Vegeta

Maya May  

član od: 20.11.2001

sporočila: 55

15. jan 2004 11:44

Dragi Koste/mišo, nikar ne posplošujte. Ne hodimo vsi v gostinske lokale, kjer na veliko uporabljajo vegeto. Če po pravici povem, je picerija edini gostinski lokal, kamor bolj ali manj redno zahajam, tam pa je - priznajte - raba vegete vendarle omejena... Sicer pa imam še enega "proti vegetno sredstvo" - fanta. Pri fantu so zaradi posebnih zdravtstvenih okoliščin vedno kuhali brez vegete, jušnih kock in podobnih zadev, ki vsebujejo glutaminat... Še vedno se drži take kuhinje in enostavno ne zahaja v lokale, kjer kuhajo z egeto oz. sredstvi, ki vsebujejo glutaminat.

mišo  

član od: 27.3.2003

sporočila: 36

15. jan 2004 16:54

Lepo je brati o zdravem načinu kuhinje, naj vam ne bo žal če okus popravljate tudi z vegeto. Da bi jed bila okusna, kuhar mora imeti odlično posodo, ljubezen do kuhanja, mora biti raspoložen za kuhanje in na koncu mora imetzi tudi primerne sestavine. Tudi če je kuhar vse to naredil, jedec mora biti raspoložen v času obeda. To je recepet za okusno hrano, čeprav se tudi vegeta uporablja pri kuhariji. To da v gostilni delajo to kar je napisano, je povsem res. Če bi videli kako se mnoge stvari pripravljajo, verjamite ,ne bi več jedli v gostinskem obratu. To da vaši znanci in ,,prijatelji,, gostinci tega ne počnejo, to ni res. Počnejo še bolj problematične reči, o tem se ne raspravlja niti z naj naj prijateljem. Velikanski zaslužki se samo na tak način kujejo. Poznam te stvari in to lahko napišem, s tem pa nisem ubil ali oškodoval nobenega, niti je moj namen bil. Iz tega razloga pa vam želim čim lepše življenje, čeprav boste ušporabljali vegeto v svoji kuhinji. koste

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

16. jan 2004 7:04

Tudi jaz že nekaj časa spremljam tole debato o Vegeti in se zelo strinjam z Kostejem. Če kuhaš z ljubeznijo, če obed mirno poješ, z občutkom, hvaležnosjo itd... tudi žlička Vegete ne bo škodila. kakor pač komu paše. Jaz jo uporabljam, ampak res malo, ampak iz tega ne mislim delati znanosti. Kaj ti pomaga zdrav obed, če si v mislih pri problemu, ki si ga doživel čez dan in ga premlevaš skupaj s hrano, če hitiš, si nervozen...

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

16. jan 2004 7:39

No, pa še moj piskrček... Rekla bi da se vegeta uporabi ravno takrat ko ni pretiranega veselja s kuhanjem in ko domišljija ne da ali pa ni dovolj časa, da bi okuse bogatili z drugimi, bolj izvirnimi in manj nezdravimi dodatki. Strinjam se, da moraš za štedilnikom biti primerno razpoložen, s srcem in glavo pri stvari. Žlička vegete res ne bo nikomur škodila. Poznam pa kuharice, ki jo uporabijo pri vsakem obroku nekaj žličk in jo stresajo malo da ne še na solato, tisto pa je pravi obup. Kar se tiče okusa, ki naenkrat postane identičen pri vseh jedeh, ki jih kuhamo in kar se tiče zdravja. Če tudi so jedi dodane še kakšne druge začimbe, jih vegeta zagotovo "preglasi". In čisti greh je posipati, sicer okusne jedi, z glutaminati in raznimi drugimi ojačevalci okusa, ki jih v vegeti zagotovo ne manjka. Sicer pa, res je, kakor komu paše! Vsak se trudi za svoje zdravje in zdravje svojih otrok po svojih močeh... Lep pozdravček vsem-tistim z vegeto in tistim brez!

Barbek  

član od: 26.2.2004

sporočila: 61

26. feb 2004 15:36

Mene pa zanima, kaj je točno v Vegeti tisto, kar je škodljivo? Ali pa bolj točno: v natrijevem glutaminatu. Povsod samo pišejo, da je škodljiv, škodljiv, škodljiv, pa ne povedo ZAKAJ. Sama sem pa človek, ki se rad malo poglobi v stvari, in o natrijevem glutaminatu mi je uspelo izvedeti (leksikon), da je to sol gluteinske kisline, ki je ena od esencielnih aminokislin (t.j. beljakovin, ki jih ljudje potrebujemo za tvorbo lastnih beljakovin), ki je reagirala z natrijem. Navadna kuhinjska sol je podobno sol, ki nastane z reakcijo med natrijem in klorovodikovo kislino. Torej: natrij je v tej in oni soli, druga polovica spojine mi pa tudi ne izgleda sumljivo. Želela sem na internetu najti tudi kako poročilo o kaki analizi, raziskavi škodljivosti natrijevega glutaminata, pa sem razen tega, da na kupih strani pišejo, da je škodljiv in povzroča to in ono (pa nič ne povedo ZAKAJ), našla na neki hrvaški spletni strani članek, ki je nasprotno govoril, da naj bi WHO, ki deluje v okviru ZN, dovolila uporabo celo v prehrani otrok, saj naj bi njihova raziskava potrdila, da je zadeva popolnoma nedolžna in da je edino, kar lahko povzroča, alergijska reakcija pri posebno občutljivih ljudeh, vendar v približno taki meri, kot so ljudje lahko preobčutljivi npr. na mleko ali pšenico ali karkoli že. Zdaj sem pa v dvomih. Ali me kdo lahko razsvetli in pove kaj konkretnega? Ne želim jesti nezdravih stvari, vem pa tudi, da čisto vse pa pač ne more biti kar strupeno. Kje bi si človek lahko našel kako pravo, konkretno raziskavo z vsemi podatki o stvari? Se pa čisto iz sladokusnih razlogov strinjam s tistimi, ki so mnenja, da Vegete ni treba vtakniti v ravno vsako jed; raznolikost naj nas bogati! Ampak v govejo juhco pa res paše... Sporočilo je spremenil(a) Barbek dne 27. feb 2004 09:58:31

nskoru  

član od: 1.3.2002

sporočila: 13

26. feb 2004 19:57

Lahko recem le to, da ce bi nehali jesti vse stvari, ki so tako zelo ˇskodljiveˇ, nevem pri cem bi se ostali. Vse se lahko je, seveda v zmernih kolicinah in s pametjo...prav tako vegeta. Ne delajte iz muhe slona!!!!! Lep pozdrav, Nina

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

26. feb 2004 20:36

Barbara, na brskalni odtipkaj "zdravju nevarni E-ji". Odprla se ti bo razpredelnica, kjer so E-ji najprej pokategorizirani od zdravju izredno škodljivih, do povsem nenevarnih. Mononatrijev-glutaminat je med prvimi!!! Piše tudi kaj povzroča pri poskusnih živalih. Preberi si-mislim da nadalnji komentarji niso potrebni. Potem naj se pač vsakdo sam odloči, kaj bo trpal v svoj organizem in organizem svojih otrok, pa če tudi le v izredno majnih količinah... Pozdravček!

Barbek  

član od: 26.2.2004

sporočila: 61

27. feb 2004 10:00

Razpredelnico "zdravju nevarni E-ji" sem že prej našla in prebrala - ampak ravno to me moti pri vseh teh preglednicah in razpredelnicah: vse je samo rekla-kazala, nikjer podatka KJE je bil opravljen poskus, KAKŠNI so bili poskusi, KDO jih je opravljal itd. Takih razpredelnic je poleg le-te še cel kup. (Pa ne le o aditivih) Jezi me pa ravno to, da se med ljudmi pojavi nek strah (če povzroča možganske poškodbe, potem ne vem, kaj dela naše in ostala Ministrstva za zdravstvo po svetu, ki to potemtakem mirno gledajo), ko pa želiš malo globje preveriti neko zadevo, pa ugotoviš le to, da nihče ničesar ZARES KONKRETNEGA ne ve povedat. Na splošno mi je všeč, da se v zadnjih časih ljudje bolj zavedamo, da nam ni treba pojesti čisto vsega kar nam pride pod roke in pomembnosti naravne, nepredelane hrane - ampak ne maram pa, da mi nekdo naklada: če bi bilo čisto vse res, kar si nekateri izmislijo, bi bila hrana, ki jo jemo, škodljiva že samo zaradi tega, ker je kuhana, ker jo ješ s kovinskim priborom, ker štedilnik ni več na drva, ker si jo greješ v mikrovalovki, ker jo zmelješ v multipraktiku, ker Mars ni v pravi poziciji in ne vem še kaj. Obenem pa vsi čisto mirno beremo recepte in se bašemo s stvarmi, ki so npr. polne sladkorja, za katerega so tudi ugotovili, da povzroča diabetes tipa II, pa tega nihče ne opazi ali se prav hudo obremenjuje zaradi tega. Mislim, da bi bilo dobro, da ljudje kot potrošniki malo razmišljamo s svojo glavo in ne verjamemo vsaki stvari samo zato, ker je tako razmišljanje trenutno "in". Kot sem uspela izvedeti, natrijev glutaminat Kitajci uporabljajo kot tradicionalno začimbno sol že okoli 1000 let, in to KONCENTRIRANO (ne kot dodatek soli, kot je to v Vegeti) in da se po čisto naravni poti pojavlja v npr. algah, ki jih na vzhodu precej pojejo, pa celo v krompirju (te stvari sem prebrala v nekem starem VIP-u, glasilu Zveze potrošnikov). No, če Kitajci to uporabljajo že 1000 let, pa so se uspeli tako razmnožiti, potem res ne vem... pa tudi kaka huda kemikalija to ne more biti, saj ne verjamem, da bi Kitajci že takrat imeli kemijske laboratorije. Ampak, to je le moje razmišljanje o zadevi - če kdo ve kaj konkretnega, naj pove, naj se vključi v debato, da bomo na koncu morda res vedeli, kaj je muha in kaj je v resnici slon.

nskoru  

član od: 1.3.2002

sporočila: 13

27. feb 2004 10:23

Totalno se strinjam z Barbko. Problem je v tem da,danes ljudje zelijo biti prevec ˇpametniˇ, razmisljajo in obremenjujejo se z povsem banalnimi stvarmi. Kup dela si dajo z Vegeto, medtem ko cez dan pojejo cel kup nezdrave hrane. V juho ne dajo Vegete, ker je ťako zelo skodljiva, ampak za desert pa pojejo kaloricno, nezdravo, z belim sladkorjem vsebovano sladico.

Barbek  

član od: 26.2.2004

sporočila: 61

27. feb 2004 10:36

Nskoru, hvala ti za sporočilo. Sem mislila, da sem čisto sama na tem svetu... Sporočilo je spremenil(a) Barbek dne 27. feb 2004 10:36:35

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti