Šmorn - kaj delam narobe?

nallis  

član od: 5.2.2011

sporočila: 59

25. nov 2011 20:03

Čisto tako tudi jaz delam in ti povem,da ni čisto nič narobe,če se ti prime dna,samo potrpežljiva moraš bit in kar naprej mešat,ko ne bo več pacasto testo,se bo samo odluščilo in se ti bo ob stalnem mešanju fajn zapeklo,samo vztrajna moraš bit.Posodo pa kar uporabljaj še naprej.

nallis

fotografka  

član od: 1.6.2010

sporočila: 68

25. nov 2011 22:28

Moja babica mi speče šmorn v beli emo posodi. Testo vlije na olje, počaka da se malo zapeče in potem neprestano meša z leseno kuhalnico. Ampak rezultat ni carski praženec za na sliko, vendar...meni najljubši. Če ga sama spečem v teflonasti ponvi ni variante, da bi dobila isto. Tako da je sigurno kar nekaj odvisno do posode.

 

ps: mora pa ja biti CARSKI praženec, če je že posoda tako posebna (-o draga)...

fotografka

Neroli  

član od: 25.11.2006

sporočila: 119

25. nov 2011 22:34

Mogoče pa daš v testo preveč sladkorja? Edino takrat se je meni prijemalo dna posode...

Probaj :)

Neroli

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

25. nov 2011 23:37

Jaz dam v testo za manj kot noževo konico-pecilnega. Kupi si najcenejšo teflonsko ponev, kjer skoraj ne rabiš maščobe,dobro jo segrej in ni vrag da ti nebi ratalo. Neroli ima, kar se sladkorja tiče po moje prav. Sladkor raje potresi po vhu šele na krožniku, če boš praženec polila s kako vročo domačo marmeladico, pa ga prej sploh ni treba sladkat.

mejačka

adalbert  

član od: 2.2.2008

sporočila: 285

25. nov 2011 23:51

Tudi pri nas je šmorn pogosto na mizi.Pripravim ga tako, da naredim gostejše testo kakor za palačinke le jajca ločim ker naredim sneg.Sladkam ne,dam samo vanilij sladkor in malo soli. Pri ponvi ne kompliciram vzamem tisto ki jo imam.Na vročo ponev kjer sem stopila malo masla, vlijem testo, potresem z rozinami, pokrijem, počakam da se spodaj zapeče,ga prerežem na štiri dele, vsakega posebej obrnem,razdrobim in popražim še na kosmiču masla.Zato se tudi imenuje praženec.Je zelo rahel in okusen.Vsak si po želji postreže, eni z marmelado, meni osebno je všeč tak suh.

adalbert

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

26. nov 2011 0:25

Jaz delam samo v teflonu. Ni mi za tvegati, da se bo kaj gor prijelo...

yulchi

Al-Ni  

član od: 23.12.2007

sporočila: 149

26. nov 2011 8:26

Poročam:

Namazala ponev z margarino, dodala še malo olja. Segrela ponev zelo močno. Mato vlila maso in zmanjšala. Pustila cca. 15 minut. In potem je šlo brez problema:) Očitno je bil problem v tem ker sem začela takoj mešat....

 

Hvala vsem za nasvete!

Al-Ni

Tomorrow  

član od: 25.9.2011

sporočila: 53

26. nov 2011 18:24

šmornu na koncu, ko je že razdrobljen na koščke, dodajte za žličko masla. močno boljši okus. 

 

testo jaz vedno samo malce posolim, nikoli ne sladkam. sladkor dodam čisto na koncu, preden serviram na krožnik. 

Tomorrow

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

26. nov 2011 18:29

Zanimivo, pri nas je šmorn vedno jemo slan.

rimljanka

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

26. nov 2011 18:46

Vsak kraj, svoje navade - tudi pri nas se zgodaj spomladi je slan šmorn in to s prvo berivko. Sicer se pa čez leto šmorn peče v pečici. Na štedilniku se v pekaču stopi maslo, nanj vliješ maso (za kakšne 3-4 prste visoko), potem pa vse skupaj postaviš v ogreto pečico.

Lisa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti