Torta za 100 ljudi

paulina d  

član od: 5.6.2010

sporočila: 249

tema odprta - 9. avg 2011 17:24 | ogledi: 16.318 | odgovori: 33

Prosili so me,da bi naredila torto za abrahama za 100 ljudi.Ne vem kako bi se tega lotila.Prosim za pomoč.Koliko tort je to? Ali bi bile primerne,če bi se pekle v pekaču od pečice? Samo v tem primeru nevem kako narediti testo.Ponavadi naredim "testo,ki nikoli ne pade dol".Kakšno količino česa vzeti (koliko jajc,...).Ali se potem v tem pekaču (časovno) drugače peče kot v tortnem modelu?Kako okrasiti (smetana ali ticino masa,..) Prosim pomoč.Še posebej če ima kdo izkušnje s tem.

Ali se naj lotim ali pustim delo slaščičarjem?

paulina d

vanilia  

član od: 20.4.2006

sporočila: 194

9. avg 2011 17:27

Nisem ekspert, ampak poskusi narediti večnadstropno torto ali veliko "ploščato" torto, tako da veckrat speci testo, kot ponavadi, in zlagaj ploskve eno ob drugo... Tako imaš veliko površino za okrasit po mili volji :)

vanilia

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

9. avg 2011 17:46

Khm, to pa je zadolžitev Jaz bi na tvojem mestu pekla v največjem pekaču, kar jih imaš. Po mojih izkušnjah se ne peče nič dlje kot v tortnem modelu, razen, če je plast biskvita višja. Kakšne količine vzeti pa ne vem, ampak se je v eni temi razpravljalo o volumnu... Se pravi izračunaš koliko večji je volumen pekača od volumna tortnega modela. Jaz ne bi šla v večnadstropne torte (če nimaš izkušenj s tem), ker je po mojem več možnosti, da se vse skupaj sfiži. Mislim, da je vanilija dala dober predlog za veliko ploščato torto. Pa najbrž jo je tudi lažje transportirati, potem jo pa samo skupaj zložiš.

Drugače pa, kolikor vem, so torte ponavadi za 14-16 kosov (tiste okrogle iz modela), tako da če imaš velik pekač, jih po mojem sploh ne bi bilo treba veliko

Veliko sreče in uspeha ti želim, pa prosim, pripopaj potem kakšno fotko

 

JJ

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

9. avg 2011 18:19

Jaz bi v taki situaciji pekla biskvite za rolado (v pekaču od pečice). Tri oblate bi rabila za eno torto (plasti), potem pa prosto zložiš skupaj, kolikor takih tort po tvoji oceni rabiš za 100 ljudi. Okrasila bi gotovo s smetano in ne tičino, ker če nisi ful mojster s tičino, bo težko lepo pokrit tako veliko torto.

tjas

*Alisha*  

član od: 7.11.2007

sporočila: 360

9. avg 2011 19:06

Predlagam, da najprej razmisliš, če bo to v prihodnjih dneh (tednih), če imaš prostor, kamor boš dala tako veliko torto. Sem imela mesec dni nazaj problem, ker sem se lotila ene za 70 kosov (jaz sem naredila dva pekača iz pečice, pa potem dala eno testo ob drugo in potem naredila kot knjigo), potem pa nisem imela kam dati s podstavkom vred, ker je bil velik 50x70 cm. Torta je pristala v kleti, kjer je v tej vročini vseeno čez 15°C, tako da je bila čisto mehka, ko se je rezalo... Sem rekla, da tega ne delam več, če ni zunaj minusa

Koliko sestavin vzeti za tak pekač ti pa težko povem, ker ne vem kako veliko pečico imaš. Jaz imam recimo 10 cm širšo kot mami, tako da se to kar pozna pri količini.

Aja, tako velika torta je tudi zelo nepraktična za prenašat naokrog, pa tudi za okrasit, če nimaš še toliko izkušenj. Mogoče bi bilo bolje, da narediš več manjših ali pa v nadstropjih.

*Alisha*

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

9. avg 2011 19:07

Draga moja Paulina, če nimaš prakse niti z enojno torto, raje pusti to dogodivščino slaščičarjem. Po tvojih vprašanjih že čutim strah in toliko banalnih vprašanj... Kot prvo, moraš preračunat koliko kosov dobiš iz ene velike pravokotne torte, kakšen pladenj bi mogla imeti za kaj takega, kam bi dala torto (hladilnik)? Še to sprašuješ, če se v vellikem modelu dlje peče. ??? Malo me begajo tvoja vprašanja.

Res ti priporočam, za začetek začni s torto premera 26 ali 28 cm (za te je na naši kulinariki malo morje receptov in nasvetov). 

 

Pozdravček!

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

9. avg 2011 19:12

P.S. Pri moji "spoštljivi" starosti  in dolgih kilometrih s tortami, sem za vikend naredila tortico (nisem imela kartonastega podstavka) in sem jo dala direkt na krožnik za torto z nogo. Namenoma nisem vzela pladen od Taperwera s pokrovom, ker sem kupila onega novega. In kaj je bilo? Bila je čokoladna, takoj se je začela "potit", pokrila sem jo z alu-folijo in kaj je najhujšega, mož jo je moral držat z dvemi rokami na poti od 28 km. Si predstavljaš, kako me je....

 

Pozdravček!

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

9. avg 2011 19:44

paulina d, tudi mene skrbi, da (sodeč po vprašanjih) nimaš veliko izkušenj s tem. Da ne boš žalostna, ko boš vložila ogromno časa, truda, skrbi in denarja v nekaj, kar ti bodo potem skritizirali... Evo, jaz se take torte ne bi lotila - vsaj za prvič ne. Bi raje naredila deset običajnih, preozkušenih tort. Če še nisi veliko krasila s tičino, tudi lahko izpade... no, žalostno pač.

Sicer pa piši stani r., ona ima s tem veliko več izkušenj, pa tudi po pravici ti bo odgovorila.

tulka

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

9. avg 2011 20:09

Vsekakor naredi kvaratasto in ne okroglo, pa še prej si najdi dovolj  podstavkov.

Torta za 100 ljudi je pač malo manj kot deset  tort za deset ali pa še malo manj ljudi. (ker eni ne jedo sladkega, so taki, ki imajo sladkorno itd.)

Tako, da  bo čisto dovolj, če narediš dve  ali tri velike na kvadratnih pekačih.

Napravi tri navadne domače torte, če tega še nisi poskusila, se ne igraj s tičino, smetanova obloga tudi ni za to vreme.

Kaj vem, naredi eno reform, eno rozen, pa mogoče še eno saharco, če imaš velik hladilnik pa še eno esterhazy. Vsekakor rajši kakšne čvrste torte, pa rajši samo dve vrsti kot štiri, da ne boš preveč nervozna.

Če so te prosili, da napraviš torte za 100 ljudi, si se gotovo že izkazala s kakšnimi sladicami za množice in jih poznaš, drugače si pa najdi recepte, če jih je kje dosti, jih je na kulinariki, pa se jih drži - to je pri sladicah dosti bolj pomembno kot feeling.

Torte boš že naredila, samo preračunaj si čas, zagotovi si pa v tem vremenu dovolj prostora v hladilnikih.

 

nola

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

9. avg 2011 20:20

Jaz sem že delala za okoli 100 ljudi, tudi za abrahama. Naredila sem 2 dvonadstropni. Spodaj sem naredila pravokotno, malo manjše velikosti kot je pleh pečice, zgoraj pa okroglo. Biskviti so bili vsi po receptu za tistega, ki nikoli ne pade dol. Vsaka torta je imela svoj okus kreme in sicer- čokoladna Noa, Jadina z gozdnimi sadeži, enaka samo z ananasom in ena z koščki čokolade.

Nisem ful velik ekspert za krašenje, tako se je nisem lotila s tično oz. delno. Obode sem posula z lešniki, zgoraj polila s čokolado (spodnjo sploh ni bilo treba veliko). Na 1 vrhnjo torto sem dala tično, na katero sem prej risala. Na drugo pa sem dala črke- napis. Pa še s smetano sem robove zakrila.

Meni je moj odrezal dili, tako, da sta šli v hladilnik. Potem sem po tem pekla bisvit. V hladilniku sem morala pobrat ven police in sta šli not - ena k meni ena k mami.

Prevoz me je ful skrbel, ampak se je na srečo dobro iz šlo. Torti sta komaj zašvicali in sta bili že v drugem hladilniku.

katti

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

9. avg 2011 20:46

Torti, vačji kot jo lahko spraviš v hladilnik, se v tem letnem času vsekakor izogni. Se mi zdi, da bi bilo najbolj enostavno narediti več tort, vsako različnega okusa. Za približno 80 ljudi sem recimo za Abrahama nazadnje naredila 4. Lahko jih postaviš na stojalo, ali pa na eno večjo podlago.

 

 

Nena

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti