Prvi kostanj

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

25. sep 2011 21:43

Priporočam, da daste dlakice stran. Eno zimo sem pila kosmat čaj (dokler mi ni kapnilo, da sem šipek presejala), pa mi ni nič dišal. Tudi ko sem narejen čaj precedila skozi cedilce, se je veliko dlakic izmuznilo - pri sejanju je bilo pa vse ok - kosmatine so padle skozi sito.

lp

cervus

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

25. sep 2011 21:44

Letos imam prvič vrtnice. Imajo zelo velike plodove in polno jih je. Porabila bi jih za decembersko dekoracijo, pa me zanima, a se plodovi vseh vrtnic obarvajo rdeče (sedaj je namreč še vse zeleno)? Hvalaaaa

Noa

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. sep 2011 21:47

Seveda se, ko so zreli. No, če bodo dozoreli, bodo rdeči ali oranžni. S tem sporočajo potencialnim jedcem, da so na voljo (EPP pač ni izum človeka) in s tem poskrbijo za raznos semen.

rimljanka

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

25. sep 2011 22:02

Saj tudi pri nas zna mraz prtisnit, šipkovi plodovi so pa rdeči in lepi, da me kar srbijo prsti. Ampak ne bi ga rada prehitro potrgala. Šipkov čaj imam zelo rada in ga kupujem v trgovini, lani sem kar tako nabrala eno pest šipka in sem ga dala kuhat in je bil tako dober, da sem se odločila, da si ga letos naberem in posušim.

Tele jabčke od vrtnic pa celo zimo sproti pobiram in pokuham, niso tako dišeči kot divji šipek, ampak tu so, naši so. Sušila jih pa še nisem, ampak ker mi je zadnja tramontana polomila cel vrh poln plodičev jih bom poskusila nekaj posušit, nekaj pa pospravit v zamrzovalnik.

Kdor me obišče pozimi, bo deležen vrtničnega čaja. Z dodatkom izabele, ne vem katera mi je nekaj dni nazaj dala idejo, da pospravim nekaj jagod v zamrzovalnik. Hvala za namig.

 

nola

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

25. sep 2011 22:14

elaphus je napisal/a:

Priporočam, da daste dlakice stran. Eno zimo sem pila kosmat čaj (dokler mi ni kapnilo, da sem šipek presejala), pa mi ni nič dišal. Tudi ko sem narejen čaj precedila skozi cedilce, se je veliko dlakic izmuznilo - pri sejanju je bilo pa vse ok - kosmatine so padle skozi sito.

lp



cervus

 

No saj to me je zanimalo. Ja no, jih bom pa depilirala, če je tako prav. Kako pa to misliš, da si šipek presejala?

Jaz sem se ga namenila zdaj pobrat, pa ne vem, ali je prav, da vsak plodek prerežem in odstranim tisto kosmatijo ali je kakšna bližnjica? Ali je mogoče še sploh prezgodaj? Izgleda pa tako rdeč in lep, da se ti roka kar sama stegne po njem. Jaz trenutno kuham malo mostarde, pa jih bom kar nekaj celih fliknila noter - kdo bo pa februarja preverjal kaj sem jaz septembra vkuhavala.

 

nola

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

26. sep 2011 6:17

Eno možnost ti je napisala limnol, naberi ga, zmelji na mesoreznico, posuši in potem skozi cedilo za solato, recimo, preej, dlačice bodo odpadle, brez skrbi. Lahko pa posušiš celega, se potem lepo zabavaš s tolčenjem suhih šipkov, s kakšnim lepim, priročnim kamnom, in potem spet preseješ.

Ko pridemo na čaj, tako ali tako ne bo videti, katere poti si se lotila. Škoda, da nisi nasušila še nekaj cvetnih lističev taiste vrtnice, ko tako lepo dišijo.

rimljanka

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

9. okt 2011 11:18

...zakaj pa ne precedite preko filter vrečke, ki so posebej za čaje? V Müllerju se dobijo ali pa v čajnicah.

Yulchi -.-

barbara9  

član od: 31.1.2007

sporočila: 756

9. okt 2011 18:54

Nola, v Bertokih so nam skuhali šipkov čaj iz celih jagod. Nabirali pa smo ga v Hrastah. (A sem si prav zapomnila ime vasi?)

barbara

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

10. okt 2011 19:14

Zdaj pa nazaj k temi. Kostanja je povsod dovolj, nabrali smo ga kolikor se ga je komu dalo, res je malo bolj droben, verjetno je kriva suša, sedaj me pa zanima kako si viške shranjujete za zimo?

vikica

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

10. okt 2011 21:34

Vikica, običajno okoli pasu, bokov, nekaj pa gre v lička, da smo kot hrčki... hi hi....

Resno: ni ga čez frišen kostanj, vsi ostali kostanjevi shranki... to ni več to... vsaj meni ne... Še najboljša preizkušena verzija je skuhan, očiščen in zamrznjen kostanj, ki ga lahko potem uporabiš v kakšni kremi.

Staša

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti