Žar s ploščo iz marmorja

NatasaOgrizek  

član od: 8.6.2011

sporočila: 1

tema odprta - 8. jun 2011 15:37 | ogledi: 19.662 | odgovori: 28

Živjo,

Zanima me, če ima kdo izkušnje z uporabo žara s ploščo iz marmorja. Zanima me kako se tovrsten žar uporablja? Ali je potrebno pod žarom zakuriti z drvmi ali z ogljem ali se uporablja plinski gorilnik? Koliko časa je potrebno, da se žar ogreje? Je peka komplicirana? itd...

Mož je namreč od nekod prinesel takšno cca. 1 cm debelo ploščo in sedaj je ne znamo uporabljati.

LP,

N.

NatasaOgrizek

ksenjako  

član od: 10.10.2004

sporočila: 1086

8. jun 2011 16:46

Mi najprej zakurimo, potem odvzamemo nekaj žerjavice, po potrebi dodamo še nekaj oglja, potem na na vrhu to ploščo. Peče se super, peka ni komplicirana....

Ksenija http://picasaweb.google.com/xency.k

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

8. jun 2011 17:17

Tako kot je ksenjako napisala. Pazi samo, da bo plošča res dobro segreta, preden daste kaj nanjo.

Tole se je pri nas peklo na granitni plošči, ki so jo ta mladi prinesli iz enega plezališča iz Italije:

Plošča sicer rada poči. Nam je ob prvi uporabi, ampak tako kot je takrat počila, taka je ostala. Nam se zdi na taki plošči pečeno veliko boljše kot na mreži. 

Nena

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

8. jun 2011 17:29

Pri nas jo je dal v železen okvir in na nogice. Je sicer počila, ampak ni problema. Spodaj kurimo z drvmi. V redu je, ker se hitro in lepo očisti in vse, kar pečeš gor, lahko zalivaš (če želiš, seveda) in je pol lepo sočno.

lp

cervus

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

8. jun 2011 17:36

Ja, saj mi imamo  eno marmornato, ki je bila pač lepo odrezana tudi v okvirju, tale je pa pač preveč nepravilne oblike, da bi se to dalo brez problema naredit, pa mi je vseeno še ljubša.

Nena

NatasaOgrizek  

član od: 8.6.2011

sporočila: 1

8. jun 2011 21:38

Punce hvala!!! Očitno se vas več spozna na to tehniko peke. Prosim vas, če ste lahko v odgovorih bolj obsežne. Saj vem, da se vam zdi vse skupaj neznansko enostavno, a jaz si niti v sanjah ne znam predstavljati kako bomo mi to izvedli. V soboto bo na piknik namreč prišlo 25 ljudi, z možem pa sva na poti, tako da ne moreva sprobati kako naša plošča deluje.... vem, prej bi morala razmišljati...

 

Torej, naša plošča ima kovinski okvir s cca. 20 cm visokimi nogicami. Če sem pravilno razumela je potrebno najprej z drvmi zakuriti v kaminu. Ko se ogenj dobro razgori, se nad njega postavi "žar" (plošča z okvirjem + nogicami), se počaka, da se plošča segreje, nato pa pržimo...???

 

Zanima me ali mora plamen v spodnjem delu goreti v ploščo ali je potrebno počakati da drva pogorijo, ploščo pa šele nato postavimo nad žerjavico in grejemo z žerjavico? Kako je z uporabo oglja? Mož namreč pravi, da je potrebno kuriti z ogljem, da pa lahko tudi s plinskim gorilcem. Joj, ko vsaj ne bi imel dveh levih rok...

 

nb: imaš slučajno slike s kakšne druge perspektive - rada bi namreč videla kurišče (ogenj, drva, žerjavico)

 

LP,

Nataša

NatasaOgrizek

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

8. jun 2011 22:40

Hja, mi ponavadi postavimo ploščo v mrzel žar in spodaj kurimo z drvmi - kakimi odpadlimi oz. tistimi drobnimi, ki ostanejo od ta pravih drv. Nič ni pomembno, kolk naj bo plamen odmaknjen od plošče - če fajn zakurimo, včasih nekaj časa šviga ob straneh nad ploščo. To je tukaj najbolje, da ti ni treba čakat, da se razgori - zakuriš, in ko še gori s plamenom (pravzaprav je fajn, da stalno gori s plamenom, ker drva ne žarijo kot oglje) in  je plošča dovolj segreta, pečeš. Meni je to bolj všeč kot oglje in klasičen žar, ker lahko hitreje spreminjaš temperaturo. Poleg tega s te plošče nič ne pade v ogenj, meni z mreže - ker sem bolj štoraste sorte - stalno kak čevapčič (je) padel.

Ob robu je plošča bolj hladna in lahko živila, ki jih pečeš, po mili volji rineš sem in tja z vročega na hladno in obratno.

lp

cervus

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

8. jun 2011 23:34

Slike z druge perspektive nimam. Pa tole smo tako na brzino pripravili. Na vsako stran ognja tri tlakovce na kup, pa ploščo smo položili gor. Enostavno smo na tleh zakurili ogenj - z drvmi, kasneje smo gor dali še oglje, ki bolje drži temperaturo, ampak tudi z drvmi gre čisto ok., saj ogenj ne more skozi ploščo, da bi se zažgalo. Ko je plošča segreta položiš nanjo meso, zelenjavo, ribe... Ko lepo odstopi, obrneš, spečeš še z druge strani in to je to. 

Bom pripela še slikco iz nedeljskega piknika, na kateri je pa prej omenjeni doma narejen roštilj z marmorno ploščo. So rekli možu, da bi bilo dobro, da bi kurišče spustil za par centimetrov niže.

 

Nena

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

9. jun 2011 7:47

Mi tudi velikokrat pečemo na marmornati plošči, ampak pri nas uporabljamo plinski gorilnik. Tudi naša je v okviru in tudi naša je počila pa je vseeno uporabna. Zdi se mi, da se na njej super peče.

JJ

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

9. jun 2011 8:43

Kakšna je razlika med peko na marmorni plošči in peko v ponvici na štedilniku ? Glede okusa mislim.

hedonist

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

9. jun 2011 21:12

Dim?

Commis débarrasseur

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti