Slaščice z natreenom

Vlasta M.  

član od: 9.10.2003

sporočila: 10

tema odprta - 27. nov 2003 14:48 | ogledi: 4.634 | odgovori: 11

Pozdravljeni!

Upam da mi bo kdo iz lastnih izkušenj znal svetovati. Sin - najstnik; je pretirano ješč in trenutno hujša pod zdravniškim nadzorom. Ker pa se bliža čas praznikov in bo dobrot povsod veliko, skušnjav pa ravnotako, bi ga vseeno rada malo pocrkljala s kakšno "zdravo" oz. manj sladko dobroto, ki bi namesto sladkorja vsebovala tekoči natreen, katerega sme uživati.

Prosim za primerne recepte in lastne izkušnje...

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

27. nov 2003 21:02

Uh, na tem področju je pa Staša "doma" - malo jo pocukaj za rokav, idej boš dobila pa toliko da se verjetno ne boš mogla odločiti kaj bi, tako da bo šlo najverjetneje kar na an-ban-pet-podgan.....:) Jaz sem enkrat na enem drugem forumu objavila recept za res odličen tiramisu z malo kalorijami in skoraj brez maščob, nato pa ga je Staša po nekaj poskusih (ki so vsi dobro uspeli, vsaj tako je rekla) objavila recept tega mojega tiramisuja, ki ga je predelala v še manj kaloričnega in zbila maščobe in oglikove hidrate na minimum.... Res priporočam, odličen je - lahko ga imate npr. za sladico pri božični večerji, saj izgleda res lepo, tako kot običajen tiramisu le da ima nr. en košček običajnega tiramisuja toliko kalorij kot cel pladenj tega mojega, oz. stašinega predelanega. Mnjam! LP Zala

renatana  

član od: 19.4.2003

sporočila: 250

27. nov 2003 22:43

Na katerem forumu pa je ta recept, da ne bomo predolgo brskali?

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

1. dec 2003 13:14

Zdravo, jaz natrena in podobnih sladil ne uporabljam rada. Ker pa je moj 90. letni ded diabetik in ne sme sladkorja, mu moja mama pripravlja jabolcni strukelj skoraj brez sladkorja, ki ga moj ded-diabetik zelo rad je. Mama naredi vleceno testo (moka, olje, voda, zlicka sladkorja), na oljcnem olju (ali maslu) pocvre dobrtine, jabolka olupi in razreze. Vleceno testo razvalja, namaze z zlico oljcnega olja, potrese z drobtinami, razregne jabolka in zavije. To potem spece v pecici. Kot vidis je v celi sladici samo zlicka sladkorja. Manj kaloricne so tudi kremsnite (seveda, ce jim ne dodajas smetane in skuhas kremo na posnetem mleku) ali kaka sadna torta. Sicer sem pa jaz tega mnenja (verjetno sinov dietolog ne): ce ze moram gresiti, naj se greh splaca! ribica

PACKA  

član od: 23.9.2003

sporočila: 344

1. dec 2003 17:16

Ja, tudi jaz imam svoj štrudelj - bio štrudelj. Naredim testo, ga razvlečem in nanj nastrgam jabolka - dobro oprana kar z lupino, potresem z mletim polnozrnatim prepečencem, rahlo poškropim s smetano za kuhanje in posladkam z natrenom. Zvijem in dam na peki papir pečt. Pred pečenjem štrudel previdno pomažem s pomočjo čopiča s smetano. Nam je okusno in res malo kalorično. LP,

Sun2  

član od: 7.12.2003

sporočila: 4

8. dec 2003 18:01

Tudi mene zanimajo tovrstni recepti (brez sladokra), saj sta moj ati in mami sladkorna bolnika in si ne moreta privoščiti ,,greha, ki se splača" :) Tako da vam bom za recepte zelo hvaležna! Hvala Sun2 Sun2

Stasa  

član od: 17.3.2002

sporočila: 299

10. dec 2003 0:47

Ko bom imela več časa, napišem nekaj receptov, danes se mi že preveč "spi" LP, Staša

Stasa  

član od: 17.3.2002

sporočila: 299

20. dec 2003 10:40

Zdaj pa res izgleda (glede na moj prejšnji post), da sem si privoščila dooolgo zimsko spanje Tukaj je nekaj receptov: BISKVIT 2 celi jajci + 4 beljaki 50 g polnozrnate moke 5 žlic sladila v posipu tekoče sladilo Iz 4 beljakov naredimo sneg, dodamo malo tekočega sladila. Preostali jajci dobro premiksamo s posipom, nato z žlico počasi vmešamo sneg, na koncu pa previdno še moko. Pečemo v polovičnem pekaču (lahko ga enkrat prerežemo) ali v normalnem pekaču (le ena plast). Za pekač vsekakor uporabimo papir za peko, pečemo pa 20 min. pri 175 st. C. Biskvit je osnova za karkoli že... Kcal: 377 Beljakovine: 36 g Ogljikovi hidrati: 32 g Maščobe: 11 g ROŽIČEVO PECIVO 150 g rožičeve moke 100 g polnozrnate moke 30 g sladila v posipu 2,5 dcl mleka 2 majhni naribani jabolki 6 beljakov 2 rumenjaka pol pecilnega praška V posodo damo obe moki, sladilo, pecilni prašek, rumenjaka, mleko in naribani jabolki ter premešamo. Iz beljakov naredimo sneg in ga z žlico previdno primešamo mešanici. Pekač (ne prevelik) obložimo s papirjem za peko, pečemo 20 minut na 200 st. C. Malo drugačen ZALIN "TIRAMISU"... Biskvit: 120 g mletih ovsenih kosmičev 20 g sladila v posipu Diamant 4 jajca 6 žlic vode 1/2 pecilnega praška Krema: 2,5 dcl mleka 1 vrečka Natreen desertne kreme (okus vanilija) 1/2 kg pasirane skute sladilo po okusu nekaj kapljic rumove arome (ali pa žlica ali dve ruma) nekaj žlic mleka (odvisno od sočnosti skute) Premaz: 1 vrečka Dr. Oetker šlag pene 1,15 dcl mleka 1 čajna žlička kakava v prahu + skodelica močne črne kave (sladke) Kosmiči morajo biti zmleti čimbolj drobno. Dodamo jim pecilni prašek. Iz beljakov naredimo sneg (beljakom dodamo 1 žlico mrzle vode - za večjo čvrstost), rumenjake premešamo s sladilom, dodamo vodo, nato previdno vmešamo kosmičevo "moko", nazadnje pa še sneg. Pečemo 15-20 minut (manjši tortni model + papir za peko) pri 175 stopinjah C. Natreen vrečko stresemo v 2,5 dcl mrzlega mleka, dodamo tudi nekaj kapljic rumove arome in stepemo - za 20 minut damo v hladilnik, da se malo zgosti. Nato primešamo skuto, po potrebi še sladilo in malo mleka (krema mora biti kompaktna). Šlag peno naredimo po navodilih (z 1,15 dcl mleka) in damo v hladilnik. Ko se biskvit ohladi, snamemo papir za peko in enkrat prerežemo. Eno plast položimo nazaj v model, navlažimo s polovico kave in premažemo z vso kremo. Pokrijemo z drugo polovico, prepojimo s preostankom kave, nato pa premažemo s šlag peno in posipamo s kakavom. Nato pa za nekaj časa v hladilnik. SKUTINA PITA (by Metka) Sestavine: 150 g jogurta 500g skute 50 g ovsenih kosmičev 50 g polnozrnate moke 3 jajca vanilijeva aroma umetno sladilo 1/2 pecilnega praška 2 jabolki (ni pa nujno) Vse sestavine razen jabolk zmešamo skupaj in vlijemo v pekač. Najbolje je, da za peko uporabite kar peki papir. Na koncu pa (kdor želi) potresemo po masi se naribana jabolka. Pečemo na 180 stopinj C, 25 do 30 minut. Pita vsebuje približno (brez jabolk): 110 g B 85 g OH 30 g M MANJKALORIČNI MUFFINSI Sestavine 3 dcl navadnega tekočega jogurta 150 g kosmičev 2 jajci 1 jabolko 50 g orehov 3 čajne žličke sladila v tekočini pol pecilnega praška nekaj jagod Polovico ovsenih kosmičev zmeljemo, dodamo pecilni prašek ter preostale kosmiče in vse prelijemo z jogurtom. Dodamo 2 rumenjaka, sladilo in naribano jabolko. Orehe narežemo z nožem ali grobo zmeljemo in dodamo masi. Iz beljakov naredimo sneg ter ga z žlico previdno vmešamo. Napolnimo pekač za muffinse (ali papirnate skodelice) ter na vsakega postavimo jagodo. Pečemo cca. pol ure pri 180 stopinjah C. MUFFINSI IZ SOJINIH TROPIN Sestavine (1 skodelica = 240 ml) 1 skodelica sojinih tropin 1 skodelica ovsenih kosmičev 1 skodelica polnozrnate moke 1 skodelica kokosove moke 2 jajci 1 skodelica jabolčnega soka (po potrebi še žlica ali dve zraven) 1 skodelica sojinega mleka 1 naribano jabolko 1/2 vrečke pecilnega praška 1/2 žličke sode bikarbone po noževo konico klinčkov in ingverja sladilo v tekočini (lahko tudi namesto tega sladkor) Priprava Kosmiče prepojite s sojinim mlekom in nekaj časa pustite stati. Vmešajte jajci in jabolčni sok. Nato dodajte kokosovo moko, polnozrnato moko s pecilnim in sodo ter tropine. Na koncu dodajte naribana jabolka in začimbe ter sladilo (če boste uporabili sladkor, ga premešajte na začetku z jajci). Masa zadostuje za 12 muffinsov, pecite 30 min 175 stopinj C. Op.: Namesto tropin lahko uporabite kaj drugega, npr. otrobe ali suho sadje, še kakšne druge kosmiče,... mleko je lahko navadno. Pri vseh receptih so možne prilagoditve, zamenjava sadja, dodano sadje... pa saj ste tukaj gor same dobre kuharice in kuharji, se boste že kako znašli LP, Staša

hribi  

član od: 9.2.2004

sporočila: 4

18. feb 2004 7:11

Rad bi le toliko omenil. Tudi sam se izogibam sladkorja in sladčic, zaradi svoje bolezni. Rad bi vam povedal, da je natren res kot sladilo, vendar je namenjen predvsem diabetikom, ker resnično ne smejo sladkorja in naj bi bil kot nadomestilo zanj. Natren za druge pa je sila nepriporočljiv, saj ni drugega kakor kemija in lahko povzroča več škode kakor koristi. Mislim da se je bolje navaditi na jedi brez sladkorja ali jih malo sladkati z medom kakor pa uporabljati natren. Lansko leto recimo je bilo veliko sonca in je sadje samo po sebi zelo sladko tako recimo jabolčni zavitek sploh ne potrebuje sladkorja. Janez Vevar

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti