Šmorn - kaj delam narobe?

lartep  

član od: 19.11.2008

sporočila: 165

28. nov 2011 10:24

Pripravim maso kot za palačinke, le da posebaj dodam sneg iz beljakov.

V teflonasto ponev z malo višjim robom vlijm žličko olja, ko se segreje, dodam 3 do 4 zajemalke mase (1-1,5 cm debeline) . Pečem na srednjem ognju toliko časa, da je masa skoz in skoz zakrknjena, spodaj pa močno pečena ( a ne črna ). Potem obrnem in zapečem še na drugi strani. Raztrgam z ravno kuhalnico na koščke, dodam maslo in sladkor, da še karamelizira, po potrebi rozine in to je to.

 

 

lartep

Lakica  

član od: 24.7.2008

sporočila: 254

29. nov 2011 19:28

Jaz pa pustim, da samo spodaj malo zakrkne, nato pa že raztrgam in obračam, ves čas mešam, da se koščki skoz okrog lepo rjavo zapečejo.

Lakica

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

29. nov 2011 22:30

mamamia, jaz delam na pamet testo za palačine, obračam pa kar v zraku, da se mi slučajno kje ne zalomi. Kot me je prababica naučila...

yulchi

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

30. nov 2011 1:17

yulchi je napisal/a:

mamamia, jaz delam na pamet testo za palačine, obračam pa kar v zraku, da se mi slučajno kje ne zalomi. Kot me je prababica naučila...



yulchi

No, jaz tudi po zraku flipam palačinke, pa znam narediti tudi samo tri ali štiri za v juho, šmorna pa ne znam naredit.

Sem preizkusila vse recepte, zelo rada bi ga spet jedla, pri nas je bila to priljubljena večerja, takoj za ocvrtimi jabolki v testu, zraven so nam dali kompot iz jabolk in sliv. No, saj dandanes nihče več ne večerja doma.

Mi ne rata. Oziroma mi je enkrat ratalo nekaj približnega na enem res patetičnem rešoju na barki. Tukaj na suhem ga pa ne speljem.

Bom poskusila še po vaših receptih v pečici.

nola

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

30. nov 2011 23:02

Pri šmornu je pomembno, da se naredi sneg iz beljaka, da se potem zmeša skoraj neke vrste biskvit. Potem je šmorn lep puhast. Ko se že skoraj na eni strani speče, se lahko začne trgat s kuhalnico ali pa tisto leseno lopatko. Potem pa se malo obrača, pa to je to.

yulchi

bosa  

član od: 14.2.2006

sporočila: 247

29. mar 2013 10:05

Pozdravljeni! Bom kar tu nadaljevala o šmornu, da ne odpiram nove.

Vse o šmornu sem prebrala. Zanima me samo kako gosto maso naredite za šmorn. S partnerjem se vedno bockava okoli tega - jaz naredim samo malo gostejše kot za palačinke, tako da še vedno masa teče, on naredi tako gosto, da zajemalka stoji pokonci. In potem neskončne debata kakšna masa je prava za šmorn :)) No, malo heca. Sicer pa me res zanima, če delate zelo zelo gosto maso.

LP

bosa

miis  

član od: 24.3.2008

sporočila: 173

29. mar 2013 10:30

Jaz ga delam po tem receptu: http://www.kulinarika.net/recepti/6387/sladice/smorn-pr

Namesto sladkorja dam stevio, zelo rada naribam v maso kakšno jabolko in dodam brusnice, nasekljane orehe.

Pečem na teflonski ponvi na indukciji. Ko maso vlijem v pekač, temperaturo zmanjšam, da se masa ne zažge. V nasprotju z večino ostalih, maso začnem dokaj hitro mešati in ne šele, ko je že skoraj palačinka. Tik pred koncem dodam malo masla in žličko rjavega sladkorja.

Otroci si na šmoren dajo kakšno bolj kislo marmelado, jaz ga prelijem z javorjevim sirupom.

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

29. mar 2013 11:16

Bosa vazen je rezultat ;) ce je najboljsi, ni treba spreminjati gostote :)

bosa  

član od: 14.2.2006

sporočila: 247

29. mar 2013 12:17

Banana, saj vem :) Samo ko oba zagovarjava svojega - da je tisti ta pravi in da je taka praksa pri vseh :)

Lep dan!

bosa

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

29. mar 2013 12:49

Pol pa ni dileme. Tist ko ga dela, tist odloca :)

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti