Šmorn - kaj delam narobe?

Al-Ni  

član od: 23.12.2007

sporočila: 149

tema odprta - 25. nov 2011 11:39 | ogledi: 14.299 | odgovori: 41

Ker imajo pri nas doma vsi blazno radi šmorn se ga moram sake toliko lotiti peči. A me je vsakič kar groza.

Testo naredim kot za palačinke, nekoliko bolj gosto. v ponev nalijem olje toliko da pokrije dno. Na vroče olje vlijem maso, ki to olje izpodrine na robe. Potem se mi začne šmorn nenormalno prijemati dna posode. Tako da me potem pošteno boli roka, da ga vse dobim stran od posode.

Sem skušala tudi že tako da sem dno le namazala pa je bilo vedno isto:(

 

Kaj delam narobe?

 

Delam v ponvi od Fislerja. Taki plehnati za indukcijo.

Al-Ni

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

25. nov 2011 12:30

Hm ,mogoče je kriva posoda.

Tudi pri nas šmorn pogosto jemo.Vedno pa ga pečem,v tej črni posodi od ema,mislim ,da se ji reče eterna.Testo kot za palačinke ,bolj gosto.

Posodo pa vedno najprej ful zagrejem ,potem dam gor olje in takoj maso.Počakam,da se zapeče na eni strani obrnem in razkosam,ter mešam do konca pečenja.

Sicer se mi včasih tudi naredi,da se mi prime na sredini posode .Sploh kadar ta ni dovolj vroča.Ne vem ti svetovati drugega kot ,da poskusiš še v drugi posodi

kriznana

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

25. nov 2011 12:41

Jaz vedno pečem v široki teflonski ponvi. Na dno dam maslo (ne olje), da se dobro segreje, vlijem testo in pokrijem s pokrovko, znižam temperaturo na minimum, da se spodaj ne bi smodilo in da se hkrati masa strjuje tudi zgoraj. Potem z nekakšno leseno lopatko naredim križ da dobim 4 trikotnike in vsak trikotnik posebej obrnem, da se peče še po dugi strani, zatem pa vse skupaj drobim še na manjše koščke. V tej fazi ogenj malo povečam.

Samo še en namig: poskusi drugič dati polovico bele in polovico ajdove moke, šmon je odličen (pri nas vsi hočejo samo še tega).

Sweetie

Al-Ni  

član od: 23.12.2007

sporočila: 149

25. nov 2011 12:45

V drugi ponvi ne bom pekla :=) Ker je ta stala 90 EUR in po besedah prodajalke primerna za šmorn :)

Al-Ni

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. nov 2011 12:55

Pri nas ga pečemo v pečici.

rimljanka

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

25. nov 2011 13:11

Al-Ni, tako kot je napisala kriznana, verjetno je problem v tem, da ponev ni dovolj segreta. Kar zna biti problem, če je teflonska, saj teflona naj ne bi segrevali do zelo visokih temperatur. Sam pečem šmorn v aluminijasti posodi v pečici, ki jo samo namastim z malo masla in posujem z ostro moko - nikoli se ne prime. Poskusite uporabiti navadno aluminijasto ali železno ponev (lahko je emajlirana ali ne), ki jo lahko močno segrejete.

Miroslav Vulović

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

25. nov 2011 13:25

Al-Ni je napisal/a:

V drugi ponvi ne bom pekla :=) Ker je ta stala 90 EUR in po besedah prodajalke primerna za šmorn :)



Al-Ni

 

Potem pa res ne vem, zakaj sprašuješ za nasvet. Pojdi vprašat prodajalko.

Če ti bo neka prodajalka rekla, da se v pralnem stroju lahko pere tudi kozarce, boš ti kljub kupom črepinj vsak dan, trmasto poskušala še naprej? 

Issi

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

25. nov 2011 13:28

Issi

rrr

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

25. nov 2011 13:30

Sveta užaljenost, pa ja nisi šla kupovat tako drage ponve samo za šmorn pečt, anede Če ti pač v tej ne bo uspevalo, boš pa ja probala še kako drugo varianto...

Loni Makaroni

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

25. nov 2011 13:45

Ravno včeraj smo pekli šmoren, ki je bil neznansko dober. Testo bolj gost kot za palačinke, posodo - z bolj ravnim dnom, ki je primerna za v pečico - sem namazala z malo olja, dala na ploščo, zvročila in vlila eno "šeflo" testa. S ploščato kuhovnico sem dvigovala zapečeno in spuščam na dno tekočo maso testa. Dolila sem še preostalo maso.  Potem sem vse porinila v pečico, s tem, da sem še po vrhu pokapljala z maslom... Peklo se je približno 20 minut, nato sem vzela iz pečice in nadaljevala na plošči. Ob tem sem pečen šmorn s ploščato kuhovnico rezala na majhne koščke.

Posuli smo s sladkorjem in cimetom, nekateri so si dali še po žlico nutele.

 

Pozdravček!

Al-Ni  

član od: 23.12.2007

sporočila: 149

25. nov 2011 14:34

Bom danes skušala segreti ponev na bolj močno in jo premazatiz margarino.

Al-Ni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti