Posušen paradižnik

sreca  

član od: 8.1.2010

sporočila: 30

tema odprta - 4. sep 2011 20:58 | ogledi: 11.464 | odgovori: 7

Letos mi kar noče zmanjkati paradižnika, tako češnovarja, volovskega srca, novosadskega, ... niti imen ne vem vseh. Veliko sem ga porabila za izdelavo mezge, pa zamrznila sem ga precej, vem pa, da je bilo slišati o sušenju paradižnika, vendar podrobnosti ne poznam. Mi kdo lahko svetuje, kako to storiti!

Počakala bom nasvete!

sreca

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

4. sep 2011 22:03

... in za kaj nucate posušen paradižnik? meni se valja ena steklenička v hladilniku pa ne vem kam z njim, vsake toliko pa slišim koga, ki ga prav hvali. In pri vsej količini paradižnika, ki sta ga letos (spet) pridelali tašča in svakinja, bi mogoče bilo fino probat tole.

rag_doll

archi  

član od: 22.8.2009

sporočila: 100

4. sep 2011 22:21

Za jest !

Sem bolan na meso, pa si dostikrat vzamem namesto njega posušen paradižnik v olju.

Fantastično, polno okusa, prave teksture, itd.....

archi

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

5. sep 2011 11:39

Če ga namočiš 2-3 ure pred kuhanjem v mlačni vodi - ali pa 10 minut prej  v vreli  :) - in ga potem spasiraš (npr. s paličnim mešalnikom, blenderjem ...) ali pa tudi ne, ga lahko uporabljaš kot svežega. Tako delam jaz.


PS: Kar se sušenja tiče, ga jaz operem, olupim (češnjevca seveda ne ... ), razrežem na "krhlje" in posušim. Postopek ni kaj dosti drugačen kot pri jabolkih.

Sporočilo je spremenil(a) 666 dne 05. 2011 11:41

syu  

član od: 10.9.2009

sporočila: 482

5. sep 2011 14:14

Oh ja, Sreča ti kar zavidam.

Mene lahko podkupiš samo s paradajzom.

Pojem ga cca kg na dan in sem nora nanj.

V glavnem, moj dedi zelenega zavije v časopisni papir in ga pusti na temnem in hladnem in me pozimi pocrklja z njim, ko poordeči., oz počasi dozori.

Res pa ni isti okus kot poleti.

syu

archi  

član od: 22.8.2009

sporočila: 100

6. sep 2011 21:15

Evo, sva si z ženo vzela nekaj časa, olupila volovsko srce, odstranila semena in se lotila sušenja v sušilcu (štirje pladnji).

Veliki mesnati paradižniki naj ne bi bili primerni za sušenje, pa vseeno, če ne probaš ne veš.

Prvo se je paradižnik nekaj ur predajal soncu (če bo dobro, se lahko pohvalim, da je bil malo sušen na soncu ), malo je bil nasoljen, zdaj je pa v sušilcu cca. 5 ur.

Tam bo po moje še vsaj naslednjih 5.

Jutri bo nadaljeval svojo pot v kozarce z grškim olivnim oljem z malo česna in timijana.

Še ena slikica.

Poročam če bo užitno.

archi

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4527

6. sep 2011 21:38

Ja, res smo si različni, hehe, meni so všeč neolupljeni.

Veliko uspeha, archi

lp

 

mzm

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti