Goveja juha se skisa

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

5. mar 2013 12:45

Mi sploh nimamo ekonom lonca..juho navadno kuha mož v soboto popoldan ali nedeljo zjutraj..pač on ima to načez..meso v mrzlo vodo,en par lepih kosti(po možnosti v kolenu..njami)jušno zelenjavo,ožgano čebulo in počasi,kot pravi Dragička na malem ognju..lepa,bistra..jo ohladimo pol v skrinjo za sredi tedna pol za nedeljsko kosilo...

Vrtejbenka

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

5. mar 2013 12:59

dragička, o tem ekonom piskru, se mi je kr nekaj sfuzlalo, nikoli ga nismo imeli, tudi pri nas je juhica vedno počasi brbotala, zdaj pa tako nemogoče vre, da je ne znamo ustavit...

babka1951

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

5. mar 2013 13:14

babka1951, morda je hec v govedini. Pri nas je tako, da je meni skoraj vsaka juha dobra, ostalim pa ne in je bilo kar naprej nekaj govora, da je juha kisla, pa ni ta prava itd.. Očitno so bile živali hranjene s silažo in so bolj občutljivi to porajtali. Zdaj že nekaj let kupujem govedino pri takšnih, ki ne hranijo s silažo in je vse ok in nobenega prigovarjanja več. 

Ognjič

branka.mahnic  

član od: 23.7.2008

sporočila: 1157

5. mar 2013 13:30

jaz sem probala po priporočilu nekaj starejših "Istrijank" nasvet, da moraš dat v juho nekaj stare kure in oboje meso-goveje in kokošje na hitro povret v eni posodi. Na to to meso spereš in daš kuhat juho kot običajno-in moram rečt, da se obnese. Mislim pa, da jo je treba takoj, ko je skuhana precedit. Probajte.

branka

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

5. mar 2013 14:06

Jaz velikokrat kuham govejo juho, včasih v ekonomu, včasih ne. Razlika med dobro, dišečo in slabo kislo juho je vedno v mesu. Če ne zadiši takoj je juha slaba, vsaj tako ugotavljam. Nima tistega pravega okusa. Poleg tega je razlika ali dam v juho sveže meso ali zamrznjeno. Ker sem pred kratkim našla mesarijo, kjer imajo domače meso je juha vedno dobra. Jaz dam običajno en prsni del, kos plečeta, 3 mešane kosti, kos govejega repa, košček g.jeter, popečeno čebulo, zeleno, luštrek, poper v zrnju, košček pora, strok česna, žafraniko, korenino peteršilja, rumeno korenje, sol, košček svežega paradižnika. Ko se že ene dve uri kuha dodam še dva do tri korenja. Če pa dam kuhat v ekonom pa na začetku.

Želira pa mi, kadar dam veliko kosti, včasih dam rebra in kosti pa se že pozna.

Danes bomo imeli govejo juho, ki sem jo kuhala v soboto. V hladilniku sem jo pustila en l, v njej košček govedine, juha je nespremenjena. Je pa bila tokrat nadvse dobra, goveji rep je naredil svoje,pa še dobre kosti so bile.

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

pirnica  

član od: 21.3.2011

sporočila: 689

5. mar 2013 14:13

Dobra kuharica iz leta 1903 pravi:

Mesne juhe.

1. Navadna čista juha.

Operi 3 četrt kilograma dobrega mesa in pa malo rahlih ali mozgovih kosti ter pristavi to v dveh litrih mrzle vode. Ko itieso zavre, se napravijo na vrhu rjave pene, ki jih pa ne posnemaj, ako hočeš imeti močno juho. Pene sedejo same počasi na dno. Ko jih ni več na vrhu, osoli juho ter deni vanjo malo luka ali čebule, košček korena, koreninico peteršilja, malo zélene in kak storček od zelja. Ves ta pridevek ter malo jeter tudi lahko zrežeš na tanke koščke in zdušiš to v kozici na maslu ali masti lepo rjavo. Deni potem vse v juho, in imela bode lepo rumeno barvo. Meso mora počasi vreti skoro 2 uri. Ko je kuhano, vlij v juho curek mrzle vode, da se učisti, pusti jo nekaj časa stati, potem jo precedi skozi cedilce.

Ako hočeš imeti dobro meso, ga pa pristavi v vrelo vodo, ker obdrži, tako kuhano, več soka v sebi.

(kopirano)

pirnica

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

5. mar 2013 16:28

dragička je napisal/a:

Babka, oprosti, pri meni ne velja ta trditev - ...brez ekonom piska... Kuham jo v navadnem loncu, počasi, počasi... počasi; še bolj pa diši, diši, diši...   

 

Pozdravček!

Jaz jo kuham zelo počasi, na šporhetu na drva, precedim, ohladim in dam v hladilnik, tudi za par dni, še nikoli mi ni skisala. Dam pa notri domače meso in domačo zelenjavo (to nima veze s kisanjem samo važim se... ).

jade

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

5. mar 2013 16:43

pirnica je napisal/a:

Dobra kuharica iz leta 1903 pravi:

Mesne juhe.

1. Navadna čista juha.

Operi 3 četrt kilograma dobrega mesa in pa malo rahlih ali mozgovih kosti ter pristavi to v dveh litrih mrzle vode. Ko itieso zavre, se napravijo na vrhu rjave pene, ki jih pa ne posnemaj, ako hočeš imeti močno juho. Pene sedejo same počasi na dno. Ko jih ni več na vrhu, osoli juho ter deni vanjo malo luka ali čebule, košček korena, koreninico peteršilja, malo zélene in kak storček od zelja. Ves ta pridevek ter malo jeter tudi lahko zrežeš na tanke koščke in zdušiš to v kozici na maslu ali masti lepo rjavo. Deni potem vse v juho, in imela bode lepo rumeno barvo. Meso mora počasi vreti skoro 2 uri. Ko je kuhano, vlij v juho curek mrzle vode, da se učisti, pusti jo nekaj časa stati, potem jo precedi skozi cedilce.

Ako hočeš imeti dobro meso, ga pa pristavi v vrelo vodo, ker obdrži, tako kuhano, več soka v sebi.

(kopirano)



pirnica

 

Jaz delam točno po takem postopku (zelja še nisem dala nikoli, ampak dobra ideja za porbit ostanke), samo z mrzlo vodo jo še nisem zalila, ampak bom poskusila.

JJ

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

5. mar 2013 17:10

Ni o kisanju, ampak o kuhanju goveje juhe, ki mora tako počasi vreti, da ena kuharica drugo sprašuje: " A vre?"

Sicer pa juho na hitro ohladiti v mrzli vodi, prej seveda preliti v posodo, v kateri se ni kuhala, ker je vroča.

F r i n a

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

5. mar 2013 18:15

Meni se juha še ni skisala, pa čeprav imam vedno slabo vest, če jo dam kuhat v soboto zvečer, tam enkrat sredi noči se pa zbudim in ugotovim, da juha še vedno narahlo vre. Odkrijem lonec in jo pustim, da se ohladi. Zjutraj jo precedim in spravim v hladilnik (mogoče je zaradi tega, ker je ne precedim takoj, malo temnejša). Skisana še ni bila, želirala mi je pa že. V precejeno juho vedno vrnem meso in korenček, ostalo pa zavržem. Ne razumem tistih, ki dajejo toplo do vročo juho v hladilnik ali celo zamrzovalnik. V te naprave sodijo že ohlajena živila.

Barbra

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti