Toplotna črpalka in talno gretje

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

23. nov 2011 20:54

Prav gotovo je prva stvar pri obnovi hiše izboljšati izolacijo in projekt prenove ogrevanja dimezionirati na novo, boljšo izolacijo. V splošnem so ploskovna ogrevanja (stropno, stensko in talno) namenjena za delo v nizkotemperaturnem režimu, kjer lahko uporabljamo tudi toplotne črpalke in sončne kolektorje. Vendar se ta ogrevanja lahko uporabljajo v samo dobro izoliranih hišah, sicer prihaja do težav, ko ogrevanje ne zmore ogreti prostorov.

Treba je povedati, da ponavadi ogrevanje (predvsem s toplotnimi črpalkami) projektirajo tako, da pokrije kakšnih 80 do 90 % potrebe po ogrevanju. Le v špicah, ko je zunaj res mraz, je potrebno dodatno ogrevanje, tako da obe vrsti ogrevanja delujeta hkrati. Največkrat so to električni grelci v zalogovniku ogrevne vode. Takšen način ogrevanja izberejo zato, ker tako deluje večino časa z zelo visokim izkoristkom. Če bi bilo ogrevanje dimenzionirano za najhuši mraz, bi bilo za večino časa precej predimenzionirano in bi delovalo s slabšim izkoristkom.

Dobra izolacija prinaša tudi druge dobre stvari - manj težav s plesnijo in manj vroči prostori poleti, mnogokrat  klimatske naprave sploh niso potrebne.

 

LP Boris

booris

OlivaB  

član od: 5.7.2011

sporočila: 649

23. nov 2011 22:56

Nekaj v tem stilu ja. Čeprav meni za dogrevanje v konici bolj diši kak kamin  Ne maram zim, pa je (kvazi) romantika dober izgovor, da se lažje dočaka pomlad  Glede na trenutne cene energentov in na očitno rast cen v prihodnje, je naložba v izolacijo edina sprejemljiva rešitev. Razen za lastnike zelo zelo globokih žepov...

OlivaB

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

23. nov 2011 23:58

talno gretje v kopalnici in kuhinji imamo kombinirano z radiatorji. v kuhinji pa gretja nimamo pri pultih, ker smo bolj slabih žil..

www.mojalbum.com/naredilaana

AnaFlis  

član od: 30.10.2011

sporočila: 12

28. apr 2012 21:51

booris je napisal/a:

Prav gotovo je prva stvar pri obnovi hiše izboljšati izolacijo in projekt prenove ogrevanja dimezionirati na novo, boljšo izolacijo. V splošnem so ploskovna ogrevanja (stropno, stensko in talno) namenjena za delo v nizkotemperaturnem režimu, kjer lahko uporabljamo tudi toplotne črpalke in sončne kolektorje. Vendar se ta ogrevanja lahko uporabljajo v samo dobro izoliranih hišah, sicer prihaja do težav, ko ogrevanje ne zmore ogreti prostorov.

Treba je povedati, da ponavadi ogrevanje (predvsem s toplotnimi črpalkami) projektirajo tako, da pokrije kakšnih 80 do 90 % potrebe po ogrevanju. Le v špicah, ko je zunaj res mraz, je potrebno dodatno ogrevanje, tako da obe vrsti ogrevanja delujeta hkrati. Največkrat so to električni grelci v zalogovniku ogrevne vode. Takšen način ogrevanja izberejo zato, ker tako deluje večino časa z zelo visokim izkoristkom. Če bi bilo ogrevanje dimenzionirano za najhuši mraz, bi bilo za večino časa precej predimenzionirano in bi delovalo s slabšim izkoristkom.

Dobra izolacija prinaša tudi druge dobre stvari - manj težav s plesnijo in manj vroči prostori poleti, mnogokrat  klimatske naprave sploh niso potrebne.

 

LP Boris



booris

_____________

 

Mi smo vgradili toplotno črpalko zrak voda, kar na obstoječe radiatorje in je bilo v dnevni sobi tudi 24 stopinj, ko je bilo zunaj -22 stopinj. In to brez pomožnega gretja. Več uporabnih informacij smo našli tukaj: toplotne črpalke prednosti

AnaFlis

vd007  

član od: 27.1.2012

sporočila: 318

17. avg 2012 13:22

Če smo že pri talnem gretju... pozna kdo koga, ki bi mi prišel namontiral števce na ventile talnega gretja? Sem iz bližnje okolice Lj. Se mi zdi, da se jim ne da prit delat. Sem klicala na 3 firme, smo se dogovorili za termin, pa niso poslali nikogar. Očitno jim denar smrdi, al pa imajo preveč dela, da ne utegnejo ?

Vsekakor bo prvo držalo.

 

vd007

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti