Okrasitev piškotov

damis  

član od: 20.10.2003

sporočila: 125

tema odprta - 1. dec 2003 10:10 | ogledi: 34.796 | odgovori: 29

Rada bi piškote praznično okrasila. Slišala sem da se okraske "nalepi" z jajčnim beljakom. A to pomeni, da jih okrasimo pred peko?

Urška

DEJA  

član od: 5.11.2003

sporočila: 30

1. dec 2003 11:44

Jaz piškote vsako leto za te praznike ,ki so pred vrati prav posebno okrasim. Najlažje to storiš tako,da spečeš več vrst piškotov, nato pripraviš glazuro (lepilo), limonin sok s sladkorjem v prahu. Limonin sok mešaj s sladkorjem tako dolgo, da dobiš gost zmes. Nato pečene piškote (najbolje s čopičem) na tanko namaži s to glazuro in namoči v čokoladne ali barvaste mrvice, ali kupi kakšne druge okraske (v Sparu se dobijo tudi okraski kot perle-jedilni bonbončki,seveda). Če pa piškote samo namažeš s to glazuro,bodo le ti postali beli,ko se limonin sok posuši. Dobijo se tudi živilske barve v tubi,z njimi lahko po svoji domišljiji okrasiš "unikatne piškote".Pri nas se pri tem zabava cela družina,ko pečemo božično -novolente kekse in pecivo. Na žalost pa pri nas kaj veliko trgovin ni založenih s tovrstnimi artikli.Jaz naprimer obožujem marcipanove piškote,vendar marcipanovo testo dobim vedno le v trgovinah Spar. ANDREJA

vesna.p  

član od: 21.12.2003

sporočila: 32

25. dec 2003 14:32

Pred pečenjem piškote namažeš z žvkljanim jajcem ali samo z rumenjakom, če želiš, da se svetijo. V tem primeru lahko dodaš tudi orehe, lešnike, mandlje v lističih in podobno. S pečenjem se bodo "prilepili" na piškote. Vse ostale glazure se uporabljajo po pečenju, kot ti je že svetovala Andreja. V limonino glazuro sem dodala že tudi razna barvila npr.: jagodno aromo (glazura postane roza barve), vendar so mi naravni okusi in barve bolj všeč. LP Vesna.p

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

25. dec 2003 14:59

Živjo, jaz pa sme svoje medenjake oblivala kar z Sacher glazuro - nič pacanja, strdi se par minutkah. Izpadlo je res odlično. In prvič se mi je posrečilo nardit res MEHKE medenjake, pekla sem jih pred 3 dnevi in so še vedno zelo mehki. Pa šele danes sem jih preložila v plastično škatlo. Res odlično in še še izgledajo zelo privlačno. Želela sem jih okrasit tudi z beljakovo glazuro, pa je zmanjaklo časa :( Ampak mi sploh ni žal. Zala

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

25. dec 2003 18:20

Ahoj! Jaz in otroci vsako leto krasimo medenjake na točno enak način kot Deja! Na sladkorni led lepimo okreske za torte (razne perlice in podobno), pa smartije, ali pa led obarvamo z jedilnimi barvami. Otroka imata s tem ogromno veselja-tako z izdelavo, kot potem, ko medenjaki počasi izginjajo z novoletne jelke! Ta trenutek se naši medenjaki hladijo in zvečer jih bomo okrasili! Pozdravček!

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

26. dec 2003 8:00

ZALA , vaš recept za mehke medenjake prosim ,moji so namreč letos bili trdi za zobe lomit HA HA... naj se vam peka posreči in vsem skupaj želim zdravja ,ljubezni ,upanja Marta

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

26. dec 2003 11:12

Marta, recept bom kar skopirala- opisala bom zelo podrobno, da ti bodo res uspeli: Medenjaki, kakršne delam jaz… Osnovni recept je recept iz knjige "Pecivo sestre Vendeline" in gre takole: 30 dag medu, 20 dag masla, 15 dag sladkorja, 2 jajci, 50 dag polnozrnate moke, 25 dag bele moke, 10 dag mletih orehov, mešanica dišav za medeno pevico (če teh nimamo vzamemo za noževo konico mletih klinčkov in cimeta), 1 žlička sode bikarbone. Med damo v kozico in segrejemo na 50°C, zamešamo vanj maslo in nato še sladkor ter jajca (ko se dovolj ohladi). Ostale suhe sestavine zmešamo v drugi posodi in jim nato primešamo medeno mešanico. Testo naj počiva vsaj eno uro, še bolje čez noč. Oblikujemo po želji (kroglice, paličice, ipd.), pečemo pribl. 15 minut na 180°C. To je originalni recept, ki pa sem ga jaz malce priredila po svojem okusu: 1. testo mi je presladko, zato dam manj sladkorja, pa še tega dam rjavega, ker mi je bolj okusen, 2. iz istega razloga (presladko) uporabljam le gozdni ali smrekov med, ker je grenkejši kot npr. cvetlični ali akacijev, 3. testu ne dodam 10 dag meltih orehov, pač pa 20 dag sesekljanih orehov (koščki se čutijo), 4. testu dodam 10 dah sesekljanih kandiranih pomarančnih in limonih lupinic. 5. Testu dodajam mešanico začimb (cimet, klinčki, kardamom, poper, ingver, itd. - lahko prepišem, če te zanima) za medenjake + cimet, 6. namesto bele moke uporabim kar vso polnozrnato ali pa uporabim pirino ali dodam pšenične otrobe (moko in otrobe kupujem v nekem mlinu, zato vem, kakšni izdelki so). Medenjake vedno delam v kroglicah (med peko nastanejo polkrogle) v velikosti lešnika do oreha. Še tople pomočim v sladkorni led (1 beljak + 200-250 g sladkorja v prahu), hladne (če nisem vseh namočila v sladkorni led) pa oblijem s čokolado. Medenjaki so mehki in dobri, še boljši pa so dva do tri dni stari, ker se razvijejo vse arome. Medenjaki, obliti s sladkornim ledom ostanejo dobri zelo dolgo (samo mi smo nori na medenjake, pa nikoli ne ostanejo dlje kot kak teden), s čokolado obliti pa se posušijo hitreje, ker čokolada "ne dihta". Pa še moje opombe: -testu dodam sesekljane mandlje (zame dosti boljši okus) -masi dodam več medu in malo manj sladkorja (zelo dobro in ravno prav sladko naredi čez medenjake sacher glazura, beri spodaj) -če daš samo polnozrnato moko, daj raje malo več maščobe -TEJ MASI OBVEZNO DODAJ 2 ALI 2,5 DCL MLEKA (ali kakršne koli druge tekočine, lahko tudi vodo če želiš)!!! Jaz sem te medenjake pekla prej že 2x, pa so bili vedno po peki mehki, nato pa so bili naslednji dan že bolj trdi, da so hrustali. Ko pa sem jih pekla nazadnje (pred 4 dnevi), sem jim samo poskusno dodala mleko, in si mislila kar bo pač bo. MAso sem postavila v hladilnik za 5-6 ur (zjutraj naredila maso in potem pozno popoldan spekla). Oblikovala sem kroglice, na pekaču jih razmakni za kakšne 3 cm. Pekla sem pri 180-190°C nekje med 10,11 in 12 minut (recimo povprečno 11min). PAZI!!: pozna se že vsaka minuta pečenja!!! -oblila sem jih z sacher glazuro, kot jo delam sama in ni bilo praktično nič pacanja, strila se je zelo zelo hitro, par minutk. Recpt za to glazuro sem že enkart napisla tu na tem forumu, malo poišči. Če ne najdeš, pa povej in bom napisla še enkrat. In tudi to, kar si zgoraj brala, da "s čokolado ne dihtajo", pri meni ne drži. Sedaj jih imam že 5. dan v plastični škatli s pokrovom (tupperware), ker se menda bolje obdržijo v plastični škatli, in nikakor ne v kovinski. Res upam da ti bodo uspeli, nam so ti res najboljši in še vedno so mehki. Pa lepe praznike vam vsem skupaj želim, Zala

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

26. dec 2003 11:15

Aja, in še nekaj, jaz nisem dala 20 dag masla, ampak le 13 dag, in zato mogoče malo več tekočine (recimo 50 mL - že vključeno v 2,5 dcl mleka). Testu pa mislim da sem dodala še 30 g moke zraven. LP Zala

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

26. dec 2003 18:36

ZALA , tudi ti si iz pravega testa -mislim s tem ,da si prava duša ,ker si mi tako podrobno obrazložila pot do mehkih medenjakov . Hvala ti !Se oglasim ,ko jih bom pekla. LP Marta

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

26. dec 2003 18:59

Ni za kaj ;) LP Zala

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti