Olivno olje

cvirncek  

član od: 9.10.2004

sporočila: 14

tema odprta - 8. avg 2011 19:27 | ogledi: 35.436 | odgovori: 38

Kupim domače olivno olje. Prosim če pošljete ponudbe na ZS. Lokacija ni pomembna.

Lp, cvirncek

VENI  

član od: 9.8.2011

sporočila: 9

9. avg 2011 12:06

Zelo dobro oljčno olje imajo- ne vem, če ga imajo še , dobite na kmetiji Bordon v Dekanih. Tam ga kupujem in sem zelo zadovoljna s kvaliteto.

VENI

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

18. okt 2011 17:30

Toliko je govora o olivnem olju. Ogromno tem je odprtih, vendar nisem vseh prebrala.

Mene zanima katero je najboljše domače olivno olje. Kako ga prepoznam? Verjetno ne sme greniti. Zakaj  nekatero olivno olje kristalizira, če je v hladilniku?

Dobila sem 2 litra olja, vendar mi v hladilniku ni kristaliziralo, oz. se zgostilo. Mi poznavalci lahko to obrazložijo. Slišala sem, da tisto olje, ki se v hladiniku zgosti je najbolj kvalitetno. Je to res?

Hvala, Migla

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

18. okt 2011 18:01

Letos ga ne bo dosti zaradi suše.

nola

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

18. okt 2011 19:08

Katero olje je najboljše, je po mojem mnenju okus vsakega posameznika.

Nenasičene maščobne kisline, večinoma so to rastlinska olja, vsebujejo ogromno naravnih dodatkov, med njimi so tudi rastlinski parafini oz. voski. Le-ti so na sobni temperaturi tekoči, pri nižjih temperaturah pa kristalizirajo. Zatorej, če olje kristalizira, pomeni, da mu niso odstranili voskov, ki so drugače sila uporabni za prehrambeno in kozmetično industrijo.

Vkolikor rastlinsko olje nasičimo z vodikom, dobimo margarino.

LP

Drejček

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

18. okt 2011 19:21

Hvala Drejček. To verjetno pomeni, da voski niso škodljivi v prehrani oz. v olivnem olju. Kje pa so ti voski uporabni v prehrambeni industriji?

Upam, da nisem preveč zahtevna.

 

Hvala, Migla.

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

18. okt 2011 21:39

Ne, voski so v bistvu popolnoma neškodljivi, vsaj kolikor imam jaz informacij. Priznam, ne znam odgovorit na drugo vprašanje, malo povprašaj strica Googla ...

Drejček

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

18. okt 2011 22:15

drejcek je napisal/a:

/.../ med njimi so tudi rastlinski parafini oz. voski. Le-ti so na sobni temperaturi tekoči, pri nižjih temperaturah pa kristalizirajo. Zatorej, če olje kristalizira, pomeni, da mu niso odstranili voskov /.../

Kolikor jaz razumem zadevo, je strjevanje maščob odvisno tudi od stopnje nasičenosti maščobnih kislin (oz. od deleža nasičenih in enkrat nenasičenih proti deležu večkrat nenasičenih). Zato je npr. svinjska mast, maslo ali kokosova maščoba pri sobni temperaturi trdnejša od kakega rastlinskega olja (ta imajo v načelu majhen delež nasičenih m. kis.). Olivno olje, kolikor vem, ima precej enkrat nenasičenih, in te med drugim pripomorejo k strjevanju pri nižjih T (ne trdim, da so edini dejavnik).

Štima, ali se motim?

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

19. okt 2011 9:42

Definicija voskov: Poznanih je že več kot 300 komponent voska. Glavna sestavina so estri nasičenih maščobnih kislin z enovalentnimi alifatskimi alkoholi, ki predstavljajo 70 do 74% vseh spojin. Vsebuje še 13 do 15% prostih maščobnih kislin in 12 do 15% alifatskih ogljikovodikov ter barvila, aromatične snovi, nekaj mineralnih snovi in precej vitamina A. (vir: Wikipedia)

Bo držalo, ker ravno to je definicija voska.

Drejček

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

19. okt 2011 14:30

Hvala za pojasnilo.

 

Migla

leny  

član od: 9.2.2008

sporočila: 335

20. okt 2011 10:34

Nola, mi pa imamo letos rekordno letino oljk, kot da niso trpele suše. Dosti jih je in so res lepe. Lep dan!

leny

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti