Aloe vera

MOON  

član od: 18.6.2008

sporočila: 187

tema odprta - 1. dec 2011 19:20 | ogledi: 10.906 | odgovori: 10

Danes sem kupila rastlino aloe vero, ki ima še dosti majhne in tanke liste.Zdaj pa me zanima, če katera goji doma to rastlino, kako ravna z njo.Rabi bolj svetlobo, koliko jo je treba zalivat, in če jo imam lahko na sobni temperaturi, se pravi v stanovanju oz. v sobi kjer ne gori radiator.

Zanima me še, ali jo moram sedaj kaj presaditi, namreč kupila sem jo v majhnem lončku, z malo zemlje.A glede na to, da vrjetno bolj počasi raste, bi imela zaenkrat še dosti prostora v tistem lončku.

Hvala za odgovore in nasvete. Lp

MOON

litops  

član od: 11.1.2010

sporočila: 26

2. dec 2011 7:57

Da bi imela aloa barbadensis (vera) tanke liste skoraj na verjamem,tako da bodi pozorna če to drži,ker aloj je okoli 500 vrst,in danes res vse kaj drugega prodajajo pod tem imenom.

Lahko je v neogrevani sobi s tem da jo čim manj čez zimo zalivaš,konec maja pa jo postavi na prosto in zalivaj 2xna teden(ob lepem vremenu)kar se pa presajanja tiče ,se presadi  spomladi v malo večji lonček. Malo poguglaj pa boš še veliko več zvedela o njej,je pa že veliko napisanega na tem torumu samo malo se potrudi....

litops

MOON  

član od: 18.6.2008

sporočila: 187

2. dec 2011 10:33

Hvala litops, sem že včeraj poguglala, pa sem veliko zvedela.

Ne sej ne da ima zelo tanke liste, ampak rastlina je še zelo mlada. Kupila sem jo v sparu, pa nima nobene deklaracije na lončku,  od trgovk mi tudi ni znala nobena razložit od kje je prišla ta aloe vera, niti če je to aloa barbadensis.

Bom jo enkrat nesla nekam v kakšen vrtnarski center ali cvetličarno, če mi bodo znali povedat kakšne vrste aloe vera je to.Lp

MOON

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

2. dec 2011 10:47

MOON je napisal/a:

Ne sej ne da ima zelo tanke liste, ampak rastlina je še zelo mlada. Kupila sem jo v sparu, pa nima nobene deklaracije na lončku,  od trgovk mi tudi ni znala nobena razložit od kje je prišla ta aloe vera, niti če je to aloa barbadensis.

MOON

Res ne moreš pričakovati od trgovk v trgovini s hrano, da bo poz nala vrste rastlin, ki jih prodajajo, še posebej, ker niti na deklaraciji in spremnem papirovju ne piše drugo kot, npr. zelena rastlina mala.

Take rastline, za katere želimo ali hočemo vedeti natanko, katere vrste so, kupimo pač v preizkušenih vrtnarijah (ki jih pri nas ni ravno veliko, moram reči).

rimljanka

valikaben  

član od: 31.12.2008

sporočila: 161

2. dec 2011 10:49

jaz jo imam na okenski polici, nad radiatorjem, zalivam jo 1x tedensko, kar fejst in mi lepo uspeva. po mojih izkušnjah ni nič hudega če jo pozabiš zalit, samo raste ne!! Ko pa jo zalivaš redno pa se mi zdi, da kar vidno raste...

valikaben

valikaben  

član od: 31.12.2008

sporočila: 161

2. dec 2011 10:52

a, pa še to: aloa barbadensis nima tankih listov, tudi ko je še manjša, ima kar močne, mesnate liste, tako da je vrjetno kaka druga vrsta. Ampak zakaj bi pa morala biti ta??? Meni so vse lepe... Aloe, kaktusi... glavno, da ti je všeč.

sicer je pa aloa barbadensis zelo vredu pri opeklinah, odrežeš košček in kaneš sok na opeklino, preizkušeno in pomaga.

valikaben

MOON  

član od: 18.6.2008

sporočila: 187

2. dec 2011 11:44

velikaben, sem si sedaj dodobra ogledala to mojo aloe vero.Listi niso sploh tako tanki, če jo potipaš se čuti da so listi mesnati, po celi dolžini lista pa ima kot majhno trnje.

No jaz sem jo postavila v dnevno na omarico kjer nam ne gori radiator, da ji ne bo pretoplo.Če pa je ta aloe barbadensis, bom lahko preizkusila vrjetno zelo kmalu, saj delam v restavraciji v kuhinji pa se zelo velikokrat opečem.

Naj pa bi bila aleo vera stara vsaj 2,5 leti da ima tiste zdravilne učinke, največ pa da od sebe ko je stara 4 leta in več.

MOON

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

3. dec 2011 16:59

Jaz sem jo kupila letos avgusta na morju v neki cvetličarni. Zdaj prezimuje na podstrešju, kjer je nekje 12-13°C. Zalivam jo mesečno enkrat, ko jo pogledam, če je vse v redu z njo. Tako so mi cvetličarke svetovale.

yulchi

brezka  

član od: 16.12.2010

sporočila: 9

10. feb 2012 15:03

moja aloe vera se v dnevni sobi na toplem odlično počuti. vode sicer ne rabi preveč (sem imela podobno aloe vera rastlino že prej, pa sem jo očitno preveč zalivala in mi je odmrla), zalivam tam 1x na dva tedna, pa še takrat ne preveč, in raste zelo lepo.



brezka



Sporočilo je spremenil(a) brezka dne 10. 2012 15:08

Sporočilo je spremenil(a) brezka dne 08. 2013 11:27

litops  

član od: 11.1.2010

sporočila: 26

10. feb 2012 18:37

Brezka,dovoli da ti samo svetujem,da je ne zalivaj sedaj,ker bo postala svetlo zelena in čez dva,tri mesece nebo več podobne aloi. Ker je še vedno kratek dan in premalo sončne svetlobe ni potrebe po zalivanju,če želiš kompaktno in močno rastlino( pozimi aloa nesme rasti,ker se ti nekega dne zgodi,da postane čisto mehka,pol je pa nimaš več).Vse napake ,ki jih naredimo se pa vidijo aprila,maja.....

LP

litops

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

10. feb 2012 18:48

, brezka, v tubi res ne rabi veliko (nič) vode....

 

lp

mzm

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti