Zdrava prehrana

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

5. jan 2012 23:09

Še nisem zasledila mnenja o semeni čije, ki je baje ZELO zdrava. Je že kdo kupil ta semena? Mene je trgovka nagovarjala kako zdrava je in kako neverjetno okusna in oh in sploh, pa sem kupila eno vrečko. Ampak noben poseben okus nima... Si vsak dan mešam v bananin shake s cimetom, ker mora v tekočino, da nabrekne. Sem pa navdušena nad konopljinim semenom. Je res nek poseben okus. Ga natrosim na kruh z maslom ali margarino. Kakor katero prvo potegnem iz hladilnika. Konopljino olje pa na solato. Sem že opustila olivno olje, samo še kuham z njim.

yulchi

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

6. jan 2012 7:09

yulchi je napisal/a:

Še nisem zasledila mnenja o semeni čije, ki je baje ZELO zdrava.

yulchi

Vsekakor je za semena chie dobro, da so zdrava, še bolje, da so ZELO zdrava. Saj taka bolje kalijo, kar je za to vrsto seveda strateško pomembno. Če so zdrave tudi rastline, je seveda tudi OK, zanje. 

Če so pa semena te španske kaduje res za nas tako zelo zdrava, ne vem, ampak, glede na to, koliko milijonov ljudi je zdravih, zelo zdravih, saj povsem zdrav najbrž ni nihče, pa zanje in njih uporabo še ni nikoli slišalo, me obhaja dvom. Še ena od modnih muh (razen za tiste, ki sluz, ki jo namočena semena izločajo, uporabljajo namesto jajc, ker teh ne smejo) za nas, presite vsega. Tržišče je pač zasičeno s produkti zdrave hrane (pa karkoli naj bi ta besedna zveza že pomenila) in je treba najti vedno nove in nove produkte, ki pa, da so vsaj potencialno komercialno uspešni, ne smejo rasti za vsakim, sploh pa ne domačim plotom.

Saj menda vsi poznamo lan, ki ob nabrekanju semen tudi izloča veliko sluzi. Sploh pa, sluz izločajo najbrž kar vsa semena, ena pač več. Najbrž v tej sluzi, glede na njeno funkcijo pri kalitvi, ni pričakovati ne vem česa vse. Bi kar rekla, da ima v našem prebavilu funkcijo vlaknin. No, morda se motim in se bom dala podučiti od bolj kompetentnih. 

rimljanka

Terman  

član od: 11.5.2011

sporočila: 277

6. jan 2012 8:05

Jaz sem jih enkrat kupil, pa me tudi niso ravno navdušila. Če imaš uravnoteženo zdravo prehrano, potem ne potrbuješ nobene superhrane, pa naj prodajalci tumbajo karkoli hočejo.

 

Presni pudingi so pa povsem druga stvar  

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

6. jan 2012 13:40

yulchi je napisal/a:

Še nisem zasledila mnenja o semeni čije, ki je baje ZELO zdrava. Je že kdo kupil ta semena? Mene je trgovka nagovarjala kako zdrava je in kako neverjetno okusna in oh in sploh, pa sem kupila eno vrečko. Ampak noben poseben okus nima... Si vsak dan mešam v bananin shake s cimetom, ker mora v tekočino, da nabrekne. Sem pa navdušena nad konopljinim semenom. Je res nek poseben okus. Ga natrosim na kruh z maslom ali margarino. Kakor katero prvo potegnem iz hladilnika. Konopljino olje pa na solato. Sem že opustila olivno olje, samo še kuham z njim.



yulchi

 

Kolikor vem, je olivno olje najbolj priporočljivo jesti surovo (torej na solati na primer), če z njim kuhamo, zgubi ravno tiste snovi, ki so v njem najboljše.

JJ

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

6. jan 2012 19:48

JJ, ja, to vem, ampak mi je ljubše uporabit olivno olje kot sončično. Sem pa malo sprobavala kokosovo mast, pa se tudi dobro obnese.

yulchi

Nina86  

član od: 17.12.2014

sporočila: 5

18. dec 2014 10:14

tudi jaz uprabljam samo kokosovo maslo - mast, in je prav super :)

Nina86

testeninca  

član od: 19.2.2013

sporočila: 751

18. dec 2014 10:37

Jaz uporabljam pa kokosovo in svinjsko mast, ki je veliko bolj zdrava kot razna sončnična in repična olja....

Chio tudi uporabljam pa maco, občasno spirulino in konopljina semena tudi pa MSM in CAMU CAMU tudi.

Opazila pa sem dejanske razlike sploh po uporabi zadnjih dveh navedenih živil.

Beseda "super živilo" pa je komercialna fora.

testeninca

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

18. dec 2014 11:20

testeninca,

a lahko prosim poveš malo več o tem, zakaj sta kokosova in svinjsa mast bolj zdravi kot razna sončnična in repična olja?

Sonja

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

18. dec 2014 11:29

A ni pri kokosu podobno kot pri rastlinskih oljih? Namreč da je v redu samo hladno stiskano ekstra deviško kokosovo maslo/olje, medtem ko njegova rafiniriana (poceni) različica ni dosti drugačna od ostalih rafiniranih olj/masti.

Za svinjsko mast tudi še nisem slišala, da jbi bila bolj zdrava, naj pa bi jedem dajala drugačen/boljši okus kot pa običajna olja...

Life is war against boredom~

testeninca  

član od: 19.2.2013

sporočila: 751

18. dec 2014 11:40

Jaz uporabjam hladno stiskano kokosovo olje, ki so res precej dražja kot razna druga olja. Da pa nebo pomote tudi repično in sončnično, ki sta hladno stiskana sta ok. samo teh ravno ni dosti na policah trgovin, pa tudi poceni nista... Prednost kokosovega pa je da prenese visoke temperature.

Svinjska mast je naravni proizvod, ki ni škodljiv, kot ostala rastlinska olja, ki niso hladno stiskana (ta pa ne prenesejo temperatur...). Zmagovalna pa so tista na katerih piše brez holesterola .

Poleg tega je na to temo že ogromno raziskav in če si jih prebereš vidiš, da dejansko živalska maščoba ni škodljiva, ampak celo koristna, poznamo tudi škodljivi in koristni holesterol in transmaščobe....

Tudi nekateri vitamini so topni v maščobah D,E,K in A, zato telo potrebuje maščobe...

In odkar se držim tega da ne jem belega sladkorja, ampak samo brezovo sladilo, če že jem sladko, se odpovedujem belemu kruhu, belim testeninam... jem živalske maščobe, polnomastno mleko, polnomastni sir (ne pa neke zvarke čemur je vse koristno odvzeto..) konstantno izgubljam na teži in najpomembnejše ne prodobivam nazaj.

 

Priporočam tudi branje knjige Dieta popolna desteka, kjer je marsikaj razloženo

 

testeninca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti