Albuminska skuta

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

22. jul 2011 12:18

Albuminsko skuto (slovensko) se da dobiti v večjih Mercatorjevih trgovinah (Bohinjska albuminska skuta in Albuminska skuta KGZ Škofja Loka) in Leclercu (Albuminska skuta KGZ Škofja Loka). Vendar jo ponavadi precej hitro zmanjka.

Bohinjska albuminska skuta je v polkilogramskih lončkih z značilno podobo bohinjskega planšarja na pokrovčku, Škofjeloška se dobi v polkilogramskih lončkih ali kilskih vrečkah (http://www.kgz-skloka.si/index.php?option=co).

Delajo jo tudi v mlekarni Planika vendar je ne pakirajo. Ravno danes sem spraševala pri njih po njej in dobila tale odgovor:

---Skute komercialno ne pakiramo, ampak se prodaja kot tortica (1,30 kg) in se na delikatesi reže oz.prodaja po željah strank. Sladka albuminska skuta je zelo iskana. Žal, pa ta naš proizvod ni kot ostali, ki jih lahko naredimo  glede na povpraševanje. Pri tej skuti je osnova najprej sirjenje, najprej naredimo sir in iz sirotke se potem skuha sladka albuminska skuta. Sedaj v poletnem času sirimo malo manj, ker je tudi odkup mleka nižji, saj gre veliko živine na planine. Sirimo več v pomladanskih mesecih, tako, da imamo sir na zalogi tudi čez poletje. Nastane pa problem ravno pri kuhanju sladke albuminske skute, po kateri je veliko povpraševanje, mi je pa ne moremo dovolj izdelati.---

So mi pa še sporočili, da jo dostavljajo v trgovino Biomax na tržnici Koseze (Vodnikova 187) v Ljubljani ob ponedeljkih, sredah in petkih.

 

Upam, da bodo te informacije komu v pomoč.

 

 

trac

kaja45  

član od: 29.6.2007

sporočila: 95

22. jul 2011 12:45

Če vas pot zanese mimo Trojan, se le spustite v dolino proti Izlakam. Na kmetiji Sešlar dobite ne le super sir, ampak tako dobro sirarsko skuto, da bi jo še angelčki jedli! Če vas pa zanima priprava, pa vem, da vse razložijo, samo jaz si takrat nisem ravno zapomnila, ker je nisem imela namen delati doma.

kaja45

neika  

član od: 11.10.2004

sporočila: 169

22. jul 2011 20:54

hvala za vse odgovore, jo bom poskusila najti.

 

Trac, pa so ti mogoče iz Planike odgovorili tudi, kam dostavljajo te tortice oz. v katerih trgovinah se jo da najti?

neika

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

25. jul 2011 13:19

V Tolminu v marketu KZ, v  Planikinem marketu v Kobaridu, v Ljubljani v omenjeni trgovini Biomax.

Mogoče še kje, vendar je najbolje, da se obrnete kar na njih: info@mlekarna-planika.si

trac

MihaD  

član od: 25.7.2011

sporočila: 7

26. jul 2011 22:21

Če še koga zanima glede albuminske skute je na http://www.vegeponedeljek.si odličen recept, opisan je tudi postopek priprave. Tam dobite tudi recepte za uporabo albuminske skute.

lp

MihaD

kaja45  

član od: 29.6.2007

sporočila: 95

26. jul 2011 22:55

Hm, sem prebrala recept za pripravo albuminske skute na zgornji povezavi, pa verjetno ne bo pravi. Avtor recepta želi, da naredimo albuminsko skuto iz mleka ter zavržemo sirotko, ki pa je tista sestavina, iz katere je narejena ta vrsta skute.

kaja45

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

27. jul 2011 7:10

Italijani poznajo albuminsko skuto pod imenom ricotta (v dobesednem prevodu "drugič skuhana") in se jo da kupiti v Eurospinu. lp, proxima

MihaD  

član od: 25.7.2011

sporočila: 7

27. jul 2011 9:56

Ja, skuta se na http://www.vegeponedeljek.si dela iz celotnega mleka. Boljši izkoristek, skuta pa je ravno tako dobra. Za vse, ki nimamo sirotke od sirjenja sira je ta postopek za domačo izdelavo popolnoma zadovoljiv. Sirotke pa jaz nikoli ne zavržem ampak jo uporabim za palačinke, juhe, ..., povsod namesto vode.

Ta postopek je zelo primeren za vegetarijance, ker se za sirjenje nekaterih sirov uporabljajo sirila narejena iz telečjih želodcev. Posledično potem niti sirotka niti albuminska skuta nista vegetarijanski.

lp

MihaD

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

27. jul 2011 11:01

MihaD je napisal/a:

Ta postopek je zelo primeren za vegetarijance, ker se za sirjenje nekaterih sirov uporabljajo sirila narejena iz telečjih želodcev. Posledično potem niti sirotka niti albuminska skuta nista vegetarijanski.

Še ena nekorektna agitprop 'resnica'. Sirilo se že desetletja pridobiva s pomočjo mikroorganizmov!

 

Sergej

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. jul 2011 11:34

Včasi so rekli, da papir prenese vse, danes velja to na internetni svet, samo s potenco, vsaj na kvadrat. Ja, če je na linku albuminska skuta, potem pa res ne vem...... (ampak, sliši se pa kul, a ne).

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti