Juhica za boleč trebuh

Al-Ni  

član od: 23.12.2007

sporočila: 149

tema odprta - 24. nov 2011 9:01 | ogledi: 20.799 | odgovori: 10

Ker me nekaj dni muči želodec (kislin in boleč trebuh) sem zdaj nekaj dni na bolj lahki hrani.
Živim pravzaprav bolj od starega kruha, kakšnih olupljenih jabolk, prepečenca, navadnih keksov, belega mesa, kuhanega riža, pudinga in podobno.

Se mi je pa zaluštala kakšna juha. Skuhala sem si včeraj prežganko ampak se mi zdi kot da mi ni odgovarjala. Ne vem od kje imam to v glavi, da bi naj bila dobra za želodec?

Ima katera kakšen recept za kakšno juhico z zelenjavo? Lahko tudi z koščki piščančjega mesa....? Katero zelenjavo vse lahko uporabim? Katere začimčbe?

Bom pa vse skupaj kuhala popoldan po službi, zato bi potrebovala kakšen bolj preprost in bolj hiter recept:)

Hvala

Al-Ni

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

24. nov 2011 11:13

Jaz sem sinčku velikokrat kuhala kokošjo ali piščančjo juho. Uporabila sem dele z kostjo (hrbtni del, prsni del, bedro, perutka), dodala korenje, zeleno- gomolj, peteršilj-korenina, košček čebule,košček pora, strok česna, sol. Ko je bila kuhana sem jo precedila, meso pa očistila kože in kosti  in narezala skupaj z korenjem v juho. Predvsem pa moraš maščobo pri prelivanju odstraniti ali razpihati.

Včasih sem zakuhala rezance, včasih ribano kašo, včasih pa nič. Najraje je pa sicer jedel zdrobove cmoke.

 

Lahko si pripraviš porovo juho. Na olivnem olju prepraži drobno narezan por, narezan krompir, dodaj vodo, soli.

Ko je kuhana jo lahko spasiraš. (po želji lahko dodaš tudi bučko ali korenje).

Predvsem je pomembno, da ne uporabljaš ostrih začimb (poper, rdeča paprika).

Ne priporočam pa ti surovih jabolk, ampak jih raje skuhaj kot kompot ali čežano. Ko sem sama imela želodčne težave so mi stanje samo poslabšale.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

24. nov 2011 11:40

Pa si ti ta tvoj želodec že nesla kaj pokazat zdravniku? Juhice so že fajne, dohtar je pa še boljš.

lp

cervus

Al-Ni  

član od: 23.12.2007

sporočila: 149

24. nov 2011 13:52

Hvala! Danes bo korenčkova :) Vsekakor pa med vikendom skuham še piščančjo :)

Al-Ni

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

25. nov 2011 0:03

Za kislino je več rešitev, predvsem komaj sladkan jabolčni kompot, drobljena in nabrekla sezamova semena (v vodi), kamilični čaj, ultop, nexium. Sem dala vse skoz, takšna in drugačna juhica ne pozdravi bolečine. Samo poslabša zaradi začimb. Če je želodec razdražen, se je  treba izogibati začinjeni, sladki, kisli, slani, pekoči hrani. Pri pijači pa pride v poštev voda, ingverjev čaj in kamilice. Govorim iz izkušenj.

yulchi

Terman  

član od: 11.5.2011

sporočila: 277

25. nov 2011 0:15

To le delno drži. Izogibati se je treba začimb, ki dražijo želodec ali spodbujajo izločanje kisline (kardamon, kumina, poper, ...).

Luštrek in zelena direktno zmanjšata kislino; gorčica in janež povečata količino zaščitne sluzi v želodcu; ingver ureja gibanje želodca (vedno v pravo smer - fantastična začimba); cimet. žafran, melisa in majoron pa pomirjajo želodec.

Malo na hitro o začimbah... 

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. nov 2011 6:01

Terman je napisal/a:

 .....ingver ureja gibanje želodca (vedno v pravo smer - fantastična začimba); .......

Katera pa je prava smer?

rimljanka

nallis  

član od: 5.2.2011

sporočila: 59

25. nov 2011 20:14

Meni je najbolj pomagal ingverjev čaj lahko pa poskusiš še s tem napitkom-pol litra vode prevreš in preliješ s kropim dve pesti posušenih bezgovih cvetov,priliješ pol litra vinskega kisa in pustiš,da se popolnoma ohladi.Odstraniš bezgovo cvetje in dodaš pol litra mleka.Res moraš v popolnoma hladno vlit mleko.Daš v steklen kozarec in shraniš v hladilniku.Piješ dvakrat dnevno po pol decilitra.To je sicer za rano na želodcu ampak ful pomaga,če te boli želodec.Hitro okrevanje.

nallis

shaania25  

član od: 6.4.2007

sporočila: 75

25. nov 2011 20:33

Ingverjev čaj je zakon in vsestranski! Poleti kot hladen napitek hladi in pozimi nas greje in krepi imunski sistem. Pomaga pri jutranjih slabostih (nosečnice), pri menstruacijskih krčih in pri razdraženem želodcu. Sama si naredim čaj, tako da naribam ingver v vrelo vodo in ga pustim vret ene 10 min. Če se mi mudi, pa ga kar surovega požvećim v ustih in poplaknem z vodo.
Če pa bolečine ne bodo prenehale, pa je najbolje, da zglasiš pri zdravniku.

 

shaania25

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti