Alergija na jajca in mleko

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

30. nov 2011 8:07

Evo, je že tulka napisala, margarine Gea nisem uporabljala, Vitaquell pa kar precej, kokosovo maščobo pa zdaj uporabljam tisto Hoferjevo, všeč mi je pa tudi Palminova (kupim v Sparu).

Loni Makaroni

motovilčica  

član od: 29.12.2009

sporočila: 231

30. nov 2011 11:04

Meni se za piškote najbolje obnese kokosova maščoba, le malo jo je treba prej omehčat. Tako kot Loni je tudi meni všeč Palminova kokosova maščoba iz Spara, Hoferjeva me pa doslej ni uspela prepričati, mi ni všeč okus.

 

 

 

motovilčica

andkos  

član od: 28.6.2011

sporočila: 9

30. nov 2011 18:33

-- Kako v receptih nadomestiti jajca?

Jajčni nadomestek v prahu (Ener-G Egg Replacer): večina je uporaben pri peki peciv, kjer recept zahteva 1 do 2 jajci. Dobi se ga v trgovinah z zdravo prehrano (pri nas ga nisem še zasledil). Narejen je iz krompirjevega škroba in kvasov.
- eno celo jajce = 1 žličko praška + 2 žlici vode (

Tofu: Tofu je odličen jajčni nadomestek v receptih v katerih je potrebno veliko jajc.
- eno jajce = 1/4 skodelice stolčenega tofuja

Druge reči, ki jih lahko najdete v kuhinji:
- eno jajce = 1 žlica sojine moke ( za peciva, palačinke, polpete,....)
- eno jajce = 1 žlica čičirikine moke (za palačinke, polpete,....)
- eno jajce = 2 žlici bele moke + malo sojinega mleka + sol(začimbe)
(za pohanje...seveda rabiš še drobtine)
- eno jajce = 1 žlica v kavnem mlinčku zmletih lanenih semen + 4 žlice vode ;vse skupaj v mikserju miksaj 1-2minute (peciva, piškoti, palačinke,...)

Pri sladkem pečenju:
- Poskusi z 1 banano ali 1/4 skodelice jabolčne kaše za vsako jajce. To bo obogatilo tvoj recept, seveda mora jabolčni ali bananin okus pašati v receptu.

V receptih za razna peciva, v katerih je potrebno samo eno jajce, lahko to kar izpustimo.

Kako nadomestiti mleko?

Povsod tam kjer potrebujete mleko, ga lahko nadomestite z sojinim, saj ima popolnoma enake lastnosti, kot kravje. Tudi mandljevo mleko se dobro obnese.
Riževo mleko, je bolj primerno za peko, raznih peciv, tort, palačink.
Ostala mleka kot so ovseno in druga, pa niso tako univerzalna, vendar vseeno uporabna in človeku bolj primerna kot živalsko.

Tukaj pa sem našel še nekaj receptov: Recepti (zip file)

Pa dober tek!

andkos

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

30. nov 2011 20:19

Aha, torej se kokosova maščoba obnese?! Za kuhanje jo že uporabljamo, nisem pa bila čisto prepričana, če bi se tudi v piškotnem testu. Hvala :)

tjas

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

30. nov 2011 21:30

Ja, ampak vzemi tisto brez vonja, ki je videti kot maslo ali mast (dobiš v Sparu ali tudi Hoferju). Kolikor vem, tistih deviških hladno stiskanih (kupijo se v kozarcu) ne smeš segrevati na previsoke temperature.

Egg replacer se kupi v Mullerju.

tulka

kobacaj  

član od: 25.11.2007

sporočila: 3

30. nov 2011 21:40

http://www.mojaalergija.si/

Na zgornji povezavi lahko najdeš izdelke, ki ti bodo mogoče olajšali sestavljanje jedilnikov za malčka. Spletno trgovino je odprla moja znanka, ki ima tudi sama dva otroka z alergijo na mleko - se mi zdi, da je res naredila veliko za vse, ki se dan za dnem ukvarjate z vprašanjem kaj ponuditi svojemu otroku.

Vse dobro:)

kobacaj

s_luce  

član od: 30.10.2005

sporočila: 33

21. maj 2014 21:22

prebrala sem večino tem na forumu, vendar nisem našla odgovora. Kaj lahko oseba, ki ne sme jesti nobenih mlečnih izdelkov živalskega izvora, uporabi kot nadomestek siru? SIcer sem prebrala, da lahko uporabiš tofu, vendar meni še ni uspelo stopiti tofuja... Rada bi naredila pico, lazanjo ipd. in bi rabila sir, ki ga pa žal ne smem jesti (pred kratkim so mi ugotovili alergijo na mleko in mlečne izdelke). Mogoče kdo ve, kaj bi lahko uporabila namesto sira v teh jedeh (pizza, lazanja)?

 

Hvala! 

s_luce

emažana  

član od: 11.6.2012

sporočila: 282

21. maj 2014 21:53

Mene pa zanima kakšne znake kažejo otroci, ki so alergeni na mleko ali jajca? Imam hčerko staro dve leti pa ji ne znajo ugotoviti na kaj je alergična.. hvala za odgovore...

Teja

NaturensGalleri  

član od: 8.12.2007

sporočila: 272

21. maj 2014 23:35

s_luce je napisal/a:

prebrala sem večino tem na forumu, vendar nisem našla odgovora. Kaj lahko oseba, ki ne sme jesti nobenih mlečnih izdelkov živalskega izvora, uporabi kot nadomestek siru? SIcer sem prebrala, da lahko uporabiš tofu, vendar meni še ni uspelo stopiti tofuja... Rada bi naredila pico, lazanjo ipd. in bi rabila sir, ki ga pa žal ne smem jesti (pred kratkim so mi ugotovili alergijo na mleko in mlečne izdelke). Mogoče kdo ve, kaj bi lahko uporabila namesto sira v teh jedeh (pizza, lazanja)?

 

Hvala! 



s_luce

Mogoče kak veganski sir? Zelo dobra sta Violife in Wilmersburger, dobiš ju v trgovinah z zdravo prehrano..obstajata še 2, Sheese in Cheezly, ki sta po mojem mnenju bolj ja kot ne zanič, vsaj za na pico/lazanjo, ker se ne topita niti približno.

NaturensGalleri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti