Smoothie

magistra  

član od: 29.7.2011

sporočila: 3

tema odprta - 29. jul 2011 17:26 | ogledi: 17.704 | odgovori: 28

Zdravo, tukaj nova članica.

 

Na pamet mi je padlo vprašanje, v čemu je razlika med smoothijem in svežim sokom iztisnjenim iz sokovnika?

 

 

MC

 

magistra

melcii

sporočila: 39

29. jul 2011 17:37

Smoothi običajno vsebuje še zmiksano zmrznjeno sadje ali zdrobljen led ali zmrznjen jogurt. Lahko pa je povsem običajen, razlika pa je v tem, da orginal smoothie vsebuje zmiksano sadje, iz sokovnika pa ti priteče le sok, torej brez mesa, olupka,..

 

LP 

melcii

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

30. jul 2011 13:51

In še v nečem je razlika, svež sok ima lepo slovensko ime, oni drugi je pa moderna spačenka, smuti.......

rimljanka

kafetarca  

član od: 30.9.2009

sporočila: 277

30. jul 2011 19:25

Tudi jaz sem novo besedo kar nekaj časa protestno zavračala oz. jo modificirala v "zmuti" . Zdaj sem jo nekako sprejela, ker moram priznati, da je v praksi povsem uporabna - kratka in razumljiva (pred očmi imam sliko sadnega ali zelenjavnega napitka iz celih plodov, sok + pulpa...). Morda bo pa "smuti" enkrat zapisan v SSKJ-ju , tako kot sta "pizza" & "pica". Jezik je živ, prilagodljiv in se razvija

 

Kar mi zelo ni všeč pri "smutiju" je, da veliko ljudi (vsaj kolikor jih jaz poznam) ta napitek pripravlja na osnovi banana (brez olupka ). Ajoooj, ob vsem sezonskem sadju in zelenjavi res ne mislim miksat zelenih banan, ki so dozorele v komorah ob pomoči zorilnih plinov .

 

Na temo sokov (in nekaj malega o smutijih) sem zadnjič poslušala na Valu202, gostja ga. Mateja Reš. Če koga zanima ---> povezava: klik . Ga. Reš pravi, da je treba biti pri pripravi smutijev (zaužijemo cel plod) še bolj pozoren na poreklo surovine (eko-bio) kot pri pripravi sveže iztisnjenih sokov. Past se skriva v prehranskih vlakninah, ki so so sicer zaželena hranilna snov, a ravno v vlakninah se kopičijo tudi pesticidi.

Na zdravje!

 

 

 

kafetarca Sovica Oka & Buki Fejs

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

30. jul 2011 21:15

kafetarca je napisal/a:

Ajoooj, ob vsem sezonskem sadju in zelenjavi res ne mislim miksat zelenih banan, ki so dozorele v komorah ob pomoči zorilnih plinov

Pravzaprav vsi plodovi, sicer ne v komorah, zorijo s pomočjo zorilnih plinov. No, ta plin je eten, sicer tudi v funkciji rastlinskega hormona, ki pospeši dozorevanje sadja (med drugim, pa tudi na razrast rastlin vpliva in še na marsikaj) in seveda nastaja v rastlinah.

No, jaz ne bi cele banane, z olupkom vred, miksala niti, če bi jo sama odtrgala na domačem bananovcu, sicer pa, vlaknine nikakor niso le v lupini. Sicer je pa najnaj smuti za moj okus: jabolko (ali poljubena sadež)v roki in počasi uživaš ob grizenju in žvečenju.

Sicer pa - vsak po svoje, je vsaj zanimivo na svetu.

rimljanka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

1. avg 2011 7:16

To isto stvar so v naših krajih pod drugim imenom propagirali v poznih šestdesetih, zgornjih sedemdesetih, ko nakup blenderja ni bil več nekaj takega, za kar bi bilo treba vzeti potrošniško posojilo. Se spominjam svojega otroštva, ko smo gledali svetovno prvenstvo v basketu v Ljubljani in naše pleme raja, ker je Juga svetovni prvak, odrasli pijejo šampanjec, meni so dali jogurt in zmiksano sadje, veseli smo bili pa vsi.

Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

1. avg 2011 14:55

Daneu, Skansi, lepotec Šolman, Ćosić ---- uh, je bila to generacija, Zlato naše je pa knjiga o tem prvenstvu, ki jo skrbno hranim.

In napis na tribunah, na tekmi z ZDA (zmagala YU): Luna vaša, zlata naša

 

Mamamia



mamamia

Sporočilo je spremenil(a) mamamia dne 01. 2011 14:56

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

1. avg 2011 15:05

Darling, a si opazila, da medve več-ali-manj pri vsaki temi nekako odvoziva med lepotce in junake?

Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

1. avg 2011 15:38

Seveda, zmagovalki po duši in srcu,

mamamia

mamamia

kafetarca  

član od: 30.9.2009

sporočila: 277

1. avg 2011 19:14

Vendelina jr. je napisal/a:
... v poznih šestdesetih, zgornjih sedemdesetih, ko nakup blenderja ni bil več nekaj takega, za kar bi bilo treba vzeti potrošniško posojilo... Vendelina jr.

Si imela v mislih kaj takega al' je že preveč nov model

          

Po besedah moje babice se imam tejle "mašini" za zahvalit za vse slastne "frutke-zmutke" mojega otroštva. Škoda, ker se ne vidi, da je mešalna posoda na eni strani s selotejpom fiksirana . Moram pa priznati, da me zdaj, na stara leta , kot "blener" ne prepriča

 

kafetarca Sovica Oka & Buki Fejs

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti