Razlika med pegastim badeljem (bodeča neža) in artičoko

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

5. sep 2011 20:47

sharonstone je napisal/a:

Nekaj let nazaj je za našo hišo zrasla plevel z zanimivimi listi, zato sem pustila ,da zraste. Zrasla je kakšen meter visoko in imela prekrasen vijoličast cvet in v knjigah sem zasledila, da gre za zdravilno rastlino pegasti badelj. Seveda takrat še ni bil tako vsesplošno moderen. Toliko o tem, da pri nas ne raste.
sharonstone

Pri nas v naravi res ne raste, po podatkih iz Male flore Slovenije se občasno pojavlja tu in tam v submediteranskem območju. Pegasti badelj je enoletnica, občasno pojavljanje je seveda povezano z gojenjem pegastega badlja v  vrtovih, pa se seme raznese v naravo, očitno pa ne uspe obstati v naravi dalj časa. Toliko o tem, koliko in kje pri nas raste v naravi.

rimljanka

paulina d  

član od: 5.6.2010

sporočila: 249

7. sep 2011 9:02

Pri nas v naravi pegasti badelj naj nebi rasel.Ga imajo pa ljudje nasejenega doma.Za jetra se uporabljajo semena.Žlička sveže mletih semen med jedjo ali npr.v jogurtu. Artičoka je,prav tako kot  badelj,dobra za jetra. Najpogosteje se dobi kot dopolnilo ali dodatek k hrani, v obliki kapsul ali nekakšnega sirupa. Pri nas imamo dobre izkušnje tako z badljem kot z sirupom artičoke.

paulina d

bojole1  

član od: 11.8.2015

sporočila: 2

11. avg 2015 11:01

 

A mi kdo lahko odgovori, ali je to pegasti badelj? našel sem ga na suhi kraški gmajni, edino razliko, ki jo vidim je, da nima ravno pegastih listov. A je to mogoče kaka različica samoniklega badlja?

Hvala za odgovore...

bojole1

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

11. avg 2015 12:01

To NI pegasti badelj. Je ena izmed vrst rodu osat (Cirsium), morda kar navadni osat, Cirsium vulgare.

rimljanka

bojole1  

član od: 11.8.2015

sporočila: 2

11. avg 2015 23:31

Hvala za odgovor, sem bil res v dilemi...

Pozdrav...

bojole1

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

12. avg 2015 10:25

Glede na to, da je Rimljanka zagotovo najbolj kvalificirana poznavalka rastlinja na tem forumu , so njene trditve najbolj verodostojne.

Tudi sama sem pomislila na možnost, da se je seme pegastega badlja, ki ga je mogoče kupiti kot sadike, lahko zaneslo v divjo naravo in tam preživelo do cvetja.

Bistvena razlika med osatom, bodečo nežo in pegastim badljem je v listih, pri badlju so PEGASTI.

F r i n a

malaga  

član od: 1.6.2011

sporočila: 800

18. avg 2015 9:32

Frina s tabo se popolnoma strinjam, Rimljanka je to že večkrat dokazala.

malaga

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti