Kisanje zelja v vrečkah

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

tema odprta - 6. okt 2011 8:14 | ogledi: 36.206 | odgovori: 13

Zaradi več vprašanj na to temo podajam naslednje podatke za pripravo kislega zelja v vrečkah. kar uspešno uporabljamo že 25 let.

 

Zelje naribamo , začinimo in zmešamo po običajnem postopku. Nato zelje nadevamo v vrečke v taki količini kot jo bomo potem potrebovali za potrebe. Računajte, da je bolje vtezi več vrečk kot eno preveliko. Mi uporabimo vrečke za 1 kg.

 

Vrečke napolnimo, reluknjamo z leseno špilo na več mestih, da bo lahko iztekla tekočina in zavežemo z gumico. Vrečke z zeljem zlagamo v kad. Nato z zeljem ravnamo kot pri običajnem postopku.

 

Prednost take priprave je: ni neprijetnega vonja po gnitju. Ni nobenega odpada, ker ni nagnitih delov. NI smrdeče smetana kisanja.

Ko zelje potrebujemo, vzamemo vrečko iz kadi, vendar ni potrebno vselej zelja umivati, kar je zamudno.

 

seveda je potrebno uporabiti PVC vrečke, primerne za hrano, no, gumice ( vezice ) pa te dekleracije nimajo, zato jih pred uporabo operemo in posušimo.

Okusno kislo zelje vam želim tudi v tej sezoni.

F r i n a

Andika68  

član od: 16.12.2008

sporočila: 99

7. okt 2011 11:09

Kako pa  ravnaš potem? Praviš, da kot po običajnem postopku, ampak mene zanima ali daš na vrh vodo, da se zelje skusa, ali kar veliko vrečko v katero naliješ vodo? Upam, da razumeš kaj imam v mislih.

Mi imamo letos že kislega, bi pa probala z tem postopkom drugo sezono.

Andika68

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

7. okt 2011 13:05

Vrečke, napolnjene z  ZELJEM, same izločijo tekočino, v kateri se potem kisa zelje. Zato ga le pokladamo in NIČESAR ne dolivamo.

Zelje je v porcijah in ne razumem, kaj bi imela opraviti velika vrečka. Razen če v njej pripravljate zelje, naribano na klasični način in ne uporabljate kadi ali druge posode.

Torej: ravnamo enako kot pri klasičnem kisanju, le da da je zelje v PRELUKNJANIH in zavezanih vrečkah, vse ostalo pa je isto.

Razen smradu in tistih grdih rjavih rezancev.



F r i n a

Sporočilo je spremenil(a) frina dne 07.okt 2011 13:05

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

7. okt 2011 13:08

Frina, Andiko verjetno zanima, če tiste vrečke, napolnjene z zeljem, potem obtežiš z vrečkami, ki so napolnjene z vodo, saj je treba zelje, ko ga damo kisat, obtežit.

rrr

lesnik  

član od: 9.10.2006

sporočila: 294

7. okt 2011 14:18

Na to idejo sem prišla tudi sama, pa mi ni uspelo. Sem pa poskusno napolnila le tri vrečke z naribanim zeljem. Porjavelo je in ni bilo dobrega vonja. Kadar kisam glave, jih zložim v pvc žakelj, zalijem s 4% slano vodo in zavežem, pa so vedno krasne. 

lesnik

Andika68  

član od: 16.12.2008

sporočila: 99

8. okt 2011 19:40

Ja točno to sem mislila, kot je navedla "ribaracarak ". Jaz zelje naribam, na vrh dam veliko vrečko katero napolnim z vodo. Ko je zelje dovolj kislo samo vzdignem vrečo in si vzamem koliko zelja rabim. Tu ni tudi nobenega neprijetnega vonja

Andika68

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

9. okt 2011 12:36

Mi obtežimo s kamnom, ali s stekleno posodo z vodo. Vrečke z vodo mi niso prišle na pamet, ampak saj sem napisala: Nato z zeljem ravnamo kot po običajnem postopku, torej tudi obtežimo.

 

LesniK. ali si vrečke preluknjala.

Mi tako kisamo že od leta 1986 in niti ene napake.

F r i n a

foxpapa  

član od: 14.3.2004

sporočila: 240

10. okt 2011 14:31

ali je potem v vrečki samo suho zelje. Upam da ga je potrebno nasoliti.in nato napolnjene vrečke potlačiti in zaliti z vodo že prej pa obtežiti. saj tako sem zastopil. ali sem pravilno dojel.

 

 

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

10. okt 2011 14:58

Še enkrat: vse počnemo kot pri običajnem zelju, torej je tudi nasoljeno in začinjeno. Nato samo spremenimo " embalažo". Namesto renfuze v preluknjane vrečke, potem pa se tekočina sama nateče in ni potrebno dolivati. Nato pa obtežiti.

Ko se umiva, pa se dolije sveža voda.

Vrečke se potem nekako poležejo in so napolnjene samo do pol., skozi luknje gre voda v posodo.

Enako se zgodi s tistim v renfuzi, samo tam ni videti, koliko ga je manj, se pa volumen zmanjša, vendar to kar pozabimo.

 

VSe je enako, le ne vsujemo zelja s soljo in začimbami, ampak ga spravimo v preluknjane vrečke v porcije.

F r i n a

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

10. okt 2011 16:23

Moram priznati da se mi zdi tole silno zanimivo. Bo treba probat.

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

12. okt 2011 20:04

Količina lukenj mora biti velika. Luknje omogočijo, da se sokovi, ki iztečejo, pretakajo. Mi delamo z kovnskim nabodolam za ražnjiče.

Če je lukenj premalo, lahko segnijejo, ker niso prelite s tekočino, v kateri se zelje kisa.

F r i n a

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti