Mrena

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

tema odprta - 6. jul 2011 12:26 | ogledi: 14.450 | odgovori: 15

Drage kolegice, kolegi, zanima me, ali ima kdo od vas kak recept za pripravo sladkovodne ribe- mrene. Vem da ta riba ni ravno najboljša predvsem zaradi tega, ker se pase po rečnem dnu in tam je mulj pa razne ostanke ampak vem pa tudi, da jo nekateri znajo odlično pripraviti. Ali ima kdo od vas kakšne izkušnje z njo, sam sem jo enkrat delal in sicer polpete vendar je končni produkt bil ogabnega okusa. Ker pa jih bom v kratkem dobil od enega navdušenega ribiča in ker me res zanima ali so tako brezupnega okusa sprašujem vas za nasvet.

Lepo se zahvaljujem že v naprej.

 

hedonist

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

6. jul 2011 12:48

Hvala Multi za link, sem nekaj iskal ampak mi ni po rubriko recepti - mrena nič našlo. No pa tudi se je morda kak recpet nekoliko modificiral ali pa se je našemu občestvu pridružil kak nov mojster za pripravo te sicer ne preveč cenjene ribe.

hedonist

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

6. jul 2011 13:25

Jaz sem pripravljal pred časom, sam jaz nič ne kompliciram z ribami ( tako nisem nikoli razočaran ) le spečem na olju.

V knjigi " ribe in raki v mednarodni kuhinji, o mreni piše:

Belo in okusno meso je lahko prebavljivo, toda nekoliko srtljivo. Velike primerke kuhamo v ribji osnoviin serviramo s pikantno omako, manjše pa pečemo, cvremo in pripravljamo po mlinarsko ali kot brodet oziroma ribji paprikaš. Ikre so strupene.( str.48 )

Na drugem mestu ( str. 358 ): Meso mrene je dokaj prazno, manjka mu čvrstost in polno je srti. Mreno največkrat pripravljamo v ribjih jedeh skupaj s drugimi vrstami rib. Lahko pa jo pripravimo po mlinarsko, na način Bercy ali pečemo na žaru. Dodamo ji maslo in gorčico, šalotko ali sardelami. Mrenice so mrene od 400 do 600 gr.

pol so še štiri recepta: Mrena po burgundsko ( s šampinjoni ), Pečena mrena ( prepikana s srdelami, pečena v pečici ),  Mrena z različnimi omakami ( poširana v kislem zavretku,  z omako ) in Mrenica na žaru.

 V knjigi : zlatna knjiga ribljih jela, za mreno piše enako je le en recept za Ribljo čorbo ( fiš paprikaš ).

Če te zanima, poslikam stran s recepti ( ponavadi se vidi prebrat ) in objavim.

ežoj

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

6. jul 2011 13:46

Ežoj, kaj pomeni, da je meso srtljivo.

 

naor

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

6. jul 2011 14:12

Kolegica Naor da je meso srtljivo pomeni, da je polno kosti. Ribja kost se lahko imenuje tudi srt.

Kolega Ežoj, veš da bi ti bil hvaležen za recepte in te prosim, da jih objaviš.

Drugače se pa teh napovedanih mren malo bojim- ujete bodo v reki Savi tam okrog Litije nekje. A se te sploh lahko jejo ??

lp

hedonist

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

6. jul 2011 14:15

SSKJ:

 2.   sŕt  -í ž (ȓ) zool. viličasta ribja koščica: hrbtenica, rebra in srti ♪

Potem srtljivo pomeni, da je brez teh koščic, kaj če drugega bit.

ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

6. jul 2011 15:16

Evo:

in

in

Glede rib, kolega hedonist, imaš prav, da se bojiš. Saj veš, težka industrija in te fore, ampak jaz enga poznam, ki se ne boji,............... pa, če inzistiraš ti ga lahko pošljem, saj ni Litija tolk daleč od naše vasi, pa naj on naprej skrbi...........

ežoj

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

6. jul 2011 18:46

hedonist je napisal/a:

Kolegica Naor da je meso srtljivo pomeni, da je polno kosti. Ribja kost se lahko imenuje tudi srt.

hedonist

Srti so samo viličaste kosti v mišicah rib, ostalim ribjim kostem, recimo rebrom in vretencem, ne rečemo tako.

Sicer pa, če so ti mrene preveč srtljive, jih lahko prav z veseljem vzamem, meni so zelo okusne ribe, pečene po ežojevo, s čim manj kompliciranja.

Dodajam; kot vidiš, bova midva z ežojem povsem brez težav (za naju) rešila tvoje težave, hedonist, na najbolj enostaven način (zate).



rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 06. 2011 18:47

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

6. jul 2011 21:46

Hvala za pojasnila, Hedonist in Ežoj, pa tudi tebi Rimljanka.

 

 

 

naor

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

7. jul 2011 8:27

Dobro sem vzel na znanje bom pa vseeno še enkrat probal to rečno ribo skuhat in če mi še tokrat ne bo po godu vama jih bom naslednjič odstopil . Ampak še enkrat poudarjam, ta moj prijatelj ribič lovi v Savi . Včeraj je lovil, pa pravi, da so bile same majhne tam okrog 30 cm, biti morajo pa okrog 50 cm. No in je vse zmetal nazaj v vodo. Danes gre spet tokrat poiskat starše od teh tamalih, pa da vidimo zvečer kaj bo. Bom sporočil .

hedonist

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti