Ose, ose, ali bo zima huda

onaon  

član od: 21.6.2010

sporočila: 72

tema odprta - 16. avg 2011 15:39 | ogledi: 20.016 | odgovori: 110

baje so ose napovedovalke dolge in hude zime.

Glede tega, da jih je letos ogromno, bi kar verjela.

Kaj menite?

onaon Ne veš, kaj zmoreš, dokler ne poskusiš.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

16. avg 2011 15:59

Seveda, na bivšem HMZ imajo cel kup osirjev in opazujejo vedenje os, na podlagi teh opazovanj sestavijo dolgo in srednjeročne napovedi, pri kratkoročnih so pa ta opazovanja v pomoč.

 

rimljanka

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

16. avg 2011 16:09

ha, ha, rimljanka, si me nasmejala

rosie

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

16. avg 2011 16:12

Hm onaon,

ne razumem čisto vprašanja - a ti torej že vnaprej veš, da bo zima huda, ali sprašuješ, če veliko os pomeni hudo zimo? Osir imamo tudi pri nas, ose so v njem in povsod naokoli, za zimo se mi pa ne sanja, kakšna bo. Lahko si pa s spletne strani ARSO pobereš vremenske podatke za zadnjih 50 let, se malo pozabavaš s periodičnostjo hudih zim in potem ekstrapoliraš v prihodnost, s kristalno kroglo ali brez: http://meteo.arso.gov.si/met/sl/app/webmet/#webmet=vUH;

- klikni na arhiv in si privošči. Ne veš, kaj zmoreš, dokler ne poskusiš, a ne?

 

Pa veliko zabave!

Sonja

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

16. avg 2011 16:52

Letos je tudi pri nas ogromno os, še nobeno leto toliko. Prav zanimivo bi bilo vedeti, če obstaja kak pregovor na to temo. Zimo imam rada.  

tulka

janko1  

član od: 3.11.2010

sporočila: 468

16. avg 2011 17:17

Hmmm. Tole z osami in hudo zimo je podobno kot oni vic z ameriškimi meteorologi, Indijanci in drvmi. Jaz bi prej dejal, da je letos os zato veliko, ker imajo dovolj hrane in se lahko bolj razmnožijo. Naravnih sovražnikov os se pa tudo ne vidi mnogo (osar). Le zakaj? 

janko1

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

16. avg 2011 20:04

Mene je pred kratkim pičila osa v blazinico na prstu na nogi. Pik je bil tako boleč, da kar ne morem verjeti. Še nekaj dni me je prst bolel, potem pa neznosno srbel.Treba je paziti na otroke, saj zna biti zanje kar šok. Sama imam namreč zelo visok prag za prenašanje bolečine, pa je bilo hudo.Če bi sodila po temu piku, bo zima zelo huda!

 

 

naor

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

16. avg 2011 21:20

janko1 je napisal/a:

 Jaz bi prej dejal, da je letos os zato veliko, ker imajo dovolj hrane in se lahko bolj razmnožijo. Naravnih sovražnikov os se pa tudo ne vidi mnogo (osar). Le zakaj? 
janko1

Tako je, janko1, pravi(len) odgovor. Zdaj mi pa še razloži, katero žival si mislil z osarjem, morda čebelarja? Še nikoli ga nisem videla v živo. Srečnež, če si ga.

rimljanka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

16. avg 2011 21:47

Hm, meni se pa letos os ne zdi pretirano veliko - za lansko leto bi pa res lahko rekla, da je bilo osje leto. Pa je zima bila, kakršna je pač bila.

lp

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

16. avg 2011 22:06

elaphus je napisal/a:

Hm, meni se pa letos os ne zdi pretirano veliko - za lansko leto bi pa res lahko rekla, da je bilo osje leto. Pa je zima bila, kakršna je pač bila.
cervus

Se strinjam. Nekaj os je pri nas, sile pa ni. Sem pa včeraj poslušala 2 kmeta iz ene od sosednikih vasi, ki sta uugotavljala, da se hrušk ne da pobirati, ker je toliko os. Očitno je tu tako, malo stran drugače......a bo z zimo tusi tako?

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti