljubeče mame. Sicer te ta manko obvladuje do konca življenja. Je pa pred leti veliko pisala in govorila o alejsandrinkah tudi novinarka na radiu Slovenija Dorica Makuc. Ampak živa slika je le živa slika.

 

naor

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

22. dec 2011 16:17

Ja, tudi jaz gledal včeraj in me je pretreslo, pa ne vem če sem gledal kakšn bolj pretresljiv dokumentarec. Je bilo treba tudi kašno solzo pustit! Tudi jaz sem okvirno zgodbo že poznal.

ežoj

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

22. dec 2011 16:46

Menim, da med nami ni nikogar, ki bi dokumentarec gledal in ob tem ostal neprizadet.

rrr

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

22. dec 2011 16:46

Tudi jaz vem za kruto življenje mladih mater in žensk, ki so bile zaradi zaslužka primorane zapuščati domove in svoje najdražje, mnoge tudi otroke, celo komaj rojene. Nekaj zgodbam sem na TV že prisluhnila. Sinoči pa nisem uspela pogledat dokumentarca in mi je zelo žal. Upam, da bom dobila še eno priložnost. Je pa tako zelo žalostno, da me vedno, ko so aleksandrinke kje menjene, gane globoko v srcu.

zeta

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

22. dec 2011 17:00

Zeta, jaz si jo bom pogledala kar na računalniku, ker pač LJTV signal ne pride no mene...Pravzaprav sem z ogledom že začela, a nimam časa , da bi si film ogledala do konca.

Mi je pa blazno všeč, če moški spustijo solzo lai dve ob gledanju filmov.

Vanja

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

22. dec 2011 17:09

Niti trenutka nisem očesa in ušesa odmaknila od ekrana. Tudi jaz izhajam iz Vipavske doline in me čudi, da, tako kot Loni, nisem nikoli slišala, da bi se domačini kdaj pogovarjali o teh ženskah, niti nisem poznala nobene take družine. Uboge ženske, otročki ki so tu ostali, prelepo pismo moža svoji ženi, pretresljiva pripoved moškega in njegove sestre, katerih mama si je tam ustvarila novo družino in polsestre druge vere, pa one revice ki je odraščala v sirotišnici, premražena, prestradana, prestrašena.....

Po končanem dokumentarcu sem še kar nekaj minut odsedela pred ekranom, pretresena in solzna.

mejačka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti