Zavrete borovnice

syd  

član od: 9.8.2006

sporočila: 33

tema odprta - 17. jun 2011 17:03 | ogledi: 10.791 | odgovori: 14

Lep pozdrav!

 

Ker vem, da ste tukaj same mojstrice/mojstri, se za nasvet obračam na vas. 

 

Kupila sem 5l borovnic in ker jih jaz smotka nisem takoj spravila na varno, so mi zavrele. Ko sem odprla posodo je zasmrdelo po ”vinčku”. :'( Prosim, povejte mi, da lahko še kaj naredim iz njih. Marmelada mogoče?

 

Jezna sem sama nase, ker sem tak štor in jih nisem dala na hladno oz. pospravila v zmrzovalnik. :(

 

Hvala za vse nasvete in lep dan še naprej!

syd

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

17. jun 2011 17:43

Če so se ti skisale oz. je prišlo do vretja ali fermentacije potem ni kaj dosti za naredit ker so pač- skisane. Vrzi v kanto,žal.

hedonist

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

17. jun 2011 18:55

Preden narediš po hedonistovem nasvetu, stresi borovnice  v večjo posodo in fajn speri z mrzlo vodo, pol boš videla, a je za stran ali morda odstranit nekaj zmečkanih ( ki, v zaprtem hitro dajo tak vonj, kot praviš  po " vinčku " ).

Včasih je boljše mal počakat in poskusit kaj rešit ( sicer, včasih se kakšno uro zastonj matramo in si očitamo, zakaj nismo takoj stran vrgli ).

ežoj

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

17. jun 2011 19:45

Mogoče bi pa borovničev kis naredila (glede na to da sem v avstriji pila malinov kis, verjetno obstaja tudi borovničev )

Roncolino

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

17. jun 2011 23:14

Vsekakor, pa zelo cenjen in posledično drag je.

Če res fermentirajo, pustite, naj povre do konca - imeli boste borovničevo vino, ki bo zelo hitro prešlo v borovničev kis.

Tudi marmelada bi šla, zakaj pa ne? 

Ninja24  

član od: 31.3.2007

sporočila: 2692

24. jun 2011 23:11

Jaz sicer nimam problema s skisanimi borovnicami, bom pa kar tule vprašla za nasvet. Zanima me, koliko časa sveže borovnice zdržijo v hladilniku? Nabrala sem jih včeraj in so ves čas v hladilniku, rabila bi jih pa v četrtek za tortico in me zanima ali mi bodo zdržale do takrat ali je bolje, da jih do tedaj zamrznem. Hvala za kakršnokoli pomoč.

Ninja24

matejac  

član od: 8.6.2004

sporočila: 446

24. jun 2011 23:21

Ninja, jaz bi jih zamrznila, sploh če niso popolnoma suhe, kar je skoraj nemogoče.

Lp, Mateja

Ninja24  

član od: 31.3.2007

sporočila: 2692

24. jun 2011 23:25

Hvala Matejac, sicer niso pomečkane, ampak verjetno bo res najbolj varno, da jih zamrznem. Mogoče mi bo celo uspelo do četrtka nabrati eno posodico svežih za tortico pa bo problem rešen.

Ninja24

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

25. jun 2011 2:29

Če se zmrznjene sprimejo, jih lepo razbiješ (spraviš narazen) s kuhinjskim kladivom ali pa kar s pestjo. Seveda morajo biti v vrečki.



Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 25. 2011 03:40

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

25. jun 2011 15:06

OK, kolega 666 , lahko da je borovničev kis zelo cenjen. Ampak, daj povej, kaj bi ti z njim okisal ? Mi nekako ne pride na pamet nobena solatka, sladička ali pa kaj drugega ki bi imela okus po borovnicah tako, da je tale tvoj medklic malo mimo, bi rekel !

hedonist

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

25. jun 2011 15:37

"Kolega hedonist", kakor imaš ti čezdalje bolj občutek, da Vendelina jr. in jaz tolčeva mimo, tako imam jaz čezdalje bolj občutek, da ti samo čakaš, kdaj lahko mimo teme tolčeš po "kolegih" s svojimi medklici!

Sam "solat" v klasičnem smislu ne jem. Kje bi uporabljal borovničev kis? V pecivih ali sladicah, recimo. Si že poskusil kdaj slivovo marmelado/kompot/sorbet z jabolčnim kisom? Zame je to klasična kombinacija. Z borovničevim bi bila gotovo tudi zanimiva, če ne celo boljša. Si že jedel kdaj rezance ali žličnike z omako iz zmletega maka, medu, jabolčnega kisa, suhega pivskega kvasu in ščepca soli - zraven pa zelenjavo in ribe kot slana ali sadje kot sladka varianta? Najbrž nisi, zato mi lahko le na besedo verjameš ali pa pač ne, da bi bilo tudi z borovničevim kisom vredno poskusiti. Verjetno te tudi ajdova biskvitna rolada z nadevom iz kostanjevega pireja, smetane ter češnjeve ali grozdne marmelade z jabolčnim kisom ne bi nič bolj pritegnila, če bi bil kis namesto jabolčnega borovničev. Morda bi te pa zanimala solata iz kolerabice, korenja, rdeče pese, kisle smetane, koprca, kumine in jabolčnega kisa? Niti, če bi bila okisana z borovničevim kisom? Pa majoneza, pripravljena z borovničevim kisom namesto s katerim drugim - barva bi bila naravnost seksi? Kaj pa vijolična solata iz hobotnice, lignjev, sip - s tisto črno rižoto so glavonožci radi v temnejšem delu spektra? 

Konec koncev - da ne bo izpadlo, kot da zganjam neko molekularno kuhinjo ali nek velecenjeni fusion - vsako sadje, ki se skisa, je ravno toliko uporabno kot vsako drugo sadje, ki se skisa. Osebno sicer še nisem preizkusil borovničevega kisa, a si samo zaradi tega še ne bi upal trditi, da je neuporaben in da je za preč.

Tako. 

Sporočilo je spremenil(a) 666 dne 25. 2011 15:40

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti