Smrekina smola

kari  

član od: 3.4.2010

sporočila: 13

tema odprta - 3. jul 2011 21:23 | ogledi: 10.800 | odgovori: 11

  

         Lep pozdrav

        Imam problem,ki ga ne znam sama rešit,zato se obračam na vas.Dobila sem smolo na hlače,

       niso pa toko stare ,da bi jih vrgla  stran.Poskusila sem z vročim likalnikom preko časopisa,

       a jo je še vedno nekaj ostalo. Če kdo pozna način kako se jo rešim,bom zelo vesela in hvaležna.

       Hvala in prisrčen Kari

          

 

kari

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

3. jul 2011 21:51

Smola je v bistvu maščoba, torej se topi v maščobah. Obstajajo odstranjevalci madežev namenjeni posebej smolam (recimo Beckmannov Stain Devil ali Fleckenteufel, odvisno, v kateri trgovini kupuješ), lahko pa na starinski način kaneš na madež malo olja, doro vtreš, potem dalje obdeluješ kot mastni madež. To seveda velja za hlače, narejene iz materiala, ki bo to prenesel. Če ne, pa raje vse skupaj odnesi v čistilnico. 

Pa veliko sreče! 

Sonja

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

3. jul 2011 22:00

Čistilni bencin - dobiš ga v lekarni. Sicer je pa tudi navaden dober, če ga imaš pri roki - na črpalki ga manj kot tri litre nočejo prodat! Topi tudi aceton in nitro razredčilo. Samo je velika verjetnost, da boš potem čisto zares uničila hlače. Razne čirule-ćerule iz blagovnic so pa samo dražja alternativa bencinu.

LP

 

Sergej

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

3. jul 2011 22:01

Moglo bi it dol s alkoholom, mislim, da je smola topna v alkoholu ( metil, etil, izopropil ).

Le resnici na ljubo: smola je zmes kislin: abietska, silvinska pa še kakšna.

ežoj

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

3. jul 2011 22:28

Če že služimo resnici: velika večina smole so terpeni. Nekaj malega je tudi kislin. In - vsaj v smrekovi smoli - precej eteričnih olj.

Sonja

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

4. jul 2011 12:25

Če že služimo resnici: velika večina smole so kisline. Nekaj malega je tudi terpenov.  In - v vseh naravnih smolah - nekaj malega eteričnih olj.

ežoj

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

4. jul 2011 13:36

Aj ežoj, ti si zapel za sintetične smole, v stilu epoksija in podobno. Ja to je pa druga pesem. Reče se jim sicer "smole", ampak s pravimi (naravnimi) smolami razen imena nimajo kaj dosti skupnega, razen tega, da se na podoben način strjujejo.

Sonja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. jul 2011 13:37

Skratka, je pa res smola, če dobiš na obleko smolo, pa najsi bo naravna (ta vsaj diši, no) al pa umetna. 

rimljanka

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

4. jul 2011 13:58

Tako kot je napisala limnol. Pri nas doma tega sicer nismo počeli z oljem, ampak z margarino. Najprej namažeš z margarino (ali s kakšno drugo maščobo), potem pa s kakšnim razmaščevalcem in opereš.

JJ

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

4. jul 2011 17:20

Ežoj, ne bo držalo. Pa ne sestava, ampak topila. Če bi se smola topila v alkoholu, bi to pomenilo, da jo sestavljajo večinoma polarne molekule in to bi pomenilo, da se topi tudi v vodi. Tudi ta je namreč polarna. Žal in na srečo smrek se ne.

Čistilni bencin sem predlagal, ker res dobro topi. Na spodnjo stran tkanine daš papirnato brisačo, in zgoraj kapljaš bencin. Ta topi smolo in spodaj vse skupaj vpija papir. Na obodu madeža sicer ostane fronta, ki pa se je še vedno brez problema oprala v stroju.

Sergej

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

4. jul 2011 19:09

E pa *ebiga Sergej, se nisem mislil več oglašat, si mislim, naj obvelja limnolino, pa me ti potegneš za prst ( un za tipkat ) ( čeprav to tudi nekako ni fer, nekoga ( limnol ) pustiti v zmoti ). No, o smolah sam še tole in nič več ne rečem ( govorim o naravnih, ne umetnih aralditu in epoxi ):

Pri poškodbi nekaterih dreves, predvsem zimzelenih ( menda se tako reče, bori, smreke...... ) se iz njih izceja snov, ki ji rečemo smola ( nekatera drevesa imajo tudi velik procent smole tudi v lesu ali listju ). To se izkorišča industrijsko. Dobljena smola vsebuje ( po spominu ) več kot 70 % trdne snovi, v glavnem abietska in silvinska ( se mi zdi še pimarska ) kislina, ostalo je terpentin in voda in nekaj malega eteričnih olj. Pri industrijski predelavi se smola " destilira ", predestilare se terpentin, ki se uporablja kot topilo ( v glavnem, kolikor se spomnem ), ostanek destilacije je trdna snov, ki ji rečemo kalofonija. Terpentin se, kolikor vem, meša s vodo, in je seveda " topen ", se meša s alkoholom etrom.....Kolofonija se topi v alkoholu, etru, benzolu, verjetno še čem, se mi ne ljubi brskat. Torej enako je tudi s surovo smolo, topila ( in torej čistila ) je bodo ista topila kot kalofonijo.

Sestava smole se tudi nekaj spreminja v odvisnosti od rastline, rastišča, vendar ne preveč. Smola ( njen ostanek destilacije, kaolofonija ) se veliko uporablja v papirni in elektronski industriji kakor tudi v industrijo barv in lakov. Vse tole ni zrastlo na mojem zelnjiku in se verjetno zelo hitro da izgooglat.

Dopuščam, da sem se za kakšno malenkost tudi zmotil, vendar le za malenkost.

Sapienti sat, ali po naše: ne črhnem nobene več.

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti