Fureš

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

tema odprta - 30. nov 2003 20:42 | ogledi: 21.057 | odgovori: 36

KOLINE ALI PO DOMAČE FUREŠ

Dvakrat se je ta tema že odprla a nikoli na forumu ni bila zanimiva, da bi stekla o kolinah in mesni predelavi debata.

V naših krajih je na kmetih "fureš" eden največjih praznikov - takoj za trgatvijo.

Na dan ko pujs v hlevu zadnjič zacvili in v naslednjih dneh, se iz njega naredi veliko različnih dobrot. Od raznih krvavic, klobas, salam, slanin, želodcev, žulc ..., ki pa se iz kraja v kraj zelo razlikujejo.

Vem da na forumu ne sodelujejo bralci samo iz Slovenije.

Na kolinah sem bil tudi že v sosednjih državah - zelo zanimive izkušnje.

Zanima me kako pri vas potekajo koline in kako delate krvavice, pečenice, ....?

Ali se tudi pri vas začne fureš s skodelico kuhanega vina ali šilcem za mesarjev pogum?

LP

Ažo-koh!

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

12. dec 2003 10:39

Očitno ta tema ne "pali" niti zdaj, ko je sezona... Škoda! Mene namreč predvsem zanima, kaj postrežete na dan kolin. Kakšen jedilnik sestavite? Pri tašči (na Pohorju) je navada takšna: Zjutraj najprej en šilček, kot je že Matjaž omenil. Potem za malico en narezek z domačim kruhom in potica. Kosilo: Svinjska juha, kuhano zelje, pečena ribica, restan krompir. Večerja: Goveja juha, pečenka (rebrca, riba), pečen krompir, riž, radič, zelje v solati... Tako nekako. Seveda pa imajo tukaj na pohorju drugačne navade, kot npr. v prlekiji. Iz otroštva se spomnim, da je bilo v prlekiji to malo bolj, kako bi rekla... bolj pester jedilnik... Malo sem že pozabila. Kmalu pa bova tudi z možem "klala" in me zanima, kako to delate drugod po Sloveniji. Lp! Silva

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

12. dec 2003 11:24

Mislim, da se "fureš" razlikuje od predela do predela Slovenije. Ta teden smo klali pri mami in je bilo s hrano "bolj švoh", saj smo klali dva prašiča. Zjutraj je obvezno šilce domačega. Ko "visi", je zopet potrebna "špaga" - šilce. Ko je dan na polovico, je "mala malica" - keksi, potica ter obvezno kuhano vino. Potem je kosilo: goveja juha, zelena solata, radič, jetrca v omaki ter krompir, zabeljen z ocvirki. Za otroke seveda ekstra - hitro popečeni zrezki. Popoldne je veliko dela, zato smo ponudili le sveže pečen kruh ter vino v neomejenih količinah - he,he. Zvečer je ponavadi svinjska juha, katere pa mi ne maramo in smo jo preskočili. Postregli smo z kislim zeljem, kislo repo, pečenimi krvavicami, ribico ter obveznim pečenim "ruselnom", za katerega smo se skoraj stepli. Kako bogat je "fureš" je odvisno tudi od tega, ali imate viška moštva, da je nekdo lahko samo v kuhinji in se ukvarja s kuho. Pri kolegih gospodinja dva dni prej pripravlja jedi in povabi vso "živo žlahto". Pri nas se držimo tega, da povabimo tiste, ki pomagajo čez dan in se potem zvečer še poveselimo. Moram se pohvaliti, da smo naredili čudovite krvavice, da smo isti dan že pripravili maso za salame - 36 kg, zrezali špeh za salame ter zmleli ves špeh za cvrenje, naslolili meso za "prekadit" in tako je bil posel skoraj opravljen. Lep dan! Tina

damis  

član od: 20.10.2003

sporočila: 125

12. dec 2003 12:06

Pri nas so najbolj pomembna pražena jetrca - za malico. Urška

Duska  

član od: 15.10.2002

sporočila: 14

12. dec 2003 12:53

Jaz lahko povem bolj za hrano, kar se pijače tiče ne vem. Za malico so obvezno jetrca z veliko tenstane čebule in koščki svinjskega mesa - pečeno v pečici. Za kosilo kislo zelje,krompir v kosih, pečena svninjina. Za večerjo krvavice, kislo zelje. Kosilo včasih kar izpustimo, saj ne moreš skoz jest. Pa malica je običajno bolj pozno, ker je treba do jetrc priti. Pri nas je delo razdeljeno: moški so pri mesu, ženske so v kuhinji, k njim spadajo krvavice. Lep vikend vsem pri nas tako lepo sije sonček Duška

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

13. dec 2003 21:16

Hej Duška, kako pa spečete jetrca v pečici? Kako pa je s pecivom? Ali pečete kaj dan, dva prej? Lp, Silva

Dorothea  

član od: 25.1.2002

sporočila: 142

14. dec 2003 14:18

Pri nas pa: Zajtrk: - praženi jurčki Malica: - pražena jetrca (klasika), kislo zelje, pečena svinina, vložena zelenjava. - kisla juha iz koščkov mesa (to je pri moževih starših bilo obvezno, pri nas pa tega ne poznamo) Kosilo (pozno): - kostna juha z domačimi rezanci, pečena svinina, kislo zelje, solata, meso s kosti, ki so se kuhale za juho, zelenjava.

Duska  

član od: 15.10.2002

sporočila: 14

17. dec 2003 8:08

Dolžna sem še odgovor o jetrcih. Veliko čebule prepražiš, dodaš na malo večje koščke narezano meso, pokriješ in vse skupaj v pečico, da se tensta.Zaliješ z vodo, da se naredi omakca. Ko je meso skoraj gotovo, dodaš narezana jetrca, še malo pustiš v pečici, dodaš malo mlete paprike, premešaš in to je to. Najboljša so taka jetrca na kolinah, ker so sveža in ker jih vsi tako čakamo. Lep pozdrav Duška

cirila  

član od: 24.7.2003

sporočila: 117

17. dec 2003 11:15

Ej, a res kuhate govejo juho za koline? A ne prašičeve? Pri moji babici na Kozjanskem (blizu Laškega) so za koline delali trijet, češplje z rumom, pečenjak. Trijet: žemlje narežemo na kolute, posušimo v pečici, na krožniku prelijemo s kuhanim vinom in malo pustimo. Češplje: doma posušene češplje skuhamo v vodi, malo posladkamo in prelijemo z rumom, in to s precej ruma. Pečenjak: to je nekaj takega kot šmorn, le da namesto dela mleka damo svežo kri. Aja, poleg tega so v pečici pekli meso v "pajčki"; tega se ne spomnim več točno. Mogoče kdo drug to pozna?

Tjanca  

član od: 6.7.2002

sporočila: 265

17. dec 2003 11:49

Malica: pečene (pražene) jetrce, kislo zelje , krompir v kosih Kosilo:kisla juha Malca: klobase, ki so bile v teku dneva narejene, za probo če je vredu roštan Večerja: svinjska pečenka v pajčki, dunajski zrezki, pečene reberce, restan krompir (ali pomfri), dušen riž, solata za sladico trijet, sadna kupa, orehova potica in razno pecivo Skoz se pa pije vino ali pivo kakor si kdo želi .. vmes pa se mal preseka s kakšnim žganjem (ponavad z viskijem) Lp, Tatjana Sporočilo je spremenil(a) Tjanca dne 17. dec 2003 12:20:51

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

17. dec 2003 13:40

O, joj. Tole prehranjevanje v času "fureša" je pa verjetno težko zdržat! Kar je preveč je pa preveč! Pa ne rečem, če bi šlo cel dan za neko izjemno težko fizično delo, kar pa koline gotovo niso. Nisem hotla tečnarit, če vam paše si le privoščite. To je zgolj moje mnenje! Pa lep pozdravček vsem!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti