Kaj skuhati povabljenim?

Šuštarjeva  

član od: 30.11.2010

sporočila: 37

tema odprta - 23. nov 2011 14:23 | ogledi: 23.737 | odgovori: 115

Živijo!

Nisem vedela, kam drugam bi lahko tole napisala, pa sem semkaj.

No imam težavo. 2 dni po miklavžu bo mož povabil za svoj 30. rojstni dan ljudi iz vasi, prijatelje, sorodnike,  na ''pojedino'', če lahko tako rečem.

V mislih imam pečeno meso( svinjino, piščanec), spekla bom kruh v krušni peči, naredila potice in šarklje, kvasenico, krapec, kuhan čaj in kuhano vino, pa kavo na koncu, nevem pa ali naj naredim kar celo kosilo. Torej še govejo in gobovo juho in priloge kot so pražen krompir in zelenjavni riž. Ker bom to vse 'sama' delala za 50ljudi, in nevem če bom to sama zmogla, moram povedati da sem še dokaj mlada in neizkušena v pripravah jedi za toliko ljudi... me zanima vaše mnenje, kaj bi si želeli jesti, če ste povabljeni na rojstni dan....

ali raje naj ne kompliciram in naredim samo jedi iz žara?, ali naj raje celo kosilo?, ali kaj naj? prosim, svetujte mi? Kakšne so vaše izkušnje iz rojstnih dnevov? kaj so ponavadi pripravili za vas? si čim ste bili zadovoljni?

Moram priznati da sem že ob misli kaj me čaka, kar malo obremenjena. Vendar bi rada vse dobro speljala in mi je to v izziv. Za pomoč točno tisti dan nimam nažalost  nikogar.  Tako da bom to morala sama izpeljati.

Hvala za pomoč

Šuštarjeva

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

23. nov 2011 14:43

Predvsem - prav butasto se mi zdi povabit domov 50 ljudi. KAM jih bosta pa dala? Za pod senik, pergolo..itd je prehladno. Za jedilnico......kakšno pa imata?

Če hočeš izpasti vrhunska gostiteljica, speci pecivo, nesi v gostilno, za ostalo naj pa poskrbijo tam. Ne vem zakaj ne bi praznovala tudi ti? Se tvojemu možu zdi normalno, da iz tebe naredi mučenico? Če je tako, naj pa pri pripravah sodeluje - naredi mu seznam zadolžitev, stvari ki naj jih pripravi. Morda se bo potem lažje odločil kako in kaj.

Lisa

barbara9  

član od: 31.1.2007

sporočila: 756

23. nov 2011 14:55

Jaz bi si na tvojem mestu pomagala s cateringom. Saj se lahko dogovoriš, kaj bi pripravili oni in kaj boš pripravila ti. Prav nič ne boš imela od zabave za možev rojstni dan, če res misliš vse sama pripraviti.

Žar v decemberskem času bi izpustila. Jaz bi šla v kmečko pojedino. Repa, zelje, krvavice, pečenice, pečenka....

Bodo gostje sedeli ali stali?  Vsega ne moreš jesti v stoje.

Kakorkoli se boš odločila,  veselo praznovanje vam želim

barbara

Šuštarjeva  

član od: 30.11.2010

sporočila: 37

23. nov 2011 14:57

imava delovno kuhinjo veliko 10m x 5m, tako da prostor bi bil. gostje bi sedeli, imava toliko klopi in miz. tudi premerila sva že kako bi kaj postavila in bi se izšlo. Naj pa opozorim, da je v tem prostoru kuhinja, v kateri bi pripravljala stvari in bom ljudem nenehno na očeh :/  sicer bi bili bolj na tesnem, ampak bilo bi. Da bodo seveda na toplem.

sej to me teži, kako bom stregla. Čisto sama. Ker zunaj ne morejo biti. In enostavno si lahko samo notri. Možu sem predlagala če ne bi raje počakal na pomlad, ko bi lahko zunaj na žaru pekli,( čeprav ima rojstni dan sedaj) in bo lahko zunaj in veliko bolj sproščeno. Ne v gostišče noče. Je sicer predlagal, da bi premaknila k sosedi, ki je pa povabljena, in se mi zdi totalno butasto, biti pri nekomu, katerega si povabil. Rada bi bila dobra gostiteljica, in takrat se glih ne obesiš na nekoga drugega, oz na povabljenca. Zato se že kar ''pripravljam'' na ta večer. Pa najbolj me skrbi, če mi kaj ne bi ratalo, ali pa da  bi od stresa kaj zasmodila. Ahjej.



Šuštarjeva

Sporočilo je spremenil(a) Šuštarjeva dne 23.nov 2011 14:59

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

23. nov 2011 15:02

Se kar strinjam z Liso. Pred dvemi leti sva bila z možem povabljena na 70.letnico v "naši" vasi na Dolenjskem. Je bilo tudi 50 ljudi, mogoče kakšen več. Kot obiskovalka sem bila navdušena in očarana nad vsem. Sodelovala pa je kar velika ekipa ljudi. Slavljenčeva žena, snaha, nečakinja, hčerka, dve vnukinji, pa še sin in vnuk. Napekli in skuhali so sicer za sto ljudi, ampak vedno mora biti dovolj, gorje, da zmanjka. Ker sama praviš, da nisi preveč izkušena in da boš čisto sama, nisem prepričana, da boš zmogla, kar si želiš. Pa ne, da ne bi znala, preprosto je preveč za enega človeka. Če boš že zagrizla v to jabolko, potem pripravi čimveč prejšnje dni, meso in solata bodo kar zadoščali. Še juhe in priloge, ne vem. Počakajva še na mnenje drugih gospodinj.

Želim ti čim lepše praznovanje!

 

naor

danca  

član od: 2.8.2002

sporočila: 257

23. nov 2011 15:06

Nikakor ne kuhaj kosila, saj verjetno nimaš doma pribora in prostora za 50 ljudi. Če ne pridejo vsi hkrati (kar je najbolj verjetno), se to da speljati in je lahko prav luštno doma. Imejta pripravljene jedi, ki se jih lahko vzame v roko in jih lahko pripravita že dan prej (kruh, meso, pecivo, ...). Kaj lahko tudi kupita, ni nujno, da je prav vse narejeno doma. Recimo sadje, pa kaj kislega. Pa dovolj kozarcev in pijačo, ne pozabita na brezalkoholno in vodo. Dovolj papirnatih prtičev pripravita, pa koše za smeti. In dodatne stole, če bo kaj starejših. Seveda to pripravljata oba z možem, na njegov praznik se pa lepo napravi in bodi ob njem, da lahko skupaj sprejemata goste.

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

23. nov 2011 15:33

Draga Šuštarjeva,

najprej še enkrat preveri, ali se tvoj možiček heca, ali misli čisto za res. SAMA pač ne boš mogla skuhati kosila za 50 ljudi in zraven še streči. Na to torej pozabi, ker fizično ne gre. Saj si verjetno že kdaj bila na kaki prireditvi, kjer je jedlo toliko ljudi, pa si menda videla tudi, da je za tako omizje potreben več kot eden. Izzive človek v življenju potrebuje, ampak ne takih - ne nalagaj si nečesa, kar sicer počne ekipa petih ali šestih dobro uigranih gospodinj z izkušnjami! Sploh, če se boste gostje in kuharica, pekarica, pomočnica, pomivalka in strežnica v eni osebi drenjali v enem samem prostoru - 5 x 10 metrov ni več veliko, ko noter stlačiš 50 ljudi. Razmisli torej o cateringu. Ali pa razmisli o tem, da format pogostitve zmanjšaš na primerno število gostov, ki ga boš zlahka obvladala, tako da boš pri zavesti tudi še naslednji dan. Ali pa zreduciraj jedilnik na recimo eno jed iz kotla, če že mora biti za 50 jedcev. Pa seveda preveri, ali je s tvojim možem vse v redu.

Drži se!

 

Sonja

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

23. nov 2011 15:52

Se povsem strinjam z limnol. 50 ljudi se da nafutrat na poletnem pikniku, kjer jim lahko delegiraš opravke. Lahko se tudi vnaprej skuha kotel bograča in se jim ga postreže v plastične krožnike, ali, če hočeš nekoliko bolj fancy izpasti, v kruhove skodelice, ampak spet na plastičnih krožnikih. Lahko narediš tudi hladni samopostrežni bife, kjer lahko stvari pripraviš vnaprej (in seveda tudi pri tej pripravi vnaprej obvezno rabiš pomoč). Za pojedino, kjer se gostom streže, je pa to delo za eno pošteno oštarijo ali kmečki turizem. Lahko pa seveda pustiš možu, da sam skuha in postreže, ti pa pridi tisti dan v Ljubljano, da gremo punce malo okrog (ali pa me pridemo na tvoj konec, takrat bo veseli december že v polnem teku). Čisto resno mislim, samo da malo pogrešam mio querido amigo, ki bi ti jih zdajle prav po feministično napela. lp, proxima

Rebeka  

član od: 1.10.2001

sporočila: 563

23. nov 2011 16:01

pred dvema letoma smo bili na abrahamu kjer smo bili pvabljeni samo prijatelji (sorodniki so praznovali posebaj), bilo nas je okoli 30 in smo dobili najprej narezek iz bližnje mesnice, kasneje pa smo jedli še biftek seveda še zraven pecivo, pa krofe ker je bilo ravno v času pusta in je bilo čisto ok...

no če se pa kuha...jaz predlagam mogoče najprej kakšen čili con carne (jaz si pomagam kar z maggi mešanico) ali pa golaž,...kaj podobnega da lahko skuhaš en dan prej. Kasneje pa lahko mogoče rebra, pečenko...(ko porineš samo v pečico in nimaš dosti dela),skuhaš kranjske ali kakšne podobne klobase in jih narežeš, zalhano meso skuhaš, pitulice z različnimi nadevi (mesnim, zelenjavnim...), hrenovke v listnatem testu, pizza kruhki http://www.kulinarika.net/recepti/14014/kruh/oblozeni-k jaz bi kaj takega ko lahko skoraj do konca pripraviš v naprej

no pa zraven 2-3 vrste solate...fižolova obvezno ker samo presipaš iz pločevinke, dodaš začimbe in zmešaš ;-)

pa veliko uspeha

Rebeka

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

23. nov 2011 16:10

"...Mož bo povabil na svoj 30-i rojstni dan..."     O.K., če imata prostor in predvsem, če si TI ZA to, da prevzameš to opravilo nase, ker vidim, da si mladenka. Torej, odpade vsako kuhanje, ker sigurno nisi vešča v tem, tudi primerne posode nimaš, a ni tako?!?

Juho oz. kaj na žlico niti ni treba delat, ker sigurno nimaš 50 krožnikov, niti 50 kosov bešteka - ali pač.

 

Kakšen krompir pa riž... Niti govora!

Naročita pri komu peko mladega pujsa, ta, ki peče, tudi razreže na primerne kose. Ali pa naročite pečeno meso v kakšnem večjem trgovskem centru. (Pečejo svinjino, puranje in piščančje meso.)

Vi2 pripravita 2-3 vrste solat - zeljnato, iz kislega zelja, kumare s papriko, krompirjevo...

Za pecivo prosi še mamo, taščo, sestro, sosedo... 

 

TOREJ, na mizi naj bo:

Pečeno (sv. rebra, sv. pečenka, puranje meso, piščančje) meso, tri vrste solat,

pecivo, mešano sadje, pijača

 

Če pa imata dovolj šoldov, potem se obrnita na catering, kot predlaga Barbara9. 

 

Pozdravček!

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

23. nov 2011 16:16

No, včasih so rekli, da se povabi toliko ljudi kot je slavljenec star, sicer je bilo govora o otroških rojstnih dnevih, ampak 50 ljudi na rojstni dan se pa meni zdi res velika cifra za samo en par rok. Jaz mojega pisano pogledam, pa mi predlaga kosilo za samo 12 ljudi, pismo, njegovi žlahtniki imajo non stop rojstne dneve, jaz pa bentim zraven.

 

PS Sem za Proximin predlog, bejžmo babnice posebej ven, dečki pa naj se sami pedenajo... Saj vem, da ga imaš rada in si takoj pristala, ko te je vprašal, saj jaz tudi ponavadi, potem pa malo dvignem pokrovko in ga vprašam, koliko pa misli on sodelovati pri vsem skupaj. In on hladnokrvno pripomni, da morda ne bi bilo slabo povprašati mojo mamo, kako in kaj, kot da sama na kmetiji nima dovolj dela, pa še dobrih 60 km stran stanuje. Gre pokrovka takoj še više... Naslednjič kuha on, jaz naredim samo še sladice.Me zanima, kdaj bomo pri nas imeli naslednje praznovanje.

Komot bi tvoj pristavil kotel na ogenj dan prej...

PS št. 2 Kaj dobiš pa ti za nagrado? A bo on vse pripravil za tvoj 30i rojstni dan?

Brez zamere, res imam viška časa, se namreč pokladam po stanovanju, virozaPress, in sem že sama sebi rahlo odveč.

Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti