Kaj skuhati povabljenim?

OlivaB  

član od: 5.7.2011

sporočila: 649

27. nov 2011 18:10

hedonist je napisal/a:

No Oliva, ko me že sprašuješ, koliko takih zabav sem že pripravil sam, ti lahko napišem ,da kar precej in jih še vedno saj imam zanje še vedno dovlj energije kot pred 10 ali 20- imi leti. Ravno danes sem imel na kosilu nekaj žlahte, tam okrog 20 ljudi in sem vse skuhal in postregel brez težav. Žena je mela čez pogrinjke in ostale dorbnarije . Te morda še kaj zanima ?



hedonist

 

Ko boš kuhal in stregel za 50 ljudi (predjed, juha, glavna jed, sladica) bi rada prišla pogledat, da se kaj naučim. Razen če si poklicni kuhar...

OlivaB

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

27. nov 2011 18:59

Uf, se 100% strinjam z OlivaB.  Za 20 ljudi se da skuhati in postreči (naredim velikokrat), 50 in še vse postreči toplo oz. sveže/ravnokar skuhano, je pa samo za 1 osebo nemogoče. Pa naj si bo profesionalni kuhar ali pa ne. Še posebej, ker Slovenci nekako (skoraj) vsi pričakujejo, da bodo sedeli za mizo in začeli z juho.

Samo spomnite se, kdaj ste bili nazadnje na veliki obletnici poroke v kaki gostilni, koliko so imeli kuharjev in natakarjev. Že sama organizacija tega dela nekaterim ljudem težave.

Šuštarjeva je prvo vprašanje postavila tako, da je bilo jasno, da ne ve, kje naj začne. No, od prvega posta je spremenila kar nekaj stvari.

Mene še vedno zanima, kdo bo pomival posodo, da bodo vsi imeli sveže krožnike in jedilni pribor lepo zavit v servetke. Če bi imela 35 ljudi na zabavi in bi VSE SAMA delala, bi bila edina varianta heavy hors d'oeuvres. Seveda bi nabavila plastične krožnike, pribor in kozarce ter velik koš za smeti. V tem primeru bi bila fešta tudi zame fešta.

 

Vanja

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

27. nov 2011 20:39

Sem že kuhala standardno kosilo "kot mora bit" za 20 ljudi in je šlo čisto lepo, ravno zaradi te izkušnje mi je pa kristalno jasno, da to za 50 ljudi niti približno ne gre: ne brez pomoči in/ali delegiranja zadolžitev in/ali tega, da del hrane naročiš drugje, da bi istočasno, ko se  na štedilniku praži krompir, stregla pri mizi, pa mi niti v najbolj blodnih sanjah ne pade na pamet. Kdor misli, da to zmore, kar naj. Zato ker hudič se ne skriva v kuhanju, pač pa velikokrat prav v tem, da "...žena je pa skrbela za pogrinjke in ostale drobnarije". Bi rada videla seznam teh "drobnarij", vem, kako to zgleda pri nas doma - največ dela imam takrat, kadar mi kuha večerjo moj hedonist.

Sonja

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

27. nov 2011 22:10

Ko smo ravno pri zabavah. 

Ženske bomo kuhale za moške, lani je bilo ravno obratno. Zamislila sem si, za toplo predjed jakobove pokrovače v pečici s sirom, kaj predlagate za hladno predjed? morda kakšno solato s škampi?

 

Ne bi ravno ves jedilnik imela morsko obarvan, kaj bi za glavno?

Za sladico bom verjetno creme brulee, ker je vsem všeč. 

Suzi

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

28. nov 2011 9:10

Imate prav, je razlika pripraviti gozbo za 20 ali 50 ljudi. Predvsem v količini hrane, ki je najmanj dvojna. To pa je pravzaprav tudi vse. Pomembno je , kakšnen jedilnik hočeš imeti in pri tem je važno realno planiranje. Kje piše, da mora biti ravno juha ? Čeprav je tudi ta lahko vendar si jo gostje nalivajo sami. Na različnih grelci, pa ostane vroča, skoraj vrela brez problema. In tako bi kahko nizal hrano naprej ampak ne bom, gre zgoklj za to da se da skuhati in postreči za 50 ljudi brez večjih težav. Tako sem tudi dojel to temo in kolegica je samo zastavila vprašanje, kaj posreči, skuhati. Nič več, ni bila v dvomih, ali bo to lahko speljala . Ampak ne, po stari navadi ste ji namesto tega začele svetovati, naj tega ne počne, da je uboga para ki jo mož tako muči, da se mu je treba upreti, da bo ob tem projektu neznansko utrujena,........ Nikakor niste doumele, da je kolegica oseba, ki v kuhanju uživa , ki rad gosti veliko gostov in ki z veseljem to naredi za svojega partnerja če se tako skupaj odločita   Skratka, kot že tolikokrat ste udarile mimo .

Bi se bilo treba včasih malo skulirati.

hedonist

začetnik  

član od: 14.3.2005

sporočila: 113

28. nov 2011 11:25

Kake velike lonce pa imate vsi vi doma???

začetnik

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

28. nov 2011 12:11

hedonist je napisal/a:

.......gre zgoklj za to da se da skuhati in postreči za 50 ljudi brez večjih težav. Tako sem tudi dojel to temo in kolegica je samo zastavila vprašanje, kaj posreči, skuhati. Nič več, ni bila v dvomih, ali bo to lahko speljala . Ampak ne, po stari navadi ste ji namesto tega začele svetovati, naj tega ne počne, da je uboga para ki jo mož tako muči, da se mu je treba upreti, da bo ob tem projektu neznansko utrujena,........ Nikakor niste doumele, da je kolegica oseba, ki v kuhanju uživa , ki rad gosti veliko gostov in ki z veseljem to naredi za svojega partnerja če se tako skupaj odločita   Skratka, kot že tolikokrat ste udarile mimo .

Bi se bilo treba včasih malo skulirati.



hedonist

 

Pred nekaj leti me je ob vznožju Komarče  Angležinja v srednjih letih, v visokih petah, kratkih hlačah in z nakupovalno vrečko v roki (ob šesti uri popoldan)  spraševala, če je do koče pri triglavskih jezerih kak naraven izvir ali je bolje, da vzame vodo za pit s seboj. Ker nisem doumela, da gospa v planinah in pohodih uživa, sem ji svetovala, naj se tako opremljena ne odpravi na to pot. Doživela sem skoraj enako ogorčenost, kot je hedonistova. Ja, res je butasto, če ljudje z izkušnjami kaj svetujejo naivnim ljubiteljem! Od zdaj naprej si bom pa k srcu vzela hedonistov nasvet in se bom skulirala in bom tiho.   

lp

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

28. nov 2011 13:10

Jej, res je zanimivo, da cel kup tistih, ki kuhajo vsak dan (pa sicer nimajo y kromosoma) udarja mimo, le oni ne, ki je lastnik y kromosoma. Da ni to slučajno povezano s tem, da je to le in samo mnenje slednjega? Ker, da bi bil na y kak tovrstni gen, ne, tega pa ne verjamem.

Svet vseeno ni tako črno bel, so učili mene (in mi izkušnje kažejo).

Aja, sem čisto skulirana, da ne bo tovrstnih pripomb.

Šuštarjeva, ti pa le dobro spelji zastavljeno, bi rekla, da so na deželi ljudje takih druženj veseli, pa tudi vajeni neformalnih različic.

rimljanka

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

28. nov 2011 15:01

začetnik je napisal/a:

Kake velike lonce pa imate vsi vi doma???



začetnik

 

Meni so prišli na misel majhni štedilniki v hišah in stanovanjih. Le kako na njih sproti kuhati  za 50 ljudi? In seveda, kako prati posodo, krožnike, pribor, kozarce ob tem, da imaš 50 ljudi na preostalih 40 kvadratnih metrih. Ne pozabi Hedonist, Šuštarjeva je rekla, da bo za vse zadolžena sama.

 

Dober nasvet ni samo spodbujanje, v smislu:  narediš lahko karkoli ti pride na misel. Pomislite na reveže, ki se brez posluha spravijo na "Talent" oddaje ker jim nihče ni povedal, da res, ampak res nimajo posluha.

 

 

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti