Kako shraniti korenček

repica  

član od: 2.10.2008

sporočila: 27

tema odprta - 19. jun 2011 11:34 | ogledi: 31.084 | odgovori: 35

jeseni sem imela veliko korenja, shranila sem ga tako,da sem ga dala v mah ,ki sem ga nabrala v gozdu,

v klet sem naložila v gajbe eno plast maha,eno plast korenja in tako do vrha do spomladi je ostal svež,kot da bi bil prav iz vrta,letos bom poskusila tudi z ostalimi gomolji

 

repica

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

19. jun 2011 19:27

Zanimivo hranjenje.

V kakšni kleti pa je to bilo shranjeno,namreč naša klet ni tako hladna in niti ne vlažna.Ali je zato potrebno mah kaj navlažiti?

kriznana

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

19. jun 2011 23:19

Mene pa zanima kako hranite korenček vsi, ki nimate hladne kleti, kjer bi ga crkljali v mahu. Recimo če stanujete v bloku in ga kupujete v trgovini.

Jaz imam s hrambo korenja prav smolo. Na vrtu ga ne gojim ampak ga kupujem in če mi ne splesni, se mi pa posuši ali zgnije in to prav hitro. Hranila sem ga že v hladilniku, zunaj na zraku, v shrambi in celo v kleteh (ena vlažna, druga suha, nobena hladna). Vse druge povrtnine, kupljene ali domače se mi normalno ohranijo, korenje mi pa propade prej kot v tednu. Štregerija?

nola

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

19. jun 2011 23:36

Glede na to, da se danes povsod dobi vse , ti predlagam tele vrečke. Kupila sem jih v prepričanju, da jih bom vrnila  trgovini (money back guarantee), a jih imam doma in jih redno uporabljam.

Primerno očiščeno sadje in zelenjava ostanejo zelo dolgo sveži. Priporočam.

Vanja

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

19. jun 2011 23:55

Joj Vanja, zelo dvomim, da bi kaj takega lahko kupila v okoliških trgovinah, bom pa vsekakor pogledala v Trstu ali celo v Ljubljani in si, če jih najdem, napravila zalogo.

Hvala za nasvet, ti bom poročala, če mi bo končno uspelo ohraniti korenje od juhe do juhe.

nola

matejaoz  

član od: 1.6.2010

sporočila: 329

20. jun 2011 6:19

Jaz bom letos korenček shranila po nasvetu iz Kulinarike: plast suhega orehovega listja, plast korenja, itd... Se mi zdi zanimiva varianta.

matejaoz

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

20. jun 2011 6:25

V predalu za zelenjavo, dobro ovit s papirnatimi brisačami in vložen  v delno odprto PE vrečko. Ali pa v plastični posodici, v kateri ga kupim. Ovoj le toliko zarežem, da dobim ven korenje in vložim na vrh dobro plast brisač, potem pokrijem nazaj.  Tako hranjen kupljen bio zdrži pri meni najmanj 3 tedne, domač z vrta pa tudi 3 mesece. V tem zadnjem primeru sem  enkrat na mesec zamenjala papir, ker je bil že preveč moker.

Cila

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

20. jun 2011 6:55

Cila, hvala za nasvet, bom poskusila.

nola

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

20. jun 2011 7:52

Nola, kriv je kupljen korenček, meni tudi zdrži maksimalno dva tedna ali manj, pa še to če ga pustim v posodici v kateri sem ga kupil brez folije ki je čez. Če jo pustim gor, ne zdrži niti teden. Ko dobim domač korenček zdrži v predalu za zelenjavo mesec ali dva. Brez da se ukvarjam kako in v čem je. Vedno pustim zraven malo zraka.

Commis débarrasseur

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

20. jun 2011 8:19

Nad korenjem sem že skoraj obupala. V soboto sem ga kupila, shranila v odprti plastični posodici v predalu za zelenjavo, danes je že ves uvel in mehak, komaj primeren za v mineštro. Zelena, paprike, paradižniki in celo zelena solata so pa sveži kot ženin na poročno jutro.

nola

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

20. jun 2011 9:30

Včasih, ko sem bila še majhna, smo korenje čez zimo imeli v posodi z navlaženo mivko v kleti v temi. Morda kakšna več ve o tem, če ne pa  o samem postopku  lahko jutri vprašam svojo mamo, ko grem na obisk.

Jaz običajno zelenjavo dam v vrečke, ki so za ohranjanje svežine sadja in zelenjave in moram reči, da podaljša obstojnost živil. Je pa seveda precej odvisno v kakšnem stanju je bilo, ko sem ga kupila.

V teh vročih dneh je včasih marsikdaj zelenjava pregreta in seveda, ko jo prestaviš v hladilnik doživi šok. To se je nola najbrž zgodilo z tvojim korenčkom.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti