Golaž

Dark  

član od: 25.11.2009

sporočila: 40

tema odprta - 17. avg 2011 13:44 | ogledi: 25.349 | odgovori: 19

Pozdravljeni, prosila bi vas za nasvet. V nedeljo imamo praznovanje in za glavno jed bom postregla golaž. Prosila bi vas za nasvet, namreč gostov imam povabljenih 25 in me zanima iz koliko kg mesa naj skuham golaž. Predvidevam,  da vsak povabljen poje čez dan dve porciij. Hvala že vnaprej za odgovore.

Dark

melcii

sporočila: 39

17. avg 2011 14:18

Pred kratkim so znanci imeli piknik na katerem so stregli golaž. Ljudi je bilo več, nevem točno koliko, pogovor je stekel seveda tudi na hrano. Na osebo so računali nekje 200g mesa in se je super obneslo. 

 

Lp

melcii

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

17. avg 2011 14:19

Za 25 oseb bi se lotila golaža s: 3 kg govedine, 3 kg svinjine, 3 kg divjačine. Lahko pa samo 9 kg govejega mesa. Ne pozabit na slanino!

 

Pozdravček!

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

17. avg 2011 15:43

Jaz bi tudi naredila tako, kot svetuje Dragička.

Če računaš, da si bo vsak postregel povprečno dvakrat po dve zajemalki, bo to s čebulo in tekočino ravno prav.

Jaz bi sicer vzela še kilo, da bo dosti tudi za kuharje in pomivalce, ampak devet kil je verjetno dovolj, pet pa vsekakor premalo, razen če si želiš, da se piknik konča pred risanko.

Dvajset dek mesnin na osebo se običajno računa ob kakšnih zakuskah ali bifejih stoje, za en piknik ob  golažu  pa to ne gre.

 

nola

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

17. avg 2011 15:48

Seveda pa se tu postavlja vprašanje, ali se bo jedel samo golaž. Če boš postregla še z nekimi predjedmi, solaticami ipd. se ta količina nekoliko zmanjša. Je pa spet potrebno imeti pred očmi dejstvo, da ni nič hudega, če ti nekaj golaža ostane, je drugi dan in še drugi dan pogret še mnogo boljši kot takoj. Tako da, ja upoštevaj nasvet Dragičke pa dodaj še kilo od Nole- 10 kil mesa, ravno toliko čebule, začimbe in zalivke in imela oš golaž za prste lizat. BTW, kje pa bo ta žur ?:)

hedonist

irena66  

član od: 22.4.2009

sporočila: 747

17. avg 2011 15:51

Mi smo ravno v nedeljo kuhali sicer bograč, tako da smo zraven postregli kruh. Imeli smo 4 kg rdeče čebule, 2,5kg govejega bočnika in pa 1 kg svinskega plečeta in pa 4 kg krompirja narezanega na velike kose. Začimbe po okusu. Tega smo skuhali približno 20 l in je bilo dovolj za 25 ljudi. Kadar kuhamo golaž vzamemo podobno količino mesa in čebule.

Vsak je vzel skoraj dvakrat do roba globokega krožnika. Zmeri krožnike in boš videla da to znese v tekočini približno 6 decilitrov.



irena66

Sporočilo je spremenil(a) irena66 dne 17. 2011 15:54

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

17. avg 2011 18:00

Vsekakor zmanjšaj doze. Za nedeljo so v Slo napovedane temperature nad 30 in v takih okoliščinah jesti golaž), to ustavi tudi največje ljubitelje te jedi).... bolj paše kaj mlačnega, da se telo pri presnovi  ne muči ne z ohlajanjem in ne s segrevanjem hrane.....

Vendelina jr.

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

17. avg 2011 18:50

Vendelina, jaz se pa ne strinjam. Če se že odločiš za golaževo pojedino, naj bo taka, kot je treba.

Seveda se da pri piknikih udarit tudi kakšen popolnoma drugačen štih, ampak kot sem razumela, je bilo govora ravno o golaževi pojedini.

Tisti, ki se jim bo dvignilo že ob prihodu, bodo seveda samo potrdili statistiko in skoraj dvakrat bo skoraj dovolj .

Eni bodo pa prav veselo vztrajali do praznih kotlov in zelo verjetno še naprej vkakšni betuli, če ne že na kakšni drugi golažiadi, vredni svojeda imena.

Zadovoljni bodo vsi.

Gostitelji še najbolj, saj bo hrane očitno ravno dovolj (v kotlih ne bo nič ostalo).

Rahločutneži, ki bodo vsekakor vedno prišli, potem pa zavijali z očmi nad ordinaire ponudbo, in pojedli ravno toliko robe, da ne bo treba kuhati doma.

Jedci, ki se radi in veselo udeležijo takih pojedin, običajno so seznanjeni z dozami, se tudi ne bodo  jezili. Pojedli bodo tisti skoraj poldrugi talar, potem pa žurko nadaljevali  kje drugje.

Nobeden se ne bo pritoževal, ampak ko slišim, da gostitelj razlaga, da je bilo vsega ravno prav, mi je hitro jasno kakšnega tipa piknik je to bil.

Pikniki z golažem, čevapčiči in kotleti so bedni, če se količine zmanjšajo.

Kakor tudi tisti s kumaričnimi in jajčnimi sendviči in paradižetom, če se jih pripravlja v kakšnem forštatu.

 

 

nola

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

17. avg 2011 19:40

Meni so golaži in bograči okej, samo za oboje mora biti zunanja temperatura manj kot 15 stopinj, poleti mi pa nič od tega ne tekne. Pa mislim, da nisem edina. Kdor takih zadržkov nima, adelante....

Nisem pa še videla piknika, kjer bi zmanjkalo hrane. Po navadi zmanjka navadne vode, vsega ostalega je pa preveč....

Vendelina jr.

danca  

član od: 2.8.2002

sporočila: 257

17. avg 2011 20:28

Kakor tudi tisti s kumaričnimi in jajčnimi sendviči in paradižetom, če se jih pripravlja v kakšnem forštatu.

Nola, z vsem zapisanim se strinjam, tega pa ne razumem, pa bi rada. paradižetom? forštatu?

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

17. avg 2011 21:10

Nola, odlično! Popolnoma se strinjam s teboj, prav nasmejal pa me je tvoj tretji stavek, šteto od spodaj navzgor. Tudi jaz imam v svoji bližini vsaj dva taka, ki se hvalita, kako ravno prav vsega je bilo, gostje pa pridejo na njihov piknik s štruco kruha pod pazduho

Tudi jaz sem bila pred tremi tedni povabljena na eno praznovanje,kjer je kraljeval odličen golaž in nič ni bilo pre vroče. Kar se pa tiče količine ne znam svetovat, še kako prav pa ima pregovor, da od viška glava ne boli.

 

mejačka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti