Kruhomat kupiti ali ne?

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

30. jan 2012 18:53

Gluten, javr, je toliko kemija kot škrob, recimo. In čisto nič bolj ali manj.

Sama ržena moka pač ne more dati mehkega in rahlega kruha. In pika. No, mene to ne moti, pač mešam s pšenično. Mi pa res ne pride niti slučajno na misel, da bi kupobvala gluten. Pač spečem kruh, kakršnega se doma da speči. Sicer nimam kruhomata, zamesim z mešalniko, naprej naredim ročno in pečem v pečici.

rimljanka

javr  

član od: 11.10.2011

sporočila: 95

30. jan 2012 21:49

kje se pa ta ne-kemijski gluten kupi in pod kakšnim imenom ?

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

31. jan 2012 6:47

javr, gluten je rastlinska, pšenična, beljakovina, torej je naravnega izvora. Ker je pa vse na tem svetu (vključno z njim in vesoljem), kar je materialnega, iz atomov (in molekule), je pa sevda tudi gluten kemijska snov. Kje se kupi, ne vem, ker ga ne uporabljam. Bi pa rekl,a da tam, kjer prodajajo ostale pripomočke in materiale za pekarstvo.

rimljanka

Mme  

član od: 6.7.2010

sporočila: 165

13. feb 2012 19:57

Danes sem prvič sama spekla kruh v kruhomatu - NJAAAAM!!!! uporabila sem polnozrnato in navadno belo moko in kruh je odličen. Ni se prijemal, ni pretrd, skorja je hrustljava in fino zapečena, kruh se (vsaj zaenkrat še) ne drobi in je mnogo boljši od kupljenega (:

 

do sedaj med tednom jedla kupljen kruh (študentsko življenje :D), med vikendom domačega atijevega iz krušne peči in domačega taščinega iz pečice. Vsi kruhi (razen trgovinskega) so odlični, vendar ogromne razlike med njimi nisem zaznala... Včasih najboljši uspe v pečici, drugič v krušni peči, danes pa je odličen nastal v kruhomatu (:

Mme

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

13. feb 2012 21:42

Za peko kruha sem popolna ničla, a se je pred leti od nekod pri nas prikazal star kruhomat. Kruh ponavadi kupujemo, ker nimamo prav veliko časa za peko, občasno ga speče žena v pečici. Odkar je doma kruhomat, sem ga naštudiral v nulo (saj veste, moški, da le malo diši po avtomatih ...). 3 decilitre tekočine (voda, mleko, kefir, pivo - tega je sicer škoda ..., izmerim v kozarcu), 0,5 do 0,6 kg moke (po tehtnici, kar je doma, od bele do polnozrnate, ovsene, otrobov, koruzne, ajdove ...). Pri tem naj bo vsaj pol moke mehke bele, npr. tip 500, takšne so izkušnje. Vmešam zavitek suhega kvasa, dodam nekaj soli, žlico ali dve oljčnega olja, dober ščepec sladkorja (da bo imel kvas kaj glodati) in ponavadi tudi nekaj bučnih ali drugih semen ali nič. Pri bučnih semenih namesto oljčnega olja dodam bučno.

Pritisnem na "knof" in to je to. A ni čisto tako. Vmes še pri gnetenju nekajkrat pogledam, če ima testo ustrezno teksturo, še vedno lahko dodam moko, da ga malo posušim, ali vodo, da je bolj mehak.

Tako se mi zljubi speči kruh nekajkrat na leto, na primer za rojstne dneve, božič, novo leto, prvomajski piknik ipd. Do zdaj je kruh še vedno uspel v zadovoljstvo vseh jedcev.

Hočem povedati, da kruhomat zelo olajša peko kruha, treba pa ga je spoznati in ne takoj obupati. Kruhomati se med seboj zelo razlikujejo, zato eno priporočilo ne velja za vse. Še to: Čeprav je kruh iz kruhomata odličen, se lahko skrije pred dobro pečenim kruhom iz krušne peči. Original je le original, nadomestek ga nikoli ne doseže - vsaj po mojem mišljenju.

lp

booris

javr  

član od: 11.10.2011

sporočila: 95

21. sep 2012 18:42

ali je kakšna stran na internetu, kjer bi bile opisane moke ? Če gledam v trgovini, mi ni nič jasno. Npr. piše pšenična bela gladka, tip 500. Ok.  Potem piše pšenična bela ostra, tip 400. Ok, pa mislim: tip 500 je gladka, tip 400 je ostra. Pa gledam naprej po vrečkah: gladka tip 400, ostra tip 400. Nič več jasno.

 

 

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

21. sep 2012 20:15

Javr, ena tema "na to temo" je nekoč že bila tukaj odprta, pa je ne najdem. Če sem si prav zapomnila, sem v knjigi Andreja Goljata "Kruh" o oznakah moke prebrala tole:številka (400, 500, 850...) pomeni količino (v miligramih) pepela, ki ostane po sežigu 100 g moke. Torej, manj kot je ostanka, bolj "čista"- brez ostankov lupinice- je moka.

Po domače rečeno, bolj "fina" je moka, manjša je številka oznake.

"Ostra" in "gladka" pa sta samo različno mleti moki, če si prav predstavljam. Ostra deluje bolj "na zdrob", gladka pa "na mehko". Smo pa tudi o tem že debatirali v tej temi - morda najdeš kaj zase :)

Mojca

javr  

član od: 11.10.2011

sporočila: 95

21. sep 2012 20:47

ok, hvala. Tip moke je zdaj jasno. Bom poskusil v kruhomatu, kaj se bolj obnese - gladka ali ostra.

 

 

lartep  

član od: 19.11.2008

sporočila: 165

22. sep 2012 9:14

Jaz ostro moko uporabljam bolj v kakem biskvitnem testu, pri kruhu pride bolj, kako bi rekla, moker videz , če uporabiš ostro. V kruhomatu uporabljam mehko moko, pa vedno manj vode in kvasa, kot je v receptu ali ko zamesim kruh na roko.

lartep

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti