Borovničeva marmelada in shranjevanje borovnic

Al-Ni  

član od: 23.12.2007

sporočila: 149

tema odprta - 9. jul 2011 10:36 | ogledi: 61.780 | odgovori: 25

Kupila sem 2 kg borovnic.

 

Potrebujem kakšen dober recept za borovničevo marmelado. V mislih imam kakšen 1 kg borovnic za marmelado ozr še raje džem, da bi bile borovnice bolj v koščkih.

Imam želirni sladkor (2:1  varianto), sladkor, želin...skratka bolj kot ne vso zalogo:)

Lepo prosim za kakšen nasvet. Osnove poznam, le recept potrebujem:) Čimprej :) Takšnega iz prve roke, da bo zares OK:)

Hvala:)

 

p.s. če kdo ima bi imela tudi recept za borovničke:)



Al-Ni

Temo je spremenil(a) Al-Ni dne 9. jul 2011 10:37

ladyneva  

član od: 6.7.2011

sporočila: 5

9. jul 2011 17:56

Pozdravljena,

vsako leto delam borovničevo marmelado iz domačih ameriških borovnic in ker nimajo tako izrazitega okusa kot gozdne,jih kuham v razmerju 1:1 (na 1kg borovnic 1kg želirnega sladkorja).Vedno dodam tudi nekaj želina po občutku in kuham toliko časa,da marmelada dobi primerno gostoto (malce marmelade kapnemo na mrzel krožnik  in zadeva ne sme stečt dol).Borovnice imajo zelo malo pektina,zato je zelo težko točno določit količine sladkorja in želirnega sredstva (pri marelicah je recimo kuhanje marmelade zelo enostavno).Tudi meni se je prvo leto zgodilo,da sem skuhala veliko pretekočo marmelado,ker sem upoštevala navodila na želirnem sladkorju in sem se tolažila,da se bo že kasneje zgostila,pa se ni :(( Zato priporočam obvezno še želin zraven,vendar po ščepcih,tako dolgo da dobite zaželjeno gostoto.Aja,pa vedno kuham cele borovnice,tako da nastane nekaj vmes med marmelado in džemom.Baje je božanska,pravijo prijatelji,tako da jo precej podarim in jo potem doma prehitro zmanjka:))  Mislim,da tudi za gozdne borovnice,ta recept ne bi zatajil.

Pa  veliko uspeha,jaz se jo lotim naslednji teden,danes se kuhala marelično!:))

lp

ladyneva

 

ladyneva

syu  

član od: 10.9.2009

sporočila: 482

3. jul 2013 10:45

Dekleta

Vaš recept preizkušen prosim za borovničevo marmelado.

V bazi je samo en recept brez mnenj.

Hvala

 

syu

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

3. jul 2013 11:22

Jaz vse džeme kuham na isti način, le količino sladkorja prilagajam na kislost sadja. Nam niso všeč presladke zadeve, zato sladkor dodajam postopoma in prej probam.

Uporabljam Gelfix1:2, sladkor in sadje.

Na cca 1,5 kg sadja dodam celo vrečko premešano z dvema žlicama sladkorja. Dobro premešam in ko zavre dodam cca 200 - 300 g sladkorja ( odvisno od vrste sadja). Mešam in ko se sladkor stopi z žlico poberem pene. Čeprav na vrečki piše da kuhamo zgolj 3 minute jaz čas podaljšam do ustrezne gostote. Ponavadi imam dvojno količino. 

Če je prekislo še dodam sladkor. Gostoto preverim tako, da dam žlico mešanice na krožnik in v hladilnik za 5 minut.

Če ne steče preveč je primerna za polnjenje v kozarce. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

syu  

član od: 10.9.2009

sporočila: 482

3. jul 2013 11:57

Trixi hvala ti za oba odgovora.

syu

Lopatka  

član od: 28.4.2011

sporočila: 354

3. jul 2013 13:30

Jaz vedno marmelade kuham 'od oka'. Tako se včasih zgodi, da dam na 3 kg sadja le pol kg sladkorja. Do sedaj mi j eše vedno uspela. Včasih se zgodi, da bi lahko bila kakšna malenkost bolj gosta, ampak na koncu vedno vse pojemo :) Drugače pa pravim, da se ti mora včasih tudi kaj 'pokeglat', da se naučiš. Sem pa zadnjič jedla ful dobro domačo marmelado, ki sem jo dobila: hruške, vanilija in mandlji. Bila je fantstična.

Lopatka

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

3. jul 2013 16:43

Ker smo ravno pri vaniliji - robidova marmelada z vanilijo in limonino lupinico je naravnost odlična, pa tudi jagodna z dvema tretjinama trsnega in eno tretjino vanilijevega sladkorja ni od muh...

peter

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

4. jul 2013 18:19

Ko sem zadnjič kuhala breskovo marmelado, sem dodala kar precej vanilije, navdih za to dem pa dobila po jogurtu in sladoledu okusa: Peaches and cream. Moram reči, da je marmelada zelo dobra. 

Vanja

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

6. jul 2013 22:01

Danes kuham borovničevo marmelado in vse skupaj ni za nikamor. na 3,75 kil borovnic (bile so zelo dobre), sem dala pol kile sladkorja in to zdaj kuham že 2 uri. Po borovnicah nima nobenega okusa, sladko je pa ravno dovolj. Potem mi je prižgala luč in ajd v trgovino po naravno aromo borovnic. Vse dobre marmelade in borovničevi muffini iz škatle  (priznam, samo tisti iz škatle so mi všeč) imajo namreč borovničevo aromo kot eno od sestavin. Jasno, da se tega ne dobi, čeprav jagodno pa imajo.

Tiste, ki jih redno kuhate marmelade, kaj naj dodam, da rešim tole zadevo? Hvala za ideje.

 

Vanja

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

6. jul 2013 22:44

Limono.

lp

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti