Dobra sorta jabolk

anitram1  

član od: 18.6.2008

sporočila: 609

tema odprta - 6. avg 2011 18:16 | ogledi: 22.675 | odgovori: 29

Jeseni nameravam zasaditi nekaj jablan, pa me zanima katere so dobre sorte. Imela bi bolj zgodnjo sorto, enega imamo in je zelo okusen in diši, vendar ne vem katera sorta je. Ne bi pa rada imela tisto sorto, pri kateri so ena kašasta jabolka.

Kaj priporočate?

anitram1

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

6. avg 2011 19:08

Zdaj bodo jabolka zrela. Pojdi k nekomu, ki jih cepi, pokusi in izberi po svojih željah. Dobro je zelo relativno. Pri nas se hrani in je skoraj samo sevka in še ena stara neznana sorta, ki pa ne stoji dolgo. Vse drugo gre brez debate v mošt.

Sergej

ealy  

član od: 27.5.2004

sporočila: 173

8. avg 2011 13:58

Meni so npr.najboljša jabolka Fuji, so trda, sočna in sladka.

ealy

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

8. avg 2011 17:14

Sedaj so zrela krasna jabolka, dišeča, rdeča, sladka, s tanko lupino, to je sosta MANTED. Ne vem zakaj jih ni po trgovinah, sigurno bi šle v prodajo. Domača stara sorta, ki je prav tako že sedaj in še nekaj časa dobra, je "grofnštajnc", tako jo imenujemo pri nas na štajerskem, dobra stara sorta za prvi del zime je še "krivopecelj, zlata pramena, kanadka ..." Novejša, zelo dobra in manj zahtevna sorta je tudi topaz. Pri nas mož cepi in se je potrudil, da imamo jabolka za čez celo sezono, to pomeni, da pričnemo z beličnikom in končamo z bobovcem. Ko so k nam prišle nove sorte jabolk (razni delišesi ipd), sem bila njihova vneta uporabnica, z leti pa so mi postale brez okusa in kisline. Niso ne za kompot, ne za čežano in ne za štrudl.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

8. avg 2011 18:53

Od relativno zgopdnjih (zoreti bodo začele čez kake 10 dni) je tudi sorta elstar. Meni zelo všečna, ker ima izjemno kombinacijo kislin in sladkorjev. Čeprav je res, da obstaja cel kup klonov ali kako jim že rečejo, pa niso vse enako dobre. Meni na bližnji kmetiji, kjer imajo nasade, vedno prihranijo bero onih dveh dreves, ki rodita zelo zelo rdeče plodove, elastar na kvadrat zame. Uf, komaj jih čakam.

Drugače pa, res zgodnja, julija zrela jabolka so vedno kašasta, čisto vse sorte, ki obstajajo.Ampak, zanimivo, iz povsem kašastih plodov sorte july red sem naredila krfasen štrudl in pito. Me je prav presenetilo.

Od starih sort (ampak, zdaj sem pa že iz teme zavila) je pa bila zame londonski peping čez vse. Prav žalujem zanjo in bi bila neskončno vesela košare teh jabolk.

rimljanka

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

9. avg 2011 14:22

Zelo dobra poletna sorta je vesna. Zori  konec julija, rdeč olup in kiselkasta pa ne tako zelo kot beličnik. Po mojem vsaka poletna sorta postane s časom kašasta.

 

martina

teddy  

član od: 26.11.2007

sporočila: 130

9. avg 2011 14:58

Pri nas smo pa letos posadili sorto carjevič. Ta jabolka so izredno okusna in zelo lepo dišijo. Sem bila vesela, ko sem izvedela, da lahko kupiš sadiko (se mi zdi, da je drugače to bolj stara sorta).

teddy

kilca  

član od: 25.6.2010

sporočila: 34

9. avg 2011 15:40

Tudi meni je beličnik preveč kašast, po drugi strani pa je poleti toliko drugega sadja, da jabolk ne pogrešam.

Jeseni mi pašejo elstar, carjevič, krivopecelj, kasneje bobovec, proti pomladi pa breaburn - to je moja najljubša sorta.

 

Skratka iščem stare sorte, on novih pa kot rečeno breaburn.

kilca

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

7. sep 2011 11:49

Meni je zelo dober carjevič pa topaz; za čez zimo tudi delišes in jonagold.

katti

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

7. sep 2011 12:59

Obožujem jabolka!! Med vsemi mi  je pa najboljši carjevič. Vsak dan jih jem!! Pa londonski peping je tudi dobra.

Anitram pokaži sliko.

www.mojalbum.com/naredilaana

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

7. sep 2011 16:05

Men je od vseh japk najboljši grafenštajn - ampak staknem ga pa samo vsake kvatre enkrat.

lp

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti