Jabolčni kis.... kan na kisu

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

12. nov 2011 21:16

Mi smo zrel kis-pomladi dali v lesen sod.Problem je, kot pravi Janko1, da čez čas kis začne izgubljati kislino in potemni.Strokovnjaki so mi svetovali žveplanje z vinobranom...

Sedaj uporabljamo plastični sod na navoj s pipico.V trgovinah s kmetijskim materialom se dobijo namenski sodi različnih velikosti.

Pogruntala sem še en trik.Na mladi kis, pravzaprav mošt, takoj po prešanju dam stiropor ploščo.Oblak zraste nad ploščo in pridno plava...

Bom pa zreli kis začela polniti v  plastenke.Hvala Janko1 za idejo.

Zelišča sem pa dala v plastenke s kisom že doslej in jih podarila za novo leto ( 1lovorov list, 1-2 strok česna,3-4 zrna popra; ali pehtranovo vejico; ali rožmarinovo vejico; ali vejico bazilike) na eno plastenko.Poizkusite.

jovita

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

13. nov 2011 8:09

Kis zorim in hranim v velikih opletenih steklenicah. Za sprotno rabo ga pretočim v steklenice od mineralne. Tisti zabojčki za šest steklenic so zakon!

Sergej

Pokora  

član od: 21.2.2007

sporočila: 12

13. nov 2011 21:54

Ja sej mi smo do sedaj tudi shranjevali kis v plastenkah. Bomo letos verjetno probali s sodom, samo ne z vsem, da ne bo ves zvodenel in potemnel, če se bo že za to odločil :)

Pokora

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

15. nov 2011 14:03

Hojla!

Koliko časa traja da kis postane čist.Na kisanje sem ga dala septembra, danes pa sem ga malo odlila in še kalen(moten) starega mi primankuje.

L.P.

 

mijamarija

Pokora  

član od: 21.2.2007

sporočila: 12

20. nov 2011 21:11

Kis pri nas sicer dela moj oči, ampak mi je ravno zadnjič rekel da bo januarja enkrat čist. Tako da boš nekje morala najti alternativo :(

Pokora

janko1  

član od: 3.11.2010

sporočila: 468

20. nov 2011 21:37

Pa, saj kis, četudi je moten, ni nič slabši od takega, čistega. Ko je enkrat kis kis, ga komot uporabljaš. Ponavadi se pa zbistri po nekaj mesecih, ko glivice nehajo afne guncat. 

janko1

foxpapa  

član od: 14.3.2004

sporočila: 240

20. nov 2011 21:53

Dajte prosim, če mi lahko nekdo razloži pojme  "Kan" in " klobuk"

HVALA.

janko1  

član od: 3.11.2010

sporočila: 468

20. nov 2011 22:12

Kan na kisu je  nekaj podobnega kot kan na vinu. To je tista sivkasta mrena na površini tekočine in tudi sama tekočina nima ne prave barve ne pravega okusa. Pač niso štartale ta dobre bakterije, ampak ta žleht. Klobuk na kisu pa pravimo oker-rjavemu ostanku bakterij, ki se začne delat na vrhu tekočine, ko se začne ocetnokislinsko vretje. Po končanem vretju je ta klobuk lahko debel tudi 2 cm in lepo plava na vrhu kisa. Ne sme pa potoniti, ker z tem se kis začne kvariti.  

janko1

foxpapa  

član od: 14.3.2004

sporočila: 240

20. nov 2011 22:15

HVALA!  sedaj mi je vse jasno. Problem je bil v pojmu " kan "

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

21. nov 2011 8:53

Janko, zakaj bi se kis pokvaril, če klobuk potone? Običajno imam v posodi več klobukov (torej so razen zadnjega vsi potonili) in kisu nič ne manjka. Pred časom sem dobil celo nasvet, naj pod klobuk podpiham zrak, da bo razpadel in bo tako imel kis več suhe snovi.

LP

Sergej

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti