Zakaj mi kruh v kruhomatu ne vzhaja?

Lola2  

član od: 15.8.2011

sporočila: 3

tema odprta - 15. avg 2011 17:07 | ogledi: 10.589 | odgovori: 7

Pozdravljeni!

Imamo novi kruhomat znamke Matrix in delamo različne kruhe po receptih iz priložene knjižice in po receptih iz kulinatrika.net. Recepte upoštevamo do grama oz. mililitra natančno. Po približno 10-ih poskusih, kruh še zmeraj ni tapravi. Vsi kruhi do sedaj so bili zbiti, torej niso vzhajali. Kruh je vedno zbit, in to ne glede na vrsto moke (bela, polnozrnata, mešana), vse kruhe sem pripravljala s pivskim kvasom (kvas v prahu). Bi morda morala probati navaden kvas? vsak nasvet bo dobrodošel. hvala in lep pozdrav!

Lola2

lučica  

član od: 28.10.2010

sporočila: 174

15. avg 2011 18:20

Lola2 To se je tudi meni dogajalo, dokler nisem spremenila receptov oziroma sem ugotovila, da moram dati malo več kvasa (ne tistega v prahu, dam kar navadnega) in malo več moke. Sedaj mi kruh rata visok in rahel- mi gre skoraj čez rob. Aja imam pa mulinexovega (kruhomat mislim) Mi je pa že sestra rekla, ki peče z kruhomatom par let, da so priloženi recepti precej zgrešeni.

Pa srečno z peko kruha in ne obupat!!!

lučica

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

15. avg 2011 18:21

Ne vem, v čem je problem - nam vedno vzhaja, delamo po receptih priloženih kruhomatu (in seveda z lastnimi dopolnitvami), uporabljamo pa navadni suhi kvas iz vrečke; poskusili smo z različnimi in je bilo vedno v redu. Res pa je tudi, da nisi napisaka, kaj si predstavljaš pod tapravi kruh. Kruh iz kruhomata ni nikoli tako zelo puhast in mehak kot industrijski, tudi posuši se prej, ampak okusa pa ne moreš primerjati.

Sonja

Lola2  

član od: 15.8.2011

sporočila: 3

15. avg 2011 20:45

hvala za odgovora.

bomo probali še z navadnim kvasom, pa bom sporočila, če bo bolje.

sej se zavedam, da kruh iz kruhomata ne bo puhast in mehak kot kupljen kruh, ampak naš kruh se res niti malo ne dvigne. razumem, da kruh manj vzhaja pri pirini moki, ampak pri beli moki, ne bi smelo biti težav. ko naš kruhomat sestavine zmeša, ostane masa na istem nivoju. ko spremljam proces vzhajanja skozi okence kruhomata, ni prav nobene razlike med začetkom in koncem vzhajanja.

 

Lola2

slepakura  

član od: 9.1.2007

sporočila: 326

15. avg 2011 21:06

Pivski kvas ni isto kot pekovski!

Daj v kruh vrecko di-go kvasa na priblizni pol kilograma moke in kruh ti mora vzhajati.

slepakura

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

15. avg 2011 21:21

Evo, slepa kura zrno najde, pravi pregovor in - res je tako! S pivskim kvasom delamo pivo, sploh pa, morda je star in so kvasovke v njem mrtve. Hm, ga imam doma, morda za hec enkrat poskusim malo količino testa, da vidim, kako in kaj. Eni smo pač firbčni.

Lola2, ti pa vzemi kateregakoli od navadnih kvasov in boš imela rešen problem.

rimljanka

Balenka  

član od: 28.4.2004

sporočila: 2825

16. avg 2011 22:07

Kruha še nikoli nisem delala v kruhomatu (ker ga nimam), jedla pa velikokrat, ker ga dela moja sestra. Moram reči, da tudi njej kruh ni ratal, ko se je strogo držala priloženih receptov. Ker pa vaja dela mojstra, je sedaj res postala mojstrica, njen kruh pa čudovit in zelo dober, pa tudi zelo zelo rahel, skratka enkraten, seveda z mnogimi izboljšavami.

Balenka

Lola2  

član od: 15.8.2011

sporočila: 3

17. avg 2011 18:06

tistega, ki mi je rekel, da moram pri kruhomatu uporabljati pivski kvas, bom pošteno za ušesa :))

z navadnim svežim kvasom je kruh v kruhomatu zelo lepo vzhajal, in smo že naredili več slastnih kruhov, belega mešanega, pirinega, polnozrnatega... in vsi so zelo lepo uspeli!

hvala za vaša mnenja in odgovore, če naletim še na kakšno kuharsko prepreko, se vas spet kaj oglasim.

hvala in lep pozdrav!

Lola2

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti