Zajec

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

tema odprta - 28. nov 2003 6:43 | ogledi: 15.089 | odgovori: 16

Prosim za pomoč. Ker je podmladek k hiši prinesel zajčji par, imamo po novem doma tudi te živali. Rada bi pripravila domačega zajca v kakšni omaki (lovski recimo) vendar ne najdem nobenega "pametnega" recepta.

LP Tina

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

28. nov 2003 9:25

Recept za zajca v smetanovi in zelenjavni omaki boš našla v kuharici, ki je pred leti izšla pri Mohorjevi. Oba sta bila in še bosta večkrat preverjena v kuhinji moje mame... Lp Loni

Barbara Cuzak  

član od: 20.3.2002

sporočila: 108

28. nov 2003 9:30

Kaj pa kot obara ali pa kot paprikaš ?

slovenica  

član od: 14.4.2003

sporočila: 5

28. nov 2003 12:02

Predlagam naslednje procedure: 1. Španski: Zajca se nareže na kose, zavije v slanino ter peče v pečici na 200 stopinj cca. 45 minut. Zraven se postreže kuhana zelenjava ali kaj podobnega. Poleg priporočam sivi pinot iz primorskih vinorodnih okolišev. 2. Grški: Zajca se nareže na kose ter en dan marinira v marinadi (kis, oljčno olje, korenček, zelena, čebula, česen, druga jušna zelenjava). Nato se ga obriše ter popeče v kozici. Meso se vzame iz kozice ter se vanjo preloži marinada skupaj s paradižnikom (cca. 1 l paradižnikove mezge - koncentrat ne pride v poštev). Zadeva se prevede v okusno stanje (začimbe kot so timijan, peteršilj, origano, bazilika, ipd., po želji). V ognjevarno posodo (s pokrovom) se položi kose zajca ter se jih prelije s prej navedeno marinado - omako. Vse skupaj gre v pečico za 2h na 180 stopinj. Zraven gre malvazija. 3. Slovenski (?): Zajca se nareže na koščke ter položi v ponev v kateri smo predhodno na maslu in oljčnem olju popražili belo čebulo (paziti, da ne porjavi). Olupimo sadje (jabolka, hruške) ter jih sesekljamo k zajcu. Dodamo še posušene slive, ki smo jih predhodno namočili v vodi. Kuhamo na počasnem ognju dokler omaka ni formirana in zajec ni mehek. Zraven priložimo kruhove cmoke. Glede vina pa priporočam polsladko štajerko, npr. renski rizling ali sivi pinot. Tristan Šker

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

28. nov 2003 16:46

Recepte za zajca imaš v zbirki 50 idej kako pripraviti... Prodajajo se v vseh večjih blagovnicah. LP AžoKoh!

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

30. nov 2003 16:14

Tukaj je še eden recept za zajcoljubce (jaz še ga nisem preizkusila): Kunec s fižolom Za 4 osebe potrebuješ 1,5 kg mladega kunca, 3/8 l suhega belega vina, sok in lupino 1 limone, 6 žlic olivnega olja, 2 stroka česna, 1 vejico rožmarina 1 vejico timijana, 20 dag fižola, sol, poper, 1 čebulo, lovor, 2 klinčka, 1 korenček, 400 g paradižnika, 1 žlico rožmarinovih iglic. Kunca oplaknemo in do suhega popivnamo. Razrežemo ga na kose, damo ga v nizko porcelanasto posodo. Marinada: 1/8 l vina, limonino lupinico in sok, 3 žlice olja, olupljen in strt česen ter zelišča. Z njo prelijo meso in damo čez noč na hladno. čebulo olupimo in vanjo zabodemo lovor in klinčka. Korenček narežemo na kocke. Kunčje meso odcedimo, marinado shranimo. Na olju močno opečemo na vseh straneh meso. Opečene sproti zlagamo v skledo in sproti solimo, popramo. Prijeti masni sok v pekaču zalijemo z marinado in preostalim vinom. Močno predrgnemo po dnu, da se vse loči in zavremo. V zavrelico vlozimo opečeno meso, odcejeni fižol, čebulo korenček in paradižnik skupaj s sokom. Premešamo, pokrijemo in na zmerni vročini dušimo 50 min. Ko je vse mehko, jed potresemo s svežim rožmarinom, še malo podušimo in ponudimo. Lp, Silva

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

1. dec 2003 13:35

Ne morem mimo stroke, da vam ne bi požugala: domače puhaste živali z dolgimi ušesi se imenujejo domači kunci. Obstajajo tudi divji kunci, a jih v Sloveniji ni (so pa v sosednjih deželah). Po polju skače v Sloveniji poljski zajec, domače variante prazaprav ni, ker se zelo težko razmnožujejo v ujetništvu. Kunec in zajec sta različni živalski vrsti, kot npr. konj in osel, zato smo nekateri občutljivi na take zadeve... Pa še k bistvu - v soboto preizkušen recept, bil je odličen Kunec po lovsko (Conejo A La Cazadora) (količine za pol kunca, cca, 600 g) Kose kunca popražiš z vseh strani v globoki ponvi (kozici) na malo olivnega olja, da porjavi. Zložiš na krožnik. V ponvi na ostanku olja (če je potrebno, ga še dodaš) počasi popražiš/dušiš pol nasekljane velike čebule, da postane prozorna. Dodaš 1-2 strta stroka česna, in na kocke narezano šunko ali pršut (60 g) pražiš še 2 minuti. V ponev daš nazaj kose kunca, preliješ z dvema žlicama žgane pijače (vinjak, gin, brinjevec...) segreješ in prižgeš, ponev stresaš, dokler plameni ne ugasnejo. Dodaš 60 g nasekljanih gobic (šampinjoni, ostrigarji...), kuhljaš 5 minut in občasno premešaš. Sedaj dodaš še dober deci rdečega vina, 400 g konzervo pelatov, lovorov list, nekaj vejic timijana in žličko origana, sol in poper po okusu. Pokriješ in dušiš 1 uro, vmes občasno kose kunca obrni. Pazi na količino tekočine. Če se prijemlje na ponev, zmanjšaj plamen in dodaj malo vina, če je omaka preveč tekoča, na koncu ponev odkrij in pusti, da malo povre. Ko serviraš, potresi še z nasekljanim svežim peteršiljem. Sporočilo je spremenil(a) malan dne 01. dec 2003 13:36:16

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

1. dec 2003 15:26

Hvala vsem! Ker sem imela goste že danes dopoldne - lačne sodelavce na malici, sem naredila " kar nekaj..". V bistvu je bila kombinacija več receptov, polizali so si vse prste, pa še moje zraven. Poleg sem ponudila kruhove cmoke in zeleno solato. Bom pa še prakticirala in preizkusila vsakega posebej. Lep dan- Tina

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

1. dec 2003 19:16

Jaz pa še nisem jedla ne zajca, ne kunca... Pa bi vas vprašala, kakšen okus pa ima to meso? Vem samo, da ga moraš kar vredu začinit, drugače nima dobrega okusa... Enako kot divjačino: npr. srnico. Lp! Silva

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

2. dec 2003 12:24

Zdravo! Z zajčjim oz. kunčjim mesom je tako, kot na primer z ribjimi jedmi - ali jih imaš ful rad ali pa jih ne maraš. Pri nas nas polovica obožuje to meso, polovica pa ne. Sama sem dala meso čez noč v marinado, saj je šlo za starejšo žival. Če pa pečeš mladega kunca (tudi pohaš ga lahko) uporabiš čisto navadne začimbe. Ker so naši kunci BIO, naj bi bili tudi zelo zdravi (sami zase in za nas - he,he). Dober tek! Tina

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

10. dec 2003 13:45

Okus kunčjega naj ne bi bil nič specifičnega ali distinktivnega, bolj v stilu piščanca, s pripravo pa lahko veliko pridobi. Potem so pa tu osebne note, kot pravi kristy. Meni osebno recimo nima nobeno meso okusa samo po sebi. Razni natur zrezki in kotleti so mi zanič, pa še smrdi mi rdeče meso bolj kot npr. ribice. Če pa dodajaš veliko stvari zraven, se pa da narediti lepa jed - v tej primeru je kunčje meso dobra zamenjava "nezdravega" rdečega mesa. Zajec pa spada pač med divjačino, ki ima problem zaradi žilavosti mesa.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti