Soda bikarbona

TUMAAVGUST  

član od: 2.9.2009

sporočila: 120

tema odprta - 25. avg 2011 18:59 | ogledi: 12.860 | odgovori: 9

Je že kdo čistil in ima izkušnje, kako se čistijo kuhinjski  elementi in kopalnice z sodo.

 

TUMAAVGUST

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

25. avg 2011 21:31

v kombinaciji s kisom za vlaganje izredno lepo. Ampak ne v istem loncu in z isto krpo, ker ne bo nobenega učinka, ker bo oboje zreagiralo med sabo

Prav tako je soda čisto v redu nadomestilo za pralni prašek v pralnem stroju.

Drejček

ledenka_  

član od: 27.12.2009

sporočila: 581

25. avg 2011 21:42

nekaj časa nazaj sem gledala "čisto hišo" in tam je tista gospa čistla umivalnike, pečice in podobno z sodo..in sicer v mlačno vodo je dodala nekaj žlic sode in nato s krpo za čiščenje očistla madeže.

 

lp

ledenka_

baška  

član od: 24.3.2008

sporočila: 221

25. avg 2011 23:13

Kako izgleda ta soda? Zadnjič sem bila v Mülerju v Mariboru in sem videla med praški sodo bikarbono. Ali se ta uporablja za čiščenje?Kaj vse čistite s sodo? Verjetno pa ni užitna? Je ona v majhnih okroglih posodicah ista?

 

lp

 

baška

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

26. avg 2011 8:57

Jaz jo dodajam včasih v pomivalni stroj. Pa kar vedno v pralni stroj, ko perem bele cunje. Ko sva bila še v bloku in se je zamašil odtok, sem stresla/zlila noter sodo in potem čez kis, čez nekaj časa pa še vrelo vodo. Enkrat je pomagalo, drugič žal ne več in je blo treba vseeno uporabit tisto reč za odtoke :( Baje se s sodo lepo čisti tudi kopalnico, ampak jaz v ta namen uporabljam alkoholni kis, kadar se le da, tako da o tem ne morem razpravljat.

 

@ baška:  v Müllerju je kilska ali polkilska pakunga, mislim, da je nekaj z belo in svetlo zeleno na paketu. Bi si upala trdit, da je tista v malih modrih posodicah približno ista stvar - čeprav je ta jedilna, čistilna pa je namenska in ni jedilna.

 

A nista generalno soda in pecilni prašek tudi približno ista reč? Če se motim, v čem je razlika?

rag_doll

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

26. avg 2011 10:06

pecilni prasek je soda z dodano kislino.

Jedilno sodo lahko normalno uporabljas za ciscenje, saj sta naceloma ista stvar, razlika je le v cistoci.

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

27. avg 2011 12:39

Mislim, da vlada manjša zmeda s to sodo in sodo bikarbono.

Kot "soda" se velikokrat imenuje natrijev bikarbonat, ki se prodaja kot soda bikarbona in je v vsakem pecilnem prašku; velikokrat se misli pa na natrijev hidroksid - NaOH, ki je zelo agresivna zadeva in se z njim nikakor ni za igrati (tudi kavstična soda). Za pošteno zamašen odtok je potrebna kar ta druga soda; večina odmaševalcev odtokov, ki jih dobimo v trgovinah, so koncentrirane raztopine lugov. Soda bikarbona pa v vodi da rahlo lužnato raztopino in če jo zamešaš v kašnato pasto, se da z njo, med drugim, tudi prav lepo čistiti kake ne preveč trdovratne zadeve, ker je tudi rahlo abrazivna.

Kis je pa sploh alfa in omega za umivalnike, kopalnice, hladilnike in ostalo gospodinjsko vsakodnevnost, pri nas v kuhinji je menda za detergentom za pranje posode kar najpogosteje uporabljano čistilo.

Lep dan,

Sonja

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

27. avg 2011 14:52

res je vcasih zbrka z imeni in tudi jaz sem pomesala jedilno in pralno sodo (se posipljem s pepelom)- jedilna je NaHCO3, pralna pa Na2CO3 - med njima pa v bazicnosti ni velike razlike, vecja je v topnosti - jedilna je veliko slabse topna. Za NaOH pa se pogosto uporablja tudi ime lug, luzni kamen. Da je vse skupaj se bolj zabavno - med iskanjem po netu sem naletela se na kristalno sodo, ta se uporablja za ciscenje sodov, po sestavi pa je ravno tako Na2CO3, le da ima zraven vezano vodo.

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

29. avg 2011 12:34

No, v soboto sem po hitrem postopku v nulo spucala res umazan umivalnik. Najhujšo umazanijo z arfom, potem pošpricala s kisom, potresla s sodo, pustila, zbrisala z gobico (negrobo stranjo), ma sve se blista :))

rag_doll

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti