Olivno olje

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

20. okt 2011 11:26

drejcek je napisal/a:

Definicija voskov: Poznanih je že več kot 300 komponent voska. Glavna sestavina so estri nasičenih maščobnih kislin z enovalentnimi alifatskimi alkoholi, ki predstavljajo 70 do 74% vseh spojin. Vsebuje še 13 do 15% prostih maščobnih kislin in 12 do 15% alifatskih ogljikovodikov ter barvila, aromatične snovi, nekaj mineralnih snovi in precej vitamina A. (vir: Wikipedia)

Bo držalo, ker ravno to je definicija voska.


Drejček

Hvala tudi od mene! 

 

 

julijasi  

član od: 20.7.2006

sporočila: 130

20. okt 2011 11:53

Pozdravljeni!

Nekje sem prebrala 'ljudsko modrost': če imaš roke mastne od olivnega olja si jih umij pod vročo vodo. Kvalitetno olje se spere samo z vodo pri nekvalitetnem potrebuješ tudi milo. Nekajkrat sem poskusila preveriti to teorijo pa se mi zdi da kar drži. Še kdo pozna to?

LP.

a

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

20. okt 2011 12:04

julijasi je napisal/a:

Pozdravljeni!

Nekje sem prebrala 'ljudsko modrost': če imaš roke mastne od olivnega olja si jih umij pod vročo vodo. Kvalitetno olje se spere samo z vodo pri nekvalitetnem potrebuješ tudi milo. Nekajkrat sem poskusila preveriti to teorijo pa se mi zdi da kar drži. Še kdo pozna to?

LP.



a

 

Hm, kar se mene tiče, gre z večino kvalitetnih rastlinskih maščob tako, celo s kokosovo. Včasih celo z maslom! Nikoli pa s svinjsko ali račjo mastjo, pa ribjo ali piščančjo. 

rina1234  

član od: 31.12.2011

sporočila: 86

8. apr 2012 23:14

Pozdravljeni!

Vidim da se zanimate za dobro olivno olje. Mi ga imamo in to res dobro. Dobilo je že dve nagradi na tekmovanju. Če vas zanima mi pišite na ZP. Nahajamo se na Obali.

Pa lepe praznike še naprej.

rina1234

McNena  

član od: 15.9.2005

sporočila: 166

11. jul 2012 16:24

En vroč soparen pozdravček.

Nisem želela odpirati nove teme imela pa bi vprašanje za "poznavalce" olivnih olj. Zanima me, kaj pomeni, če olje, ko ga poskusiš rahlo zapeče. Imam namreč dvoje različnih olj (različnih domačih proizvajalcev iz slovenske Istre), ki rahlo zapečeta. Eden že takoj v ustih, drugi pa ko narediš požirek. Res želim vedeti, ker imam občutek, da so mi podtaknili mačka v žaklju .

Prav lepa hvala za odgovore.

 

McNena

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

11. jul 2012 20:22

Exstra deviško hladno stiskano oljčno olje definitivno ne sme pekočega okusa. Ima lahko nebroj ostalih okusov , peči pa ne sme. Tako da, tisto o mačku bo verjetno kar držalo. :(

hedonist

bivsamiska  

član od: 23.8.2006

sporočila: 47

11. jul 2012 20:54

Za Istrsko belico je značilen ravno pikanten, saden in oster okus. Gre pa za eno najbolj cenjenih, predvsem pa avtohtonih oljčnih olj. Jaz ga naravnost obožujem.

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

11. jul 2012 21:40

Kakor pravi bivsamiska.

Dodal bi pa, da po mojih izkušnjah "pikantnost" po približno pol leta izgine.

pi.kica  

član od: 19.8.2007

sporočila: 75

11. jul 2012 23:57

Res je, pikantnost (ne okus po žarkem) je znak kvalitete. Ker olje s časom izgublja na kvaliteti, tudi pikantnost izgineva .

Med olji, kupljenimi v marketih, nikoli nisem zaznala takega okusa, torej bo verejetno le držalo, da se olja iz masovne proizvodnje ne morejo primerjati po kvaliteti z olji lokalnih pridelovalcev.

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

12. jul 2012 1:20

McNena je napisal/a:

En vroč soparen pozdravček.

Nisem želela odpirati nove teme imela pa bi vprašanje za "poznavalce" olivnih olj. Zanima me, kaj pomeni, če olje, ko ga poskusiš rahlo zapeče. Imam namreč dvoje različnih olj (različnih domačih proizvajalcev iz slovenske Istre), ki rahlo zapečeta. Eden že takoj v ustih, drugi pa ko narediš požirek. Res želim vedeti, ker imam občutek, da so mi podtaknili mačka v žaklju .

Prav lepa hvala za odgovore.

 



McNena

 

Koliko je olje pekoče, je povsem odvisno od sorte oliv.

Od sort, ki jih pridelujejo v Istri, je najbolj pikantna belica, ki je bila pred kakšnimi dvajsetimi leti pri nas izjemno popularna, predvsem zato, ker je to sorta z najvišjim donosom. Danes se spet sadi več drugih sort, pa stare sorte, kot sta buga in črnica so spet priljubljene, stiskajo celo štorto, ki je bila včasih namenjena za vlaganje.

Tako kot pri drugih stvareh, od arhitekture do oblek, hrane in vina, igra tudi pri olju velikansko vlogo moda.

Trenutno so med 'poznavalci' v modi olja, pripravljena iz ene, po možnosti stare sorte. Na vseh priložnostnih predstavitvah in sejmih se jim lahko pridružiš, pa boste skupaj točali tista olja in pihali med zobmi. No, šalo na stran, take prireditve so dober način, da poskusiš več olj in ugotoviš katero je tebi všeč.

Ne verjamem, da so te ogoljufali, verjetno imaš olja, ki vsebujejo velik procent belice. Če ti pikanterija (intenzivnost katere ni znak kvalitete ali nekvalitete ampak samo lastnost olja stisnjenega iz določene sorte) ni všeč, naslednjič, ko boš kupovala olje  že vnaprej povej, da želiš sladko olje, predvsem ga pa pred nakupom poskusi.

 

Nekaj o sortah lahko prebereš tukaj:

http://www.istria-gourmet.com/si/gastro_dozivet

http://www.oljcnooljeoljka.si/sorte-oljk/

nola

Sporočilo je spremenil(a) nola dne 12. 2012 01:53

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti